Domů
Elektřina
ČEZ chce posílit síť na Králicku, investuje přes půl miliardy

ČEZ chce posílit síť na Králicku, investuje přes půl miliardy

Elektřina
Bez komentáře
9. červenec 2020, 16:13
ČTK

Energetická společnost ČEZ Distribuce plánuje pro oblast Králicka výstavbu nových vedení vysokého napětí, nové transformovny i dalších navazujících energetických staveb. V této oblasti již podle firmy totiž kapacita současné energetické sítě přestává postačovat. Investice bude činit více než půl miliardy korun, uvedla v tiskové zprávě mluvčí skupiny ČEZ pro východní Čechy Šárka Lapáčková Beránková.

Králicko se v posledních letech stalo významným regionem z hlediska turismu, rozvoje lyžařských areálů a výstavby hotelů a penzionů. S tím je spojen i zvýšený zájem o navýšení rezervovaného příkonu i zcela nová připojení sítí energie. Během příštích let má být proto vybudováno několik vedení vysokého napětí, která nově propojí Jablonné nad Orlicí, Čenkovice, Mlýnický dvůr nebo Orličky, Suchý vrch a Boříkovice.

Pro zajištění vyšší spolehlivosti dodávek energie v oblastech Dolní Morava, Lipka a Heřmanice připravuje ČEZ výstavbu vedení propojujícího tyto koncové části distribuční soustavy. Stejně tak se uvažuje o zdvojení vedení vysokého napětí Králíky – Dolní Morava. „Jako cílové řešení je navržena výstavba nové transformovny 110/22 kilovoltů (kV) Králíky a přívodní vedení velmi vysokého napětí Horní Heřmanice – Králíky. Jedná se o soubor staveb, které na sebe budou postupně navazovat v časovém horizontu od listopadu letošního roku až do roku 2026,“ uvedla mluvčí ČEZ.

Jednotlivé stavby jsou v různém stupni přípravy. U některých se již pracuje na projektové dokumentaci a projednávají se majetkoprávní vztahy, jinde společnost řeší technické zadání záměru.

ČEZ vloni dokončil v regionu zhruba za 400 milionů korun výstavbu 28 kilometrů nového vedení se skoro 200 stožáry mezi Hlinskem a Poličkou. Kromě toho byly zprovozněny nové kabelové rozvody vysokého napětí na území Poličky a rozvodna ve městě. Investice umožňují připojování dalších odběratelů, především z řad velkých podniků v průmyslové zóně v Poličce. Ve městě nedostatečná kapacita rozvodné sítě brzdila rozvoj podnikání.

Výstavba sítě bude pokračovat z Poličky dál směrem na Svitavy. Náklady na výstavbu asi 19,5 kilometru dlouhé druhé části dosáhnou asi 230 milionů korun. Stavba je plánována na roky 2021 až 2023.

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Zestátněte ČEZ. Je to jediný způsob, jak zastropovat ceny elektřiny
12. srpen 2022, 06:12
Elektrický Megane není dokonalý, je ale nejlepším Renaultem současnosti
12. srpen 2022, 05:10
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se