Čtrnáct měsíců s fotovoltaickou elektrárnou: od května do září energeticky soběstační
Solární elektrárny loni nově obsadily střechy 80 tisíc rodinných domů, o rok dříve šlo o 33 tisíc. Jedním z nich byl i dům Otakara Schöna, který nyní funguje už 14 měsíců. Jak je s fotovoltaikou spokojený a kolik roční spotřeby rodiny elektrárna pokryje?
„Je těžké najít člověka, který si pořídí solární elektrárnu a stěžuje si na ni. Já ho ještě nepotkal,“ říká Schön. Jediné, co by změnil, je to, že by začal stavět ještě o rok či dva dříve. Co vše pořízení elektrárny obnášelo, popsal Schön v knize Příběh začínajícího solárníka, vydané v edici Hospodářských novin – od výběru dodavatele přes nutnost pokrýt střechu novou krytinou až po změnu vyhlášky v průběhu procesu, kvůli níž se nakonec na střechu vešlo méně panelů.
Nebyl to krátký proces. Do zařizování fotovoltaické elektrárny se Otakar Schön pustil na začátku roku 2022, ale teprve před Vánocemi téhož roku začaly panely na střeše jejich domu vyrábět elektřinu. Samotná montáž panelů a elektroinstalace přitom zabrala jen den a půl.
Základem je všechno zmapovat
Elektrárnu začal Schön kvůli souhře okolností zařizovat v nejhorším možném momentu. Ceny energií šly nahoru a každý chtěl mít na střeše vlastní fotovoltaiku. Poptávka výrazně převyšující nabídku vytvářela prostor pro řadu nespolehlivých dodavatelů, které navíc nebylo snadné odhalit.
„Dodavatelské termíny byly většinou půl roku až rok a my jsme nakonec ještě měnili dodavatele,“ popisuje. Při výběru dodavatele je podle něj důležité řídit se hlavně referencemi, kterých je naštěstí dnes už mnohem více než předloni. Leccos napoví i velikost firmy nebo doba jejího fungování na trhu.
„Zpočátku to byla velká divočina. Pak vznikl portál Refsite, kde jsou relativně důvěryhodné recenze. I když to taky není úplně stoprocentní, protože spousta firem motivuje zákazníky k tomu, aby psali pozitivní recenze,“ poodhaluje. Jde však alespoň o nějaké vodítko.
Ještě před výběrem dodavatele by měl každý zájemce o sluneční energii podle Schöna především zmapovat svoji spotřebu elektřiny, jak se během dne a roku vyvíjí, nakolik je jeho dům energeticky náročný a to, jak často na střechu domu svítí slunce, tedy kolik tam lze vůbec vyrobit elektřiny. Většinou to lze zjistit s pomocích jednoduchých programů nebo aplikací, které jsou volně přístupné.
Na základě takto získaných dat se pak budoucí „solárník“ musí rozhodnout o tom, jaký výkon budou mít fotovoltaické panely na střeše a zda investovat také do baterie, případně s jak velkou kapacitou. Otakar Schön doporučuje spočítat optimální velikost elektrárny a baterie přes dostupné „kalkulačky“ a výsledek porovnat s financemi, které má člověk k dispozici. Simulace podle jeho zkušeností odpovídají realitě.
Elektrárna za půl milionu
Schön se rozhodl pro pořízení baterie, aby omezil vliv výkyvů ceny elektřiny na trhu na rodinné finance. K tomu má navíc virtuální baterii, protože má rád jistotu. Virtuální baterie znamená, že přebytečná vyrobená elektřina se „ukládají“ tím, že putují do rozvodné sítě. Schön za ně nedostane zaplaceno, ale může si je kdykoli „vybrat“. Platí pouze poplatky za distribuci a povinné poplatky, které dělají zhruba polovinu celkové ceny elektřiny. Typicky to vypadá tak, že v létě rodina přebytky ukládá a v zimě využívá.
„Zcela bez baterie bychom z naší elektrárny získali jen zhruba 32procentní přímé zásobování elektřinou,“ píše ve své knize. Původně plánoval vybudovat elektrárnu o výkonu 10 kWp (to byla tehdy maximální hranice, kdy nebyla potřeba licence obnášející více papírování, pozn. aut.) a k ní přidat baterii o kapacitě 10kWh. Nakonec se však musel spokojit s panely s výkonem 7 kWp.
