Domů
Elektřina
ČEZ: Spotřeba elektřiny v ČR v prvním čtvrtletí stoupla o čtyři procenta
Elektroměr

ČEZ: Spotřeba elektřiny v ČR v prvním čtvrtletí stoupla o čtyři procenta

Spotřeba elektřiny v Česku v prvním čtvrtletí letošního roku stoupla meziročně o čtyři procenta. Na twitteru to dnes uvedl generální ředitel energetické společnosti ČEZ Daniel Beneš. Odběr elektřiny podle firmy proti roku 2020 rostl ve všech třech prvních měsících letošního roku, nejvíce v březnu, a to o více než sedm procent. Společnost je distributorem elektřiny zhruba na dvou třetinách území České republiky. Loňský březen byl prvním měsícem, který ovlivnila celostátní pandemická opatření.

„V loňském roce spotřeba v Česku mírně klesla, od začátku letošního roku už ale opět roste. Zvýšila se meziročně v lednu, v únoru i v březnu. Vyšší je samozřejmě spotřeba domácností, protože lidé dnes ve velké míře pracují z domova. Potěšující ale je, že vidíme jen mírně nižší meziroční spotřebu u podniků, což naznačuje, že se ekonomická aktivita vrací celkově k normálu,“ řekl dnes Beneš.

Růst spotřeby byl podle ČEZ na začátku roku ovlivněn také letošní silnější zimou, ale spotřeba byla vyšší i po teplotním očištění, konkrétně o procento.

Energetický regulační úřad (ERÚ) už dříve uvedl, že celková spotřeba elektřiny v Česku loni dosáhla pětiletého minima, meziročně se snížila o 3,5 procenta na 71,4 terawatthodiny. Důvodem byly podle úřad dopady pandemie koronaviru. ERÚ upozornil, že ne všichni ale elektřiny v roce 2020 spotřebovali méně – v případě domácností nastal naopak podstatný meziroční nárůst o 4,7 procenta.

Údaje o spotřebě elektřiny v Česku v prvním čtvrtletí letošního roku už dříve zveřejnila společnost Amper Meteo. Podle ní meziročně stoupla o 3,2 procenta. Přispělo k tomu chladnější počasí, zatímco vliv pandemie koronaviru byl relativně malý, dodala.

Komentáře

(5)

Josef

29. duben 2021, 21:52

Protože loni vláda reagovala přehnaně a zavřela celou ekonomiku. I současná strategie je špatná vláda by měla dělat taková opatření, aby bylo číslo R při dnešních počtech okolo 1 a tak to držet dokud nebude dost očkování pro všechny co o to stojí. Pak by měli zrušit všechno. Jinak asi těžko vládní strany vyhrají volby když bude nutit miliony lidí se testovat a nosit roušky, a zakazovat kde co kvůli lidem ve špatném zdravotním stavu co neměli covid a nechtějí se očkovat to je totiž dost dobře neobhajitelné. Právě jsem se díval na statistiku úmrtí 2/3 lidí co umírají jsou přes 70 - ti už ovšem pokud by projevily včas zájem mohli být dávno očkovaní za 6-7 týdnů už budou prakticky všechna úmrtí na covid o osobním rozhodnutí jednotlivce.

Carlos

30. duben 2021, 00:09

Jo to co píšete by mělo logiku kdyby od krajských voleb nejela vláda "maximum damage". Pokud jste si toho ještě nevšiml, ví že končí a tak se snaží napáchat co největší škody a hodovat dokud to jde. Respektive teď pobíhají všude s benzínem a zapalují co jde. Jinak by nerozfofrovaly tolik jinak by ministrem zdravotnictví nebyla osoba morálně nezpůsobilá. Na Prymulu a Blatného jsem po nástupu od svých zdrojů v oboru neslyšel nic, na současného zkazky o jeho kvalitách druhý den. A to prosím ne že by chodil na fotbal a do hospody když se to nesmí, nebo že by dělal pochybné kšefty. Ale prostě je to typ co mu moc dávat nemáte.

Další velký problém je jak média reportují o úmrtích. Už od začátku roku se ví že tam nějaká úmrtnost je i u dětí, prostě pravděpodobnost a velká čísla znamená že se něco vyskytne. To děcko co umřelo tak měsíc dozadu bylo na seznamu snad dva dny vyvěšené. To stejné je pokud se reportují veřejnosti úmrtí bez zpracování do tabulek se vztahem ke zdravotnímu stavu. Jsou to přitom primitivní queries které když hodíte třeba do tableau tak vyrobí velmi pěkné grafy. Mimochodem se to dá udělat i tak abyste si jenom poklikal co chcete vidět takže si uděláte třeba Tlustý, starý, vysoký tlak, alkoholik, kuřák. Nebo si pak vyklikáte mladý, nekuřák, zase to hodí. Ale to nemáme, máme jenom pitomé zgrupované číslo ze kterého nezjistíte kolik bylo s a kolik na. Kolik to chytlo před smrtí... Mne to štve už ale nejsem zase tak akční, jako jiní, abych si vzal vlno uspořádal hackaton, hádal se s lidmi z UZISu aby mi dali přístup do DB. Navíc to mají dělat automaticky.

