Domů
Obnovitelné zdroje
Švédsko by mohlo do roku 2035 zdvojnásobit svou spotřebu elektřiny
Offshore větrný park Lillgrund, Švédsko. Autor: axelivarsson
Zdroj: axelivarsson / Creative Commons / CC BY-ND 2.0

Švédsko by mohlo do roku 2035 zdvojnásobit svou spotřebu elektřiny

Švédská spotřeba elektrické energie by se mohla do roku 2035 takřka zdvojnásobit vzhledem k tamnímu průmyslovému rozvoji a elektrifikaci, jak informuje energetický portál Montel s odvoláním na report Švédské energetické agentury. Dle agentury proto bude potřeba urychlit povolovací procesy pro výstavbu obnovitelných zdrojů energie (OZE). Zapotřebí však dle ní bude i rozvoj dalších zdrojů a flexibility soustavy.

Aktuální roční spotřeba elektrické energie Švédska se pohybuje okolo 140 TWh, jak uvádí agentura Montel. Národní energetický mix je postaven na kombinaci obnovitelných zdrojů, zvláště pak vodní a větrné energii, a zdrojů jaderných.

Report Švédské energetické agentury, který byl vytvořen v koordinaci s provozovatelem přenosové soustavy, energetickým regulátorem a Švédskou dopravní agenturou, předpokládá, že se výroba elektrické bude muset navýšit o cca 125 TWh, aby byla pokryta poptávka. V opačném případě by to mohlo omezit rozvoj energeticky náročných průmyslových podniků.

„Aby byla uspokojena poptávka, tak bude zapotřebí zvýšení produkce [elektřiny] přibližně o 125 TWh/rok,“ uvádí report.

Nutné proto dle agentury bude urychlení povolovacích procesů pro výstavbu pobřežních větrných elektráren (VTE). Rozvoj OZE si nicméně vyžádá i vyšší nároky na vyrovnávání soustavy, přičemž samotné vodní elektrárny toho již nebudou v budoucnu schopny jako doposud a bude zapotřebí řešit energetická úložiště energie a flexibilitu soustavy.

„Pokud se neurychlí udělování stavebního povolení pro větrné zdroje, tak bude v zemi obtížný další rozvoj energeticky náročných podniků,“ stojí ve zprávě.

Švédská vláda na počátku letošního roku schválila výstavbu trvalého úložiště jaderného odpadu. Finská energetická společnost Fortum před nedávnem zahájila dvouletou studii proveditelnost zaměřenou na výstavbu nových jaderných elektráren ve Švédsku a Finsku. Dle agentury je právě kombinace rozvoje jaderné a větrné energetiky směr, kterým se má Švédsko vydat.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Richard Vacek
18. prosinec 2022, 17:10

Za posledních 30 let ve Švédsku spotřeba elektřiny mírně klesla (-4%), tak bude zajímavé, jestli se v nastávajících 15 letech zdvojnásobí.

Během deseti let se zdvojnásobila v Číně, ale to je Čína s jejím raketovým rozvojem.

Pravoslav Motyčka
18. prosinec 2022, 23:43

125 TWh ve větru znamená 71GW výkonu ve větru. Za 13 let je to roční výstavba 5,5GW + odpovídající záložní zdroje + posílení sítě, Němci za posledních 20 let postavili 50GW ve větru a je jich 8x více než Švédů , takže - zcela nereálné, připomíná mi to archiv časopisu ABC z 50 tých let o tom jak se nebude měřit spotřeba el. energie protože díky rozvoji jaderných elektráren se to nevyplatí. Švédsko rozhodně svojí spotřebu el. energie za 15 let nezdvojnásobí , spotřeba asi vzroste , ale má jí už velikou a tak velkou část budoucí spotřeby nahradí úspory.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se