Výsledná cena za celý systém dosáhla 550 tisíc korun a zahrnuje méně obvyklou záruku na patnáct let na celou elektrárnu. Z toho zhruba 205 tisíc pokryla dotace.
Díky baterii je rodina od května do září soběstačná v tom smyslu, že elektřina, kterou elektrárna vyrobí přes den, vystačí i na noční provoz domu. Nejhorší měsíce jsou naopak prosinec a leden. V prosinci vyrobila elektrárna energii na pokrytí devíti procent spotřeby, v lednu to bylo 25 procent.
Konkrétně za uplynulý rok fotovoltaika vyrobila přes sedm megawatthodin, spotřeba dvoupatrového rodinného domu je zhruba pět megawatthodin. Na první pohled to sice vypadá, že je rodina plně soběstačná, ale tak to nelze počítat. „Elektřinu spotřebováváme i v době, kdy nesvítí sluníčko. Většinu roku sice baterka pokryje i noční spotřebu, ale zimu nepokryje. Proto máme virtuální baterii,“ dodává.
Virtuální baterie pomáhá ke stabilitě cen
„Mám rád predikovatelnost, proto jsme o virtuální baterii uvažovali hned od počátku. Vím přesně, kolik budu platit na poplatcích,“ vysvětluje. Do prodeje přebytků a nákupu elektřiny za spotovou cenu se Schön nechtěl pouštět kvůli riziku, že by ceny zase stouply jako na začátku invaze Ruska na Ukrajinu.
Jako většina rodin, které si pořídí fotovoltaiku na rodinný dům, i ta Otakara Schöna došla k tomu, že se vyplatí v rámci možností upravit chování podle slunečního svitu. „Já pracuju z domova, takže pereme, když svítí, sušíme, když svítí, zapínáme myčku, když svítí. Ale není to tak, že bychom dětem zakázali večer nebo za deště koukat na televizi,“ popisuje.
U zmíněných spotřebičů je výhodou, že jde čas jejich zapnutí naplánovat, navíc spotřebují poměrně hodně energie. I když je dnes situace jiná než v roce 2022, kdy byly ceny na vrcholu, roční úspora za energie je díky fotovoltaické elektrárně znát. Schönova rodina uspoří za rok zhruba 30 tisíc korun, pokud počítá s cenou kilowatthodiny ve výši čtyř korun.
„Spíše je to ještě víc, protože ušetříme i za topení díky přitápění klimatizací. Špatně se to vyjadřuje kompletně v penězích, emocionální návratnost a pohodlí jsou hodnoty ještě navíc,“ dodává. Návratnost investice ale v podstatě neřeší.
„Šli jsme do toho s tím, že se to dlouhodobě vyplatí, protože si budeme sami vyrábět elektřinu. Neřešili jsme, jestli se to vrátí za pět let, nebo za deset. Důležité je, aby se to vrátilo po dobu životnosti elektrárny, na kterou máme záruku 15 let. Musíme jenom doufat, že náš dodavatel těch 15 let vydrží na trhu, říká.
Ke konci loňského roku bylo v Česku podle dat Solární asociace 152 tisíc domácích elektráren. Letos se očekává další výrazný nárůst.
Převzato z internetového portálu EkoNews.cz, webu o byznyse a udržitelnosti. Článek byl publikován v časopise Reportér.Mohlo by vás zajímat:
Z clanku to vyplyva, hlavne se to vyplati kvuli te dotaci. Obecne by mela byt snaha postavit to reseni bez baterie. Tj spravne naskalovani a dobre sladeni spotrebicu vuci vyrobe (topeni, klimatizace a ohrev vody). A myslet take na rozsiritelnost.
Proč by měla být snaha to stavět bez baterie? Nebo to mluvíte o té virtuální baterii, což je jen marketingová a nikoli technická věc?