Problém je že nikdo na světě nepoložil proti sobě strategie martyrium a diracův impuls, tedy to co se děje teď a krátké akutní zhroucení zdravotnictví a velmi rychlé promoření. Otázka taky je jak přesně probíhají ty mutace, jestli musí být skokové a nebo jsou pozvolné. Já to nevím. Pokud ale jsou pozvolné tak největší blbost co můžeme dělat je kopie kopie místo mnoho kopií z jedné matrice.

Velký problém do budoucna bude to kam ten virus zařadili a to šílenství s covidpasy a vším tím co mělo být hotové před rokem a teď už na odpis. Jenže s tím budou ještě blbnout aby je lidi nesežrali. Což by asi dost hrozilo a lidí co bude řádně nabroušených bude dost a dost A povede to k některým nepěkným věcem.

Obrovské problémy, budete jistě souhlasit, jak se ke svému zdraví chováme styl jakým žije mnoho lidí a kvůli kterým se to dělá, mimo jiné. Přijde mi poněkud zvrácené že nejsme s to jako společnost přiznat že člověk který se o svůj stav ani nepokoušel starat bude před důsledky svého života chráněn na úkor jiných a že na ně vynakládáme i za normálních okolností značné sumy a že nemáme žádný způsob jak lidi ke zdravějšímu životu motivovat. Když to vezmu velmi cynicky, tak náš systém zdravotní daně člověka za péči o sebe trestá a naopak odměňuje lidi co na sebe kašlou. Ten odvod by měl být navázána na rizikové faktory a další věci. Do budoucna je třeba najít způsoby jak lidi motivovat ke zdravému životnímu stylu. To nám moc nepomůže teď, ale z dlouhodobého hlediska ano.

Nejhorší ale je že se ukazuje jak reálně je systém kontroly vlády nefunkční pokud se tam dostane někdo odhodlaný neakceptovat a nedodržovat zákony a co to dělá v momentě kdy vláda je provázaná s parlamentem tak že ji nelze zastavit. Ten systém potřebuje mít možnost dát vládu k soudu a zabránit jí v dalším vydávání nařízení, eventuálně ji odstranit. Bylo by třeba mít mechanismus který umožní v senátu (parlament to neudělá) podat ústavní žalobu na vládu (nebo jejího ministra) pro hrubé porušování ústavy nedodržování zákonů atd. (to co se děje) která pokud bude uznána povede na zneplatnění vadných nařízení, její dovolání a vstup senátu do procesu vyslovení důvěry další vládě třeba s tím že dokud nebude sestavena taková které bude vyslovena důvěra, tak musí být vyžadován souhlas senátu.

Ten systém teď fakticky postrádá ochrany proti zneužití moci výkonné a jejímu urvání ze řetězu. Ignoruje totiž že se v parlamentu příliš často hlasuje po klubech a po stranách místo po osobách.

Nepříjemné také je že ústava jak je psána je psána spíš pro monarchii nebo prezidenta jako je prezident Německa, Rakouska, nebo jako byl Havel, ne pro prezidenta jako je Zeman.

Výkonná moc se dostala fakticky mimo kontrolu a spolu s tradicí jak funguje poslanecká sněmovna je to ve stavu kdy fakticky si dělá co chce bez jakýchkoliv následků, to asi při psaní ústavy nepředpokládali.

Uf, toto je asi nejnegativnější komentář co jsem tu kdy napsal, ale v souvislosti s tím virem je negativita asi to co si přejeme všichni.

Vinkler

1. květen 2021, 21:04

Víte, ono jde o to co je zdravé. Cvičení? necvičení? vajíčka? zelenina? máslo? a zejména když je to každý rok jinak, kdo vás tedy bude hodnotit?

V Číně zavádí bodový systém zdravého a loajálního občana.

pozorovatel

30. duben 2021, 08:03

tedy že firmy se vracejí do starých kolejí je fajn, ale vývoj ceny elektřiny je trápí určitě víc. Vždyť tady se jede nový zelený tunel - skrz emisní povolenku zdražíme elektřinu a tuhle částku přerozdělíme solárníkům, biomasákům a větračům (levicová politika). Jsou to v podstatě vyhozené peníze, když tyto kruhy tvrdí, že již během několika let žádné dotace potřebovat nebudou. I Když je to docela dobře i možné vzhledem k brutálním nárůstům ceny elektřiny - bohužel.

pave69

30. duben 2021, 19:28

No jo, prostě krypto vystřelilo nahoru. Kdyby stíhala výroba karet a minerů, tak by spotřeba mohla být i dvojnásobná.... :-)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.