Domů
Elektřina
Rusko plánuje do roku 2030 postavit 11 nových jaderných reaktorů
Zdroj: КольскаяАЭС / public domain

Rusko plánuje do roku 2030 postavit 11 nových jaderných reaktorů

Včera vydané usnesení ruské vlády uvádí plán Ruska postavit 11 nových jaderných reaktorů do roku 2030. Dokument, jehož náplní je uzemní energetické plánování, rovněž identifikuje 6 lokalit pro budoucí úložiště jaderného odpadu.

Plánovaných 11 reaktorů, které mají být postaveny do roku 2030, nezahrnuje reaktory momentálně ve výstavbě – Kaliningrad, Kursk, Leningrad, Novovoroněž, Rostov a plovoucí reaktor Akademik Lomonosov. Součástí 11 reaktorů je dvojice sodíkem chlazených rychlých množivých reaktorů typu BN-1200, které mají být postaveny v elektrárnách Bělojarsk a Jižní Ural.

Usnesení rovněž schvaluje vybudování demonstračního olovem chlazeného rychlého reaktoru BREST-OD-300 do roku 2025. Tento reaktor je součástí ruského projektu Proryv (v překladu Průlom), jehož cílem je uzavření palivového cyklu a tedy významné snížení množství jaderného odpadu při výrobě elektřiny.

Usnesení dále schvaluje výstavbu reaktoru VVER-600 v jaderné elektrárně Kola a celkem sedm reaktorů typu VVER-TOI v elektrárnách Kola II, Nižnij Novgorod, Kostroma a plánované elektrárny Tatar. Zmíněné reaktory mají být hotovy do roku 2030.

Budoucí podoba plovoucího jaderného reaktoru Akademik Lomonosov. Zdroj: Sevmaš

Úložiště jaderného odpadu

Ruská vláda v dokumentu schvaluje přípovrchová zařízení pro ukládání jaderného odpadu třetí a čtvrté skupiny (nízko a středně aktivní odpady). Úložiště se mají nacházet v následujících oblastech:

  • Uralský elektrochemický kombinát (48 000 metrů krychlových)
  • Mayak (100 000 metrů krychlových)
  • Sibiřský chemický kombinát (200 000 metrů krychlových)
  • Sosnovyj Bor (50 000 metrů krychlových)

Hlubinná úložiště byla schválena v Nižněkamské sklaním masivu granitoidu v Krasnojarské oblasti – 4 500 metrů krychlových pro radioaktivní odpad první skupiny a 155 000 metrů krychlových pro odpad druhé skupiny.

Úvodní fotografie: Jaderná elektrárna Kola, Rusko. Autor: КольскаяАЭС, Wikimedia Commons

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Stát využije dividendy ČEZ na zmírnění energetické krize, říká Stanjura. Sektorovou daň odmítá
10. srpen 2022, 05:00
Ceny energií už začínají být pro část zákazníků ekonomický problém, říká finanční ředitel ČEZ
9. srpen 2022, 17:43
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se