Baterie ten system velmi prodrazuje. Pokud by byly dotace nizsi/racionalni, tak si vetsina instalaci na RD baterii rozmysli. Ekonomicky reseni s baterii nevychazi (to pouze po zapocteni dotace). Baterie u mnoha instalaci resi lenost majitelu zautomatizovat domacnost (topit/chadit a ohrivat kdyz je vyroba) - nemyslim si, ze tohle by melo byt dotovano. Az potom co ma clovek toto vyresene by mel zacit uvazovat o baterii.
Naopak. Baterie je zcela zásadní při optimalizaci samovýroby, umožňuje majiteli střešní fotovoltaiky využít pro svojí spotřebu větší množství energie. Jen díky baterii se tak rodinný dům stane na několik měsíců v řadě zcela soběstačným. Navíc baterie snižuje zatížení distribuční soustavy, protože ukládá přebytečnou energii ze střešních instalací.
Neni to cerno-bile. Ja to beru jako optimalizacni problem ne z pohledu jednotlivce, ale systemu jako celek. Prijde mi jako lepsi system, kde se o stabilizaci stara spravce distribucni site a nesupluji to maly hraci, kteri nemaji tuseni v jakem stavu distribucni sit je. Radeji bych penize z dotaci na male baterie dal spravci site na komplexni reseni (napr. neco jako stavi cez v ivancicich). Dum s baterii (u typicke instalace) je nesobestacny. Moc nevidim rozdil mezi nesobestacnosti a plnou sobestacnosti nekolik mesicu ... pro me je to porad nesobestacnost.
No řekl bych, že nesoběstačnost 2 měsíce nebo 12 měsíců rozhodně není totéž.
Pokud by se to svěřilo distributorovi, tak ten si za to nechá zaplatit a jsme nadále jeho rukojmím. FVE si ale lidi stavějí často proto, aby se té závislosti co nejvíc zbavili.
Takže si raději dám na střechu panelů co se mi tam vejde. A pokud začnou být nároky distributora nebo dodavatele energie pro ně neúnosné (nebo třeba jen velmi nepříjemné), tak si klidně koupím malou elektrocentrálu a nějaký ten zimní měsíc nějak překlepu. Díky baterce bude stačit provoz centrály jen krátkodobě a se stabilním jmenovitým výkonem, tedy žádné kolísání a tedy i minimální spotřeba paliva a maximální životnost.
Mimochodem i proto si budu dávat část panelů u na kolmé stěny domu. To pro letní provoz, kdy je slunce vysoko, není optimální. Ale v zimě je to naopak ideální. Vhodné pro nízké slunce a navíc se na tom nedrží sníh.
Jednoznačně souhlas.
Ano, baterie systém výrazně prodražuje, ale má i benefity.
Docela bych se přijel podívat, jak budete bez baterie optimalizovat spotřebu při oblačném dni, kdy se bude výkon FVE měnit během sekund v rozpětí cca 20-100%:-)
Na ohřev teplé vody to jde, ale na ostatní věci?
S baterií to je pohoda.
Dále baterie přispívají ke stabilizaci distribuční sítě.
Nejsou tolik výkyvy výkonu z FVE do DS, což si myslím, že je pro stát důležíté.
Baterie pomůže při výpadku elekříny nebo při kolísání napětí v síti.
A jestli něco ekonomicky vychází?
To se těžko predikuje, když si vezmu co ceny EE dělaly poslední 2 roky:-)
Klidně se to může opakovat.
Vyhody baterii cerpa predevsim majitel FVE. Proto bych je nedotoval a stabilizaci ds bych nechal na spravci site a podporil ho penezi, ktere se usetri na dotacich do baterii. Ja netvrdim, ze jsou baterie spatne, jen rikam, ze to neni optimalni reseni z pohledu celku.
Myslím, že by to nevyšlo prakticky ani teoreticky.
Prakticky ne proto, že ty dotace jsou z peněz za vybrané povolenky. A můžou se použít jen pro individuální účastníky pro vymezené účely. Nelze je použít pro distributora, aby si na tom založil byznys.
A nefungovalo by to ani teoreticky. Pokud má člověk svou baterku s omezenou kapacitou, tak se (aspoň mnozí) snaží optimalizovat svůj provoz tak, aby se vešli "do rozpočtu". Pokud ale budu mít nějakou anonymní baterku někde u distributora - proč bych se staral a omezoval? Proto většinou všude funguje líp soukromé vlastnictví než nějaké "všelidové".
