Macron byl znovuzvolen francouzským prezidentem, co to znamená pro energetiku?
Úřadující francouzský prezident Emanuel Macron byl v neděli znovuzvolen, a to s větším náskokem, než se očekávalo. Hlas mu dalo 58,55 % voličů. Jednu z největších výzev pro něj bude představovat energetika. Ve své kampani se zavázal rozvíjet tu jadernou a obnovitelnou. Na konci března se rovněž nechal slyšet, že by Francie měla znárodnit EDF.
Jaderná renesance
Francie v minulosti počítala s odklonem od jaderné energie a měla v plánu snížit podíl jaderných elektráren na výrobě elektrické energie na 50 % z tehdejších cca 75 %. Aktuální podíl se pohybuje okolo 70 % viz graf níže.
V roce 2017 byl nicméně tento cíl odložen. V roce 2019 pak společnost EDF, kde francouzský stát drží 84% podíl, oznámila plán na vybudování 6 EPR reaktorů.
Plán na vybudování 6 EPR reaktorů v letošním roce prezident Macron potvrdil. K tomu ve své volební kampani uvedl, že v závislosti na výsledku návazných studií by bylo možné uplatnit opci na vybudování až dalších 8 reaktorů.
Stavba prvního reaktoru by měla být zahájena již v roce 2028 s datem zprovoznění v roce 2035. Plán je ovšem některými odborníky považován za nerealistický, jak komentuje agentura Montel.
Oproti plánům z roku 2017 prezident Macron upustil od uzavření 12 reaktorů do roku 2035. Naopak požádal společnost EDF o studii proveditelnosti týkající se prodloužení životnosti jejich jaderné flotily, přičemž např. u elektrárny Sizewell B již byl proces prodloužení provozu zahájen.
Na konci března Macron oznámil, že v případě znovuzvolení bude usilovat o znárodnění energetické společnosti EDF, aby mohl stát financovat a kontrolovat tuto jadernou renesanci.
Rozvoj obnovitelných zdrojů energie
Macron přislíbil značný rozvoj obnovitelných zdrojů energie. V případě fotovoltaických elektráren plánuje jejich instalovaný výkon do roku 2050 zdesetinásobit na 100 GW.
V případě offshore větrných elektráren neboli elektráren na moři plánuje postavit 40 GW v následujících 30 letech. V případě onshore větrných elektráren ovšem svůj předešlý cíl snížil, a to vzhledem k odporu obyvatel. Cílí na 37 GW do roku 2050, namísto 34 GW do roku 2030.
Francie systematicky zaostává za plněním svých cílů na poli obnovitelných zdrojů, jak informuje Montel s odkazem na tamní zelenou lobby. Dle nich je důvodem slabá politická vůle právě vzhledem k odporu veřejnosti.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se