Domů
Elektřina
ČEPS nesouhlasí se způsobem rozdělení německo-rakouské obchodní zóny

ČEPS nesouhlasí se způsobem rozdělení německo-rakouské obchodní zóny

Provozovatel české přenosové soustavy (ČEPS) společně s provozovateli v dalších 4 zemích upozorňují na nepřijatelnost způsobu výpočtu a přidělování přeshraničních přenosových kapacit na německo-rakouské hranici, na kterém se německý a rakouský regulátor dohodli v dvoustranné dohodě. Upozorňují na absenci jakékoliv koordinace se sousedními státy a nepřijatelném zahrnutí rakousko-německé hranice do regionu středozápadní Evropy namísto regionu středovýchodní Evropy.

15. května informoval německý regulátor (Bundesnetzagentur) o dvoustranné dohodě s rakouským regulačním úřadem (E-Control) o společném rámci pro řízení přetížení. Dle společného prohlášení zveřejněného oběma orgány by systém řízení přetížení pro přenos elektřiny na hranici mezi Rakouskem a Německem měl být zaveden od 1. října 2018.

V současnosti neomezená obchodní kapacita na německo-rakouském trhu s elektřinou by měla podle nového systému být ve výši nejméně 4,9 GW nabízena účastníkům trhu v podobě dlouhodobých přenosových kapacit. Mimo to bude přidělování přeshraniční přenosové kapacity probíhat na denní bázi se začleněním do stávajícího výpočtu přidělování přenosových kapacit v regionu středozápadní Evropy (CWE). To navzdory tomu, že tento krok neodpovídá požadavku Agentury pro spolupráci energetických regulačních orgánů (ACER) zařadit přidělování kapacit na německo-rakouské hranici do koordinovaného výpočtu přidělování kapacit regionu středovýchodní Evropy (CEE).

Dočasné řešení se může stát trvalým

ČEPS není jediným provozovatelem přenosové soustavy, který je vývojem situace překvapen. Společně s provozovateli přenosové soustavy v Maďarsku (MAVIR), Polsku (PSE), Rumunsku (TRANSELECTRICA) a na Slovensku (SEPS) vyjadřuje znepokojení nad netransparentností implementace způsobu řízení přetížení na německo-rakouské hranici.

„Pro českou přenosovou soustavu to nepředstavuje významnou změnu. Navíc hrozí, že deklarované dočasné řešení se změní v řešení trvalé,“ uvádí Zbyněk Boldiš, člen představenstva ČEPS, a.s., zodpovědný za energetický obchod a dispečerské řízení.

Zmiňovaným provozovatelům přenosových soustav rovněž vadí absence jakékoliv koordinace stanovení limitů přenosových kapacit s provozovateli dotčených soustav. Poukazují na to, že uvedená přeshraniční kapacita nezohledňuje dopady na okolní země, výši jejich přeshraničních kapacit ani vliv na provoz jejich přenosových soustav.

„Platí, že rozdělení německo-rakouské obchodní zóny je nezbytné uskutečnit co nejdříve. Považujeme je za zásadní směrem k nastavení rovného prostředí při obchodování s elektřinou ve střední Evropě. Vydávání dvoustranných rozhodnutí bez koordinace s ostatními provozovateli přenosových soustav však popírá princip užší spolupráce v rámci nově vzniklého společného regionu Core,“ dodává Boldiš.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.