No a další věc je, že ne všude by to zvládala distribuční síť. Pokud má člověk baterku doma, energetické toky distribuční síť nijak nezatěžují. Naopak jí odlehčují. To by v případě sdílené veřejné baterky bylo přesně naopak.
Existuje fórum forum.mypower.cz, kde se angažují lidé, co si staví ostrovní FVE svépomocí bez dotací. Dokonce v podmínkách je, že se tam nesmí diskutovat o tom jak získat dotace nebo jak prodávat přebytky.
A převažující trend tam je vybavit FVE baterkami co se jen do baráku vejde a co peněženka dovolí. Většinou minimálně na 2-denní provoz domu nebo víc. Takže ne, není to tak, že baterky si lidi pořizují jen z dotací.
Já osobně jsem spíš zastáncem trendu co nejvíc instalaci přepanelovat. I za cenu, že v létě zůstane spousta výkonu na střeše, ale ve špatných měsících to dá co nejvíc.
Nicméně bez baterek to podle mě není dobrý směr. To jen tak na ohřev bojleru nebo třeba bazénu, možná na nějaké akumulační přitápění. Ale jinak sladit veškerý provoz domu pracující rodiny s dodávkou z FVE není podle mě bez baterek moc reálné.
Urcite mate pravdu. Nicmene ja jsem nepsal, ze si vsichni baterii porizuji jen kvuli dotaci (psal jsem, ze dotace je velka motivace si to poridit a bez ni by si to spousta lidi rozmyslela). U bezne instalace jste i s baterii zavisly na dodavkach do site a zaroven do site dodavate - jen je tam nejaky buffer. Mne prijde, ze se ten buffer vzhledem k cene nevyplati -> nedotoval bych ho, radeji bych dotoval systemova reseni ala smart energocentrum ivancice. Ja se na to divam z pohledu celku/systemu/statu. Samozrejme, ze baterie pomaha jako bezpecnostni zaruka, to je v poradku, ale nepodporoval bych to dotaci.
Dát hodně baterií je vyhazování peněz. Stačí když baterka vydrží do rána.
to Pravoslav Motyčka: záleží za kolik tu baterie pořídíte. Pokud si ji poskládáte z článků, tak může vyjít i na 3000 Kč/kWh. Větší baterka se hodí především od října do března, kdy větší baterka pomůže překlenout dny, kdy nesvítí vůbec. Navíc v létě ji můžete využít na to, že přes den ji nabijete a ve špičce můžete z baterky prodávat do sítě.
Nehledě na to, že cena baterek jde stále dolů. Sériově se již začínají vyrábět i Na-ion baterie, které by měly být z principu levnější než LFP. A navíc lépe snáší provoz v nízkých teplotách.
Baterie u mikrozdrojů rozhodně dává smysl - na rozdíl od návrhu odebírat proud, když zrovna svítí sluníčko ;-).
Provoz bez baterie není výhodný tedy pokud nebydlíte v egyptě , kde je neustále jasno. Při oblačném počasí nebo i když je zataženo protože máte oblačnost nízkou vysokou a střední , tak se výkon FVE mění takže bez baterie střídavě kupujete a prodáváte. Co se týče ekonomiky , pak 7MW je malý výkon chce to větší výkon teoretická hodnota výroby by měla být 3 násobek spotřeby pak FVE stačí i při špatném počasí a po většinu dní v zimě pokud není pod sněhem. Pro pán v článku by měl mít podle tohoto výpočtu cca 15MW FVE baterii by zvětšovat nemusel. 10MWh by prodal a téměř 5MWh by spotřeboval , kdyby prodával za 2kč dostal by 20 tisíc ročně a dalších 40 tisíc za svojí spotřebu tj. 60000kč. cena FVE asi 650 000 maximálně dotace 205 tedy náklad 445 tis ú návratnost 7,5 roků. Možné přitápění klimatizací září . říjen , březen , duben, květen tedy po většinu topné sezóny. A místo platby za elektřinu by naopak peníze dostával. Což je příjemné zejména v důchodu. Pro někoho kdo má tepelné čerpadlo a velký energeticky náročný dům se vyplatí mít ještě větší FVE. 30kWp například.
