Amager Bakke, aneb co v sobě bude ukrývat sjezdovka v centru Kodaně?

DomůElektřinaAmager Bakke, aneb co v sobě bude ukrývat sjezdovka v centru Kodaně?

Kodaň má v oblasti emisí skleníkových plynů ambiciózní plány, když hodlá snížit emise CO2 do roku 2025 o 700 000 tun oproti roku 2013. K dosažení vytyčených cílů má Kodani pomoci také komplex Amager Bakke. Unikátní projekt v sobě bude spojovat zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO), jehož střecha je vybudována ve tvaru svahu. Na tomto svahu bude možné provozovat různé sportovní aktivity od lyžování až po cyklistiku nebo pěší turistiku.

Odpad bude v Amager Bakke energeticky využít prostřednictvím jeho spalování. Kapacita ZEVO bude 400 000 tun odpadu ročně, který budou zpracovávat dvě linky, každá s maximální kapacitou 35 tun odpadu za hodinu.

Amager Bakke se buduje na místě, kde původně stálo 45 let staré ZEVO. Vzhledem k využití nejmodernějších dostupných technologií výrazně stoupne účinnost využití energie odpadu. Dojde také k omezení emisí oxidů SOx, NOx a také tuhých znečišťujících látek. Například emise NOx poklesnou ve srovnání s původním zařízením na desetinu. Poprvé na území Dánska bude pro omezení emisí oxidů dusíku v zařízení na energetické využití odpadu použita vysokoúčinná selektivní katalytické redukce.

Jedním z hlavních dodavatelů technologie je dánská společnost Babcock & Wilcox Vølund, která je vlastněná americkým technologickým gigantem, společností Babcock & Wilcox.

„Jedná se o multifunkční zařízení, které přitahuje pozornost už jen svým vzhledem. Amager Bakke bude sloužit jako zdroj elektřiny a tepla, bude architektonickou památkou a zároveň místem pro provozování volnočasových aktivit. Tento komplex v sobě spojuje nejpokročilejších technologie a inovativní architekturu, jež budou sloužit místním občanům,“ prohlásil Ole Hedegaard Madsen, ředitel technologie a marketingu společnosti Babcock & Wilcox Vølund.

Dle původních plánů měl být první odpad spálen v Amager Bakke na konci ledna 2017. Ovšem chyba v projektu znamená prodloužení doby výstavby zařízení minimálně o 7 měsíců. Aktuální stav výstavby celého komplexu je možné sledovat živě zde.