Domů
Elektřina
Belgická krize v oblasti zabezpečení dodávek elektřiny je podle ministryně energetiky u konce
Zdroj: Lennart Tange / Creative Commons / CC BY 2.0

Belgická krize v oblasti zabezpečení dodávek elektřiny je podle ministryně energetiky u konce

Belgie již není podle ministryně energetiky Marie-Christine Marghemové ohrožena nedostatkem dostupného výkonu, přestože by v následujících týdnech mělo panovat chladné počasí. K uklidnění situace přispívá návrat odstavených jaderných reaktorů do provozu i očekávané zprovoznění 1GW podmořského HVDC vedení Nemo Link propojující Belgii a Spojené království.

Nejvíce kritická situace z pohledu zajištění dostupného výkonu panovala v Belgii od poloviny října do poloviny listopadu, kdy byl v provozu pouze jeden ze šesti belgických jaderných bloků. Chybělo tak přibližně 4,9 z necelých 6 GW instalovaného výkonu jaderných elektáren.

Již v září se tak začalo zmiňovat riziko tzv. brownoutů, tedy řízeného omezování dodávek elektřiny. Belgický provozovatel přenosové soustavy na konci září vyčíslil dodatečný výkon, který bude potřeba během zimních měsících pro zajištění výkonové rovnováhy, na 1,7 GW.

S příchodem zimy na konci listopadu následně vzrostly ceny elektřiny v Belgii na několikaletá maxima. Ve večerní špičce se 21. listopadu cena elektřiny na belgickém denním trhu vyšplhala až k hranici 500 EUR/MWh.

 

Nyní by již situace měla být i přes očekávané chladné počasí v následujících týdnech podle belgické ministryně energetiky uklidněná.

Na konci ledna má navíc znovu začít dodávat do sítě elektřinu jaderný blok Doel 2 s instalovaným výkonem 466 MW a dostupnost belgických jaderných elektráren by se tak měla dostat k 75 %.

Ke zvýšení bezpečnosti dodávek elektřiny v Belgii má od konce února začít přispívat také nové přeshraniční HVDC vedení Nemo Link, kterým bude moci do Belgii proudit až 1 GW výkonu ze Spojeného království. Přeshraniční přenosová kapacita mezi Belgií a Spojeným královstvím tak vzroste ze současných 5,5 na 6,5 GW.

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Státu by se teď hodilo mít ČEZ pod pevnou kontrolou, říká ředitel ANDE Jiří Gavor
24. červen 2022, 05:30
HN: RWE pozastavila prodej zásobníků plynu v ČR, zájem měl jen EPH
24. červen 2022, 05:07
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Martin Hajek
11. leden 2019, 14:32

Možná by bylo dobré v článku uvést, jak to toho 21. listopadu večer v Belgii vypadalo s výkonem jednotlivých zdrojů: Fotovoltaika čistá nula. Vítr ubohých 130 MW. Jádro 2 GW a plynovky 5 GW. Takže asi tak...

Jan Budín
11. leden 2019, 14:54

Díky za doplnění. I z tohoto důvodu je v článku uveden graf výroby elektřiny z jednotlivých zdrojů od začátku října, který potvrzuje Vámi uvedené hodnoty.

Milan Vaněček
11. leden 2019, 17:05

2 GW z jaderných elektráren z instalovaného výkonu jádra 6 GW. To není ubohé???

A v Německu v té době dělal off shore wind 4,7 GW. Pěkné, že ano, ale to by Belgičané museli stavět větrníky v moři a nenechat si rozpadnout JE.

Tož taková je celá pravda o Belgii.

Ale je vidět že v zimě je plyn pro topení i elektřinu moc důležitý a jak zde na webu reportovali, v Německu výroba v plynových elektrárnách v roce 2018 konečně dobře vydělávala.

Jo realita není jednoduchá ....

Petr
11. leden 2019, 17:55

Po té, co v Německu nadšeně urychlující budoucnost první nejmodernější výkonnější, ale méně flexibilní nové plynovky předčasně vystavěli, pak méně nadšeně zakonzervovali, a nakonec mnohé rozebrali a se ztrátou odvezli do ciziny. Tak loni a letos v Německu plynovky konečně víc vydělávají.

Ale příští rok už pojedou v zimě naplno jaderky v sousedních státech Belgie, Česko a asi i Francie, takže jim takové výdělky zase skončí.

Vyrovnávání větrníků půjde levněji po propojení vodním elektrárnám z Rakouska a Norska plus uhelkám co zůstávají v Německu a Polsku.

Emil
11. leden 2019, 18:17

Jaderné elektrárny 2 GW z 6 GW, větrné elektrárny 0,13 GW z 3,2 GW, solární elektrárny 0 GW z 3,4 GW. Takže proti OZE pořád šlapou jako švýcarské hodinky.

Carlos
11. leden 2019, 18:56

Uhelky v Německu budou další na řadě, propojení do dalších států to moc zachránit nemusí. Problémy se myslím dají očekávat znova. Zejména pokud nedojde k výraznějším změnám.

Kolemjdouci
11. leden 2019, 19:21

Doba plynovych elektraren, zvlaste pro vyrovnavani spickovych cen a pri ubyvajicich jaderkach v SRN, jeste teprve prijde, dokonce uz se potichu a tajemne pochvalne ale jen trochu vyjadruje i CEZ ke sve dlouho drive stojici nejmodernejsi plynovce Pocerady, ze uz jim slusne provozne vydelava...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se