2 Kč/kWh je pro příští roky nedosažitelný cíl, pokud se nestane ve světě něco mimořádného. Dneska větším fve nabízí za elektřinu buď kolem koruny nebo třeba naše 200 kW fve zprovozněná v lednu jede SPOT mínus 600, což je ekonomicky průser i s třetinovou dotací, kterou jsme dostali….
ja som to chapal tak, ze vykon FVE pocas dna dost znacne kolise. Kvoli oblacnosti, tienom, pohyb slnka na oblohe atd. A, ze ta bateria je tam potrebna, hlavne kvoli stabilizacii.
"Vím přesně, kolik budu platit na poplatcích", ale jen do chvíle, než se výše těch poplatků změní, nebo dodavatel virtuální baterii přestane poskytovat, což je zřejmě jen otázka času.
Je tam roční fixace, tak se s tím už kalkulovat dá. Osobně dávám produktům VB rok, maximálně 2 a pak to pravděpodobně přestane být výhodné. Pokud to jde, tak nějak (VB, fix, spot) dodávat do sítě co to půjde je pořád lepší, něž nedodávat do sítě vůbec z pohledu majitele FVE. Ten kdo stihl ceny za 3,5kč, tomu se pěkně zkrátila návratnost. Nadruhou stranu ceny instalací byly o dobrých 80kkč větší než dnes.
Dnes se to pohybuje výkup kolem 1,5-2kč při nějakých 5-6MWh/rok to zaplatí veškeré poplatky za přípojku + je tam nějaký menší budget na zimní nákupy elektřiny.
Nejlepší je sjednat si nějakou noční sazbu D25d nebo lépe D27d kdo může , pak je výhodné kupovat na burze a prodávat za fix. Přes den funguje FVE večer baterka v noci je levná elektřina.
Pokud bude většina majitelů FVE v plusu tak, jako pan v článku, tak se vyplatí virtuální baterie i dodavatelům, protože ty přebytky dostanou zadarmo.
Časem přijde i možnost nechat par kWh kapacity baterie distributorovi, aby si reguloval, kdy chce spíše ukládat a kdy čerpat do sítě podle vytížení.
Nevyplatí, protože ty přebytky při rostoucím instalovaném výkonu nebudou mít žádnou (nebo dokonce zápornou) hodnotu, často ji nemají už dnes.
Tyhle PR články mě baví. V článku je uvedeno, že dům spotřebuje (potřebuje) za rok cca 5 MWh a pán počítá s cenou za kWh - 4 Kč. Dále je uvedeno, že za rok díky FVE uspoří cca 30 000 Kč...Jak může uspořit víc peněz, než kolik by ho reálně stála ta potřebná elektřina od distributora? Odpověď je asi jednoduchá - FVE vyrobila 7 MWh a pán má už 14-měsíční zkušenost :-). Takto to ale bohužel nefunguje - za energii ve virtuální baterii zaplatí distribuční poplatky a energie, kterou spálí v létě doma v přebytcích, je většinou energie, kterou by normálně z distribuce nepoužil (např. topení bojleru na maximum, ohřev bazénu, topení skleníku, těžba atd.), to ale přece nemohu počítat do úspory...Sám mám FVE a jsem s ní spokojený a ano, taky pálím elektřinu jen proto, protože můžu. Mám díky tomu zázračnou návratnost FVE? Ani náhodou.
Zase celé o dotacích. Kdo chce FVE, být "nezávislý", tak ať si to zaplatí. Proč to mají někomu platit všichni ostatní.
Také bych raději, aby se prachy vrazily do větších výroben, než je mrhat na mikrozdroje, které v zimě stejně nefungují a v létě vyrobí tolik, že to není kam dávat. rozvodny, přípojky a záložní elektrárny se platí tak jako tak.
Hloupý kdo dává hloupější kdo nebere.... jako zástupce střední vrstvy jsem škubaný úplně nejvíce, takže si ty peníze vytáhnu alespoň takto.
A byl byste raději, kdyby se ty prachy vrazily do velkých FV parků?
Ty domácí mají alespoň nějakou akumulaci.
