Belgická krize v oblasti zabezpečení dodávek elektřiny je podle ministryně energetiky u konce

DomůElektřinaBelgická krize v oblasti zabezpečení dodávek elektřiny je podle ministryně energetiky u konce

Belgie již není podle ministryně energetiky Marie-Christine Marghemové ohrožena nedostatkem dostupného výkonu, přestože by v následujících týdnech mělo panovat chladné počasí. K uklidnění situace přispívá návrat odstavených jaderných reaktorů do provozu i očekávané zprovoznění 1GW podmořského HVDC vedení Nemo Link propojující Belgii a Spojené království.

Nejvíce kritická situace z pohledu zajištění dostupného výkonu panovala v Belgii od poloviny října do poloviny listopadu, kdy byl v provozu pouze jeden ze šesti belgických jaderných bloků. Chybělo tak přibližně 4,9 z necelých 6 GW instalovaného výkonu jaderných elektáren.

Již v září se tak začalo zmiňovat riziko tzv. brownoutů, tedy řízeného omezování dodávek elektřiny. Belgický provozovatel přenosové soustavy na konci září vyčíslil dodatečný výkon, který bude potřeba během zimních měsících pro zajištění výkonové rovnováhy, na 1,7 GW.

S příchodem zimy na konci listopadu následně vzrostly ceny elektřiny v Belgii na několikaletá maxima. Ve večerní špičce se 21. listopadu cena elektřiny na belgickém denním trhu vyšplhala až k hranici 500 EUR/MWh.

Výroba elektřiny v Belgii od začátku října 2018.

 

Nyní by již situace měla být i přes očekávané chladné počasí v následujících týdnech podle belgické ministryně energetiky uklidněná.

Na konci ledna má navíc znovu začít dodávat do sítě elektřinu jaderný blok Doel 2 s instalovaným výkonem 466 MW a dostupnost belgických jaderných elektráren by se tak měla dostat k 75 %.

Ke zvýšení bezpečnosti dodávek elektřiny v Belgii má od konce února začít přispívat také nové přeshraniční HVDC vedení Nemo Link, kterým bude moci do Belgii proudit až 1 GW výkonu ze Spojeného království. Přeshraniční přenosová kapacita mezi Belgií a Spojeným královstvím tak vzroste ze současných 5,5 na 6,5 GW.