Bez elektřiny je v Česku stále bezmála 9 tisíc odběrných míst

DomůElektřinaBez elektřiny je v Česku stále bezmála 9 tisíc odběrných míst

Bez dodávky elektřiny je nyní v Česku kvůli sněžení asi 8500 odběrných míst. Vyplývá to z vyjádření distributorů. ČEZ od rána snížil počet míst bez proudu o 1000 na zhruba 8000, E.ON má výpadek u asi 550 odběratelů. Žádné problémy nezaznamenala Pražská energetika.

Mluvčí ČEZ Soňa Holingerová ČTK řekla, že firma evidovala v 09:30 kvůli nepřízni počasí 32 poruch vedení vysokého napětí, počet od rána stoupl asi o deset.

„Počet míst bez proudu naopak klesl. Vývoj je stále živý,“ uvedla.

Nejvíce problémů podle ní ČEZ stále má v Libereckém kraji a na Dečínsku.

„Kalamitní stav trvá. Předpokládáme ale, že se většinu výpadků podáří opravit během dnešního dne,“ dodala.

Sníh a nepříznivé povětrnostní podmínky způsobily podle mluvčí E.ON Martiny Slavíkové výpadky elektřiny také v jižních Čechách a na Vysočině.

„V jižních Čechách evidujeme aktuálně čtyři poruchy na vedení vysokého napětí, konkrétně na Lipensku, Kaplicku a na Jindřichohradecku. Bez elektřiny je zde kolem 200 domácností,“ sdělila po 10:00 Slavíková.

Ilustrační foto

Na Vysočině se podle ní výpadek elektřiny týká obcí Světnov, Cikháj a Herálec na Žďársku, jde přibližně o 350 odběrných míst.

„Do domova s pečovatelskou službou v Herálci jsme se rozhodli poslat dieselagregát, aby mohla být zachována standardní péče o tamější klienty,“ podotkla.

„Většina ze zmíněných poruch už je vymezena a zásahové čety pracují, i přes nepřízeň počasí, přímo v terénu na jejich odstranění. Nejčastější příčinou poruch v posledních dvou dnech jsou stromy a větve spadlé do elektrického vedení,“ dodala.

Žádné problémy kvůli počasí naopak nezaznamenala Pražská energetika (PRE).

„Posledních 24 hodin bylo úplně bezporuchových,“ uvedl dnes dopoledne mluvčí firmy Petr Holubec.

Důvodem je podle něj to, že většina elektrického vedení je v hlavním městě vedena pod zemí. V okrajových částech metropole, kde je vedení vedeno po povrchu, pak sněhová nadílka nebyla tak velká jako ve zbytku republiky.