Britský regulátor plánuje zastropovat ceny energií pro nejchudší domácnosti

DomůElektřinaBritský regulátor plánuje zastropovat ceny energií pro nejchudší domácnosti

Britský energetický regulátor Ofgem by mohl zavést strop pro platby pro nejzranitelnější britské odběratele. Zavedením maximální platby a kroky k usnadnění změny dodavatele regulátor reaguje na vládní požadavek vypracovat plán na pomoc pro zákazníky využívající tarify pro nízkopříjmové zákazníky.

Stoupající ceny energií jsou v Británii v poslední době důležitým tématem. Na tamní dodavatele si posvítil i Úřad pro hospodářskou soutěž a trhy, podle kterého britské domácnosti kvůli nevýhodným tarifům mezi lety 2012 a 2015 ročně přeplatily v průměru 1,4 miliardy liber (41,7 miliard Kč). Dodavatelé to nicméně popírají.

„Ochrana zranitelných zákazníků je pro Ofgem prioritou. Jsme odhodláni zajistit, aby lidé znevýhodnění ve společnosti nezůstali pozadu během přechodu směrem k chytřejšímu, více konkurenceschopnému energetickému trhu,“ uvedl Dermot Nolan, výkonný ředitel britského regulátora.

Ofgem nyní bude potenciální změny konzultovat se spotřebitelskými sdruženími, přičemž do skupina zranitelných zákazníků by mohla pokrývat až 2 miliony odběratelů, kteří mají již nyní nárok na slevu na energie.

V rámci současného programu „sleva pro teplé domy“ tak dodavatelé energií poskytují některým zákazníkům úlevy. Nárok na slevu mají tzv. „palivově chudí“ odběratelé, tedy domácnosti, jejichž příjem by po zaplacení výdajů na vytápění a elektrickou energii klesl pod hranici chudoby.

Připravovaná opatření by nicméně neměla mít zásadní dopad na velkou šestku britských dodavatelů, kteří pokrývají přibližně 85 % tamního trhu.

Změny dodavatele by měla být jednoduší

Britský regulátor rovněž plánuje zjednodušit proces změny dodavatele energií, kdy by zákazníci mohli změnu provést pomocí online srovnávačů. Ofgem dále plánuje vyzkoušet svou vlastní online službu pro změnu dodavatele určenou pro odběratele, kteří využívají stejný nízkopříjmový tarif po dobu tří a více let.

Srovnávač cen energií využilo v minulém roce podle odhadů Ofgem na 5 milionů britských odběratelů, změnu ale uskutečnila méně než polovina z nich.