Domů
Jaderné elektrárny
Macron byl znovuzvolen francouzským prezidentem, co to znamená pro energetiku?

Macron byl znovuzvolen francouzským prezidentem, co to znamená pro energetiku?

Úřadující francouzský prezident Emanuel Macron byl v neděli znovuzvolen, a to s větším náskokem, než se očekávalo. Hlas mu dalo 58,55 % voličů. Jednu z největších výzev pro něj bude představovat energetika. Ve své kampani se zavázal rozvíjet tu jadernou a obnovitelnou. Na konci března se rovněž nechal slyšet, že by Francie měla znárodnit EDF.

Jaderná renesance

Francie v minulosti počítala s odklonem od jaderné energie a měla v plánu snížit podíl jaderných elektráren na výrobě elektrické energie na 50 % z tehdejších cca 75 %. Aktuální podíl se pohybuje okolo 70 % viz graf níže.

V roce 2017 byl nicméně tento cíl odložen. V roce 2019 pak společnost EDF, kde francouzský stát drží 84% podíl, oznámila plán na vybudování 6 EPR reaktorů.

Plán na vybudování 6 EPR reaktorů v letošním roce prezident Macron potvrdil. K tomu ve své volební kampani uvedl, že v závislosti na výsledku návazných studií by bylo možné uplatnit opci na vybudování až dalších 8 reaktorů.

Stavba prvního reaktoru by měla být zahájena již v roce 2028 s datem zprovoznění v roce 2035. Plán je ovšem některými odborníky považován za nerealistický, jak komentuje agentura Montel.

Oproti plánům z roku 2017 prezident Macron upustil od uzavření 12 reaktorů do roku 2035. Naopak požádal společnost EDF o studii proveditelnosti týkající se prodloužení životnosti jejich jaderné flotily, přičemž např. u elektrárny Sizewell B již byl proces prodloužení provozu zahájen.

Na konci března Macron oznámil, že v případě znovuzvolení bude usilovat o znárodnění energetické společnosti EDF, aby mohl stát financovat a kontrolovat tuto jadernou renesanci.

Rozvoj obnovitelných zdrojů energie

Macron přislíbil značný rozvoj obnovitelných zdrojů energie. V případě fotovoltaických elektráren plánuje jejich instalovaný výkon do roku 2050 zdesetinásobit na 100 GW.

V případě offshore větrných elektráren neboli elektráren na moři plánuje postavit 40 GW v následujících 30 letech. V případě onshore větrných elektráren ovšem svůj předešlý cíl snížil, a to vzhledem k odporu obyvatel. Cílí na 37 GW do roku 2050, namísto 34 GW do roku 2030.

Francie systematicky zaostává za plněním svých cílů na poli obnovitelných zdrojů, jak informuje Montel s odkazem na tamní zelenou lobby. Dle nich je důvodem slabá politická vůle právě vzhledem k odporu veřejnosti.

Potřebujete být v obraze ohledně jaderné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti jaderné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Končí termín pro podání nabídky na Dukovany, následovat budou jednání
29. listopad 2022, 23:03
Na jaderné reaktory se bude stát fronta. Děláme vše pro to, abychom byli v jejím čele, říká Pleskač z ČEZ
29. listopad 2022, 20:40
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Rejpal
25. duben 2022, 23:49

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Bezdětný 45 letý člověk co žije s ženou, která by mohla být jeho matkou. Takový člověk to nemá v hlavě v pořádku a pokud vyhraje volby 2x po sobě , pak to jen dokazuje , že stejně nemocná je i celá společnost.
.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se