Domů
Elektřina
Americké ministerstvo energetiky se zaměřuje na účinnost elektromotorů

Americké ministerstvo energetiky se zaměřuje na účinnost elektromotorů

Obamova administrativa zvýší své úsilí v oblasti efektivního využívání elektrické energie. Její pozornost se obrátila na elektrické motory, které ročně spotřebují čtvrtinu vyrobené elektřiny. Celkem na výzkum a vývoj v této oblasti půjde 25 milionů dolarů.

Americké ministerstvo energetiky plánuje vybrat osm až dvanáct projektů prostřednictvím programu Next Generation of Electric Machines: Enabling Technologies. Tato finanční příležitost se zaměřuje na rozvoj klíčových technologií, které umožní efektivně zvýšit účinnost a snížit hmotnost s ohledem na omezení tradičními vodivými kovy a křemíkovou ocelí používaných v motorových komponentech.

Úřad pro energetickou účinnost a obnovitelné zdroje založil Advanced Manufacturing Office (AMO) a ve spolupráci s americkou Clean Energy Manufacturing Initiative budou vybrané projekty využívat nejnovější technické pokroky na poli nanomateriálů, jako například novou křemíkovou ocel s obsahem křemíku 6,5 % a vysokoteplotní supravodiče.

Projekty budou také podporovat výzkum, vývoj a nasazení pokročilých magnetů, vysokofrekvenčních izolačních materiálů a bezolovnatých ložisek s nízkým třením, které jsou velmi důležité pro vysokorychlostní elektromotory.

Čtyři klíčové oblasti

AMO určila čtyři klíčové technologické oblasti, ve kterých lze docílit efektivních zlepšení při současném omezení tradičně používaných vodivých kovů a elektrotechnických ocelí:

 • Výroba vysoce výkonných tepelných a elektrických vodičů
 • Výroba křemíkových ocelí s nízkými ztrátami
 • Výroba vysokoteplotních supravodivých drátů
 • Výzkum jiných základních technologií pro zvýšení výkonu
 • Tyto podpůrné technologie by mohly pomoci výrobcům celkově ušetřit téměř 44 TWh ročně, což je zhruba 1,6 % celkové spotřeby elektřiny USA a připraví cestu pro další úspory pro motory s proměnlivou rychlostí.

  Zdroj úvodní fotografie: US Department of Energy

  Komentáře

  (1)

  Vinkler

  16. březen 2016, 04:44

  Jistě, účinnost motoru je hezká věc, ale s rostoucí účinností obvykle rychle klesá záběrový moment, což bývá obtíž při rozběhu.

  Přidat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
  Vyžadované informace jsou označeny *
  Pravidla diskuze
  Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
  Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
  Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
  Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
  V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
  OM Solutions s.r.o.
  Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
  Třebíč
  IČ: 02682516
  SOCIÁLNÍ SÍTĚ
  © 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.