Takže když něco moc nefunguje 2 měsíce, ale 10 měsíců ano, tak to je k ničemu?
Proč by to nebylo kam dávat?
Pošlete přebytky do sítě a spotřebují to bez problémů sousedé.
Myslíte, že když se postaví čtvrť nových RD, každý s FVE cca 10 kWp (a brzo se bez povinné FVE nebude moci stavět), tak to spotřebují sousedé? Ony i ty starší objekty v okolí budou mít většinově svoje FVE.
Ostatně ani rozvodná síť stavěná pro průměrný RD na současný odběr cca kolem 2-3 kW nebude schopná přenést výrobu průměrných 10 až do 50 kWp (limit FVE bez licence).
Pokud se postaví nová čtvrť, tak tam budou rozvody na to dimenzované a spotřebují to sousedé nebo firmy o kousek dál.
V ČR se z FVE vyrábí pár procent, takže spotřeba se vždy najde.
Problém není ve výrobě, ale v akumulaci energie a rozložení spotřeby v čase.
A to se také řeší a vylepšuje.
Každé legální připojení FVE schvaluje distributor, takže si to hlídá.
Pokud není kapacita, tak nic s přetoky nepřipojíte.
A mimochodem, kolik asi tak je v ČR RD s 50kWp?
A to, že si roky platíme rezervovaný výkon podle hlavního jističe a přitom, kdyby každý odebíral na jeho maximum, tak síť zkolabuje nikomu nevadí.
Ovšem stavebníci RD si platí jen přípojku na hranici pozemku. Větší odběratelé musí třeba postavit za své i trafo z 22 kV. Ale to ostatní musí zafinancovat distributor a pak to platíme všichni v položce stálé platby na vyúčtování elektřiny. A to je potřeba i pro přenos výroby FVE někam dále, pravděpodobně do nějakého města s továrnou s významným odběrem.
Běžní odběratelé v RD (bez FVE) mají nejčastěji hlavní jistič 3*25A (max. 13 kW). Jenže oni prakticky nikdy těch 13 kW neodebírají. A už vůbec ne všechny okolní RD a ostatní odběratelé najednou. Tomu se říká soudobost. Pro běžný RD stačí počítat cca 2-3 kW.
Zatimco RD s průměrnou FVE 10 kWp může posílat za dobrých podmínek těch 10 kW do sítě. Když v poledne nikdo nebude doma a akumulátor už je nabit. A co hůře, najednou to bude většina domů v okolí.
Takže, když je žena na MD a přes jasné poledne zrovna vaří, po omezenou dobu tu svou FV elektřinu spotřebuje. Ale potom by muselo být v okolí asi tak 100 domů. kde aktuálně zrovna je spotřeba cca 100 W (lednička jede pořád), aby se okolní síť nepřetěžovala.
říkáte 2 měsíce? no většinou je to více. Tedy pokud někdo netopí nějak elektřinou, má velmi předimenzovanou FVE včetně baterií. Možná by to mohlo být.
Protože je to neefektivní a plýtvání zdroji.
Né všichni mohou dodávat do sítě a těch míst začne přibývat. Rezervované kapacity jsou na mnoha menších vesnicích již vyčerpané.
Zatím to dávat je kam, časem začne být problém, začne kanibalizace zdrojů.
Takových věcí je, ale nikdo to moc neřeší, protože si to ani neuvědomí.
Je to zjednodušené, ale pointa je myslím jasná.
Mladí lidé platí důchody starým.
Zdraví platí péči nemocným.
Platíte dálnice, ikdyž po nich třeba nejezdíte.
Platíte dotace na vlaky a třeba jimi nejezdíte.
V podstatě vše co se platí ze státního rozpočtu a vy to nevyužijete, tak to platíte těm "ostatním" a ostatní něco určitě platí i vám.
A možná vám uniká kauzalita.
Stát se zavázal, že bude plnit nějaké % výroby z OZE a tímto to podpořil.
Nejdříve byly vypsané dotace a tak je lidé využili.
Dotace nebyly kvůli tomu, že je lidé na FVE chtěli.
Nějak to neumím spočítat. Pokud ukládám energii zadarmo, a platím distribuci ve směru nahoru i ve směru dolu a cena energie je asi z 50% distribuce...
Není přebytek do virtuální baterie za stejné peníze jako tu elektrárnu prostě odstavit ?
Distribuci platíte jen směrem dolů (tj. spotřeba). Z výroby ne.
Problém je v tom, že celá distribuční soustava musí být pořád stejná, protože pan Schön chce mít kupodivu elektřinu i v zimě, kdy fotovoltaika skoro nic nevyrobí. Tedy na investicích do distribuční soustavy se neušetří vůbec nic, naopak se ta soustava výrazně prodraží díky chytrému měření, chytrým transformátorům a spoustě dalších chytrých věcí, které budou potřeba, aby se ta síť díky podobným lidem úplně nezhroutila. No a další problém je v tom, že pan Schön platí pouze malý zlomek nákladů, který v té síti vyvolává. A to díky nesmyslnému nastavení tarifů za distribuci, kde je 80 % v proměnné složce, zatímco ve skutečnosti je 80 % nákladů fixních. Nejen, že jsme všichni panu Schönovi zaplatili tu dotaci - budiž mu přána, my mu ještě skrytě velmi masivně dotujeme provoz. Že tohle energetické Ponziho schéma není udržitelné a přijde chvíle, kdy to toho bude Energetický regulační úřad muset hrábnout, je nabíledni.
Dejme tomu, že 80% nákladů na distribuci je fixních. Jenže ty náklady jsou podle výše odběru v době odběrové špičky. Jiná doba nás v podstatě nemusí zajímat.
Tedy, kdyby pan Schon odebíral hodně v létě a v noci, nebyl by problém, pokud v době největší špičky (pracovní den v zimě kolem 18. hodiny problém je.
Pokud by byla fixní platba za distribuci (např. většina platby "za jistič"), tak by odběratele už nezajímalo, kdy odebírá. Také by to bylo přímo proti vhodnému chování s přesunem spotřeby třeba s pomocí akumulace. Je jedno, zda to bude do vody (ohřev TV, nebo aku topení), nebo s pomocí baterie akumulátorů. K tomu potřebujete velký hlavní jistič. Abyste mohli odebírat hodně třeba 8 hod. denně při nízkém zatížení sítě a málo, nebo nic při vysokém (typicky pracovní den mezi 7-19 hod).
Řešením jsou různé tarify jak na silovou elektřinu (podle výroby aktuální elektřiny), tak různé tarify distribuční (podle aktuálního zatížení sítě). Přitom doby mohou být pro silovou i distribuci rozdílné.
Příklad: slunečné poledne, přebytek elektřiny, silová levná, ale vysoké zatížení sítě, distribuce drahá.
Letos se masově začnou montovat chytré elměry, které budou umožnovat účtovat rozdílně v čase podle aktuální spotřeby zákazníka.
A tohle myšlení je přesně ten důvod, proč monopoly, jako je ten, který zastupujete, samy sebe ženou do spirály smrti.
Provozovatelé distribučních soustav nemají ŽÁDNÝ NÁROK NA ZISK. Oni se musí snažit, aby lidé CHTĚLI jejich síť používat. Oni se musí snažit FUNGOVAT FINANČNĚ EFEKTIVNĚJI. Oni se musí snažit přicházet s obchodními modely, aby ze jmenovaných investic MĚLI ZISK. A hlavně, NESMÍ ŠTVÁT své zákazníky.
To jste právě na omylu, provozovatelé distribučních soustav, jako i jiné regulované přirozené monopoly, mají podle zákona nárok na přiměřený zisk, který v tomto případě stanovuje Energetický regulační úřad. Můžete o tom vést spory, můžete s tím nesouhlasit, ale to je asi tak všechno, co s tím můžete dělat.
Ono je to tááák pohodlné, že? Dělat nutné minimum a kasírovat zaručené zisky. Pak se nedivte, že existuje stále větší skupina lidí, kteří se jim na tom nechtějí podílet.
Já nevím jak je to pohodlné a vy to nevíte taky, protože jste v přirozeném monopolu nedělal ani to "nutné minimum", ale zatím nikdo nic lepšího nevymyslel, co s přirozenými monopoly, než je regulovat. A vy to určitě nevymyslíte taky