Domů
Elektřina
V bývalém uhelném lomu v Kentucky má vyrůst solární farma
Fotovoltaické panely. Zdroj: https://www.flickr.com/photos/bambino/

V bývalém uhelném lomu v Kentucky má vyrůst solární farma

Bývalý povrchový důl na uhlí v americkém státě Kentucky se přemění na solární elektrárnu. Místní uhelná společnost plánuje v horách umístit stovky tisíc solárních panelů, napsala agentura AP.

Solární elektrárna by se měla nacházet v horách u města Pikeville, v srdci těžby uhlí v Kentucky, uvedly společnosti Berkeley Energy Group, EDF Renewable Energy a bývalý demokratický státní auditor Adam Edelen.

Rozhodnutí je dalším příkladem snahy o diverzifikaci výroby energie ve státě, který je třetím největším producentem uhlí v USA a na který má vážný hospodářský dopad pokles uhelného průmyslu. Minulý měsíc místní zákonodárci odhlasovali ukončení desítky let trvajícího moratoria na jadernou energii. Na začátku tohoto měsíce pak Kentucké muzeum uhlí umístilo na svou střechu solární panely.

Ilustrační foto

„Můžeme stavět solární elektrárnu na základech z uhlí,“ řekl Edelen.

„Kentucky byla dlouho producentem energie, který dodával elektřinu celé zemi. Není důvod, proč v tom nemůžeme pokračovat i nadále,“ dodal, ale upozornil, že nejprve je nutné přijmout energetickou strategii.

Uhelné elektrárny mají v Kentucky stále více než 80procentní podíl na výrobě elektřiny. Jejich podíl však stabilně klesá, protože uhelné elektrárny nahrazují elektrárny na zemní plyn.

Ilustrační foto

Největší současná solární elektrárna v Kentucky má výkon deset megawattů a je schopná uspokojit spotřebu 1500 domácnostní. Navrhovaná solární farma by měla mít instalovaný výkon 50 až 100 megawattů. Náklady na projekt se odhadují na desítky milionů dolarů. Firma nyní provádí inženýrské a nákladové studie.

Východní část Kentucky je plná bývalých uhelných dolů, které se upravují pro různé účely, jako golfová hřiště a sídliště.

Prezident Kentuckého svazu uhlí Tyler White upozornil, že navrhovaná solární elektrárna by nebyla možná, pokud by neexistovaly pro tento druh energie dotace, a to včetně daňových úlev na federální úrovni, napsala agentura AP.

Komentáře(3)
Petr
19. duben 2017, 17:26

Aktivistům se zjevně už podařilo prolobovat dotace pro miliardáře na soláry v polích a lesích i v USA.

Tak jim k tomu sluníčkářskému úspěchu ve vykrádání daní a poplatků obyčejných lidí poblahopřejme :(

Jan Veselý
19. duben 2017, 19:55

A to si představte tu zlodějinu, jak si hnusní uhlaři u Trumpety prolobovali, že můžou těžit na cizím, tj. státním, zadarmo. Stát dovolí těžařům zničit veřejný majetek a vyrabovat z něj přírodní bohatství jen tak. To je teprve dotace, u uhlí jedna z mnoha.

Martin Pácalt
19. duben 2017, 20:16

V Česku je zaveden dobrý zvyk lomy určitou vrstvou zeminy rovnoměrně zahrnout a pak pomalu zatápět tak, aby po cca dvaceti letech vzniklo jezero (napouštění se děje pomocí místní vodoteče , resp. její částečnou přeložkou průtoku). Přijde mi to jako dobrý nápad, voda v krajině neosvěžuje jen fyzicky. Solární elektrárna patří k dalším dobrým řešením co s jinak zničeným územím.

Docela by mě zajímalo, jak se postupuje v případě zástavbou sídlišti, protože obvyklé odtokové podmínky těžené pánve jsou mizerné, v období těžby je zajištěno odčerpávání (na které si ale důl vydělává), zástavba takového území má odčerpávání financováno čert ví jak ;-) ...

Je dobře, že podíl uhlí klesá, jen je škoda, že náhrada více neprobíhá pomocí jádra :-D .

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.