Včera vydané usnesení ruské vlády uvádí plán Ruska postavit 11 nových jaderných reaktorů do roku 2030. Dokument, jehož náplní je uzemní energetické plánování, rovněž identifikuje 6 lokalit pro budoucí úložiště jaderného odpadu.
Plánovaných 11 reaktorů, které mají být postaveny do roku 2030, nezahrnuje reaktory momentálně ve výstavbě – Kaliningrad, Kursk, Leningrad, Novovoroněž, Rostov a plovoucí reaktor Akademik Lomonosov. Součástí 11 reaktorů je dvojice sodíkem chlazených rychlých množivých reaktorů typu BN-1200, které mají být postaveny v elektrárnách Bělojarsk a Jižní Ural.
Usnesení rovněž schvaluje vybudování demonstračního olovem chlazeného rychlého reaktoru BREST-OD-300 do roku 2025. Tento reaktor je součástí ruského projektu Proryv (v překladu Průlom), jehož cílem je uzavření palivového cyklu a tedy významné snížení množství jaderného odpadu při výrobě elektřiny.
Usnesení dále schvaluje výstavbu reaktoru VVER-600 v jaderné elektrárně Kola a celkem sedm reaktorů typu VVER-TOI v elektrárnách Kola II, Nižnij Novgorod, Kostroma a plánované elektrárny Tatar. Zmíněné reaktory mají být hotovy do roku 2030.
Ruská vláda v dokumentu schvaluje přípovrchová zařízení pro ukládání jaderného odpadu třetí a čtvrté skupiny (nízko a středně aktivní odpady). Úložiště se mají nacházet v následujících oblastech:
Hlubinná úložiště byla schválena v Nižněkamské sklaním masivu granitoidu v Krasnojarské oblasti – 4 500 metrů krychlových pro radioaktivní odpad první skupiny a 155 000 metrů krychlových pro odpad druhé skupiny.
Úvodní fotografie: Jaderná elektrárna Kola, Rusko. Autor: КольскаяАЭС, Wikimedia Commons
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se