Domů
Elektrárny ve světě
Vznikne na Sahaře větrný park určený pouze pro datacentra a těžbu kryptoměn?

Vznikne na Sahaře větrný park určený pouze pro datacentra a těžbu kryptoměn?

Investiční skupina Brookstone Partners z New Yorku oznámila, že začíná shánět finance pro výstavbu první etapy 900MW větrného parku v Maroku. Ten chtějí použít pro napájení datového centra a pro těžbu kryptoměn.

Společnost by ráda postavila na jihu Maroka velký větrný park, který má napájet přilehlé datové centrum. Výnosy z těžby kryptoměn mají pokrýt náklady na výstavbu a provoz.

Obnovitelné zdroje se stávají poslední dobou oblíbeným prostředkem pro těžbu kryptoměn, protože ve světě narůstá cena silové elektřiny a OZE mají nízké provozní náklady. Provozovatelé tvrdí, že nízké náklady na těžbu jim poskytují konkurenční výhodu a budou moci těžit i při nižších cenách Bitcoinu a dalších virtuálních měn. Ovšem po propadu ceny Bitcointu o 60 % oproti prosincovým cenám bude ekonomický výhled projektu na ceně elektřiny velmi závislý.

„Máme ekluzivní práva k vybudování větrného parku, ale nemáme kam vyvést elektřinu. Dnes je ovšem možné elektřinu použít pro napájení datového centra a postavit takovýto off-grid projekt.“ Michael Toporek partner v Brookstone.

Firma plánuje tento rok získat 100 mil. USD, za které plánuje vystavit první etapu projektu s výkonem 36 MW. Kromě technických pochybností okolo projektu se však objevují i otázky právní. Oblast, kde by se měla větrná farma postavit, se nalézá na kraji Sahary a území si nárokuje nejen Maroko, ale také Alžírsko.

„Větrná farma je intermitentní zdroj a proto velmi pravděpodobně dojde k omezování provozu datového centra. Výnosy z těžby kryptoměn budou tedy velmi nepředvídatelné a volatilní. Není mi jasné, jak chtějí takovýmito výnosy pokrýt 20-30letou investici do infastruktury.“ Itamar Orlandi,  hlavní analytik Bloombergu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se