Domů
Elektřina
Británie podpoří offshore větrné parky i modulární reaktory
London Array
Zdroj: London Array

Británie podpoří offshore větrné parky i modulární reaktory

Britská vláda poskytne 810 mil. liber (28,14 mld. Kč) na podporu bezemisních zdrojů energie. Hlavním cílem této podpory je omezit znečišťování životního prostředí a zajistit bezpečnou dodávku elektrické energie. Investice půjdou do výstavby větrných parků a na výzkum akumulace energie i vývoj malých modulárních reaktorů.

Z britské státní kasy je do roku 2021 vyčleněno 730 milionů liber na výstavbu až 4 GW nových offshore větrných elektráren a dalších nově se rozvíjejících obnovitelných zdrojů energie. Pro výzkum možností v oblasti akumulace energie je vyčleněno 50 milionů liber a na výstavbu malého modulárního reaktoru britská vláda vyčlenila 30 milionů liber.

Britský ministr financí George Osborne při zveřejnění plánované podpory potvrdil, že hodlá plnit závazky země v oblasti klimatické politiky. Británie se tak odklání od podpory fotovoltaických elektráren, jejichž výstavba rostla rychleji, než se předpokládalo. Stejně tak Spojené království omezuje podporu výstavby větrných elektráren ve vnitrozemí, které mění přirozený ráz krajiny.

Dle odhadů RenewableUK  budou díky tomuto rozhodnutí mezi roky 2021 až 2025 v Británii uvedeny do provozu offshore větrné parky o výkonu 3,5 GW. Ve svém odvážném prohlášení Maf Smith, náměstek generálního ředitele RenewableUK dodává: „Offshore větrné parky budou levnější než jaderné zdroje a do roku 2025 budou cenově konkurovat plynovým zdrojům.”

 Aukce zajistí tlak na snižování cen

Do roku 2020 se v Británii mají uskutečnit tři aukce na výstavbu nových offshore větrných farem. Žadatelé budou muset srazit náklady na vyrobenou MWh přibližně na 100 liber, aby mohli v aukci uspět. První z aukcí je plánována na letošní rok a maximální cena za vyrobenou MWh  má být 105 liber v cenách roku 2011.

Na výzvu již reagují první zájemci. Švédský Vattenfall AB představil projekt na výstavbu offshore větrných parků poblíž Norfolku o celkovém výkonu 1,8 GW, jež mají být uvedeny do provozu po roce 2020.

Podpory se dočkají úložiště i malé reaktory

Prostředky ve výši 50 milionů liber půjdou na výzkum v oblasti skladování energie. Skladování energie bude v Británii hrát stále významnější roli vzhledem k plánovanému nárůstu výkonu v oblasti intermitentních zdrojů. Navyšování proměnlivého výkonu v soustavě s sebou přirozeně přináší vyšší nároky na řízení přenosové i distribuční soustavy. Britské ministerstvo energetiky a klimatických změn (DECC) uvedlo, že bude spolupracovat s regulátorem Ofgem na odstranění překážek blokujících investice do technologií umožňujících skladování energie.

Ministr financí Osborne také vypsal odměnu 30 milionů liber, kterou získá společnost, jež postaví a uvede do provozu  malý modulární reaktor. Britské ministerstvo financí už v listopadu loňského roku oznámilo, že vyčlenilo 250 milionů liber do roku 2020 na podporu vývoje malých modulárních reaktorů.

Konstrukce malého modulárního reaktoru NuScale. Zdroj: www.asme.org
Konstrukce malého modulárního reaktoru NuScale. Zdroj: asme.org

Jedním z největších průkopníků v oblasti malých modulárních reaktorů je společnost Fluor Corp. Tato společnost vyvinula reaktor NuScale, jehož konstrukce by dle prohlášení společnosti měla být posouzena americkými úřady ještě do konce roku 2016. Dle odhadů Fluor Corp je možné uvést reaktor do komerčního provozu ve Spojeném království do roku 2025.

Zdroj úvodního obrázku: londonarray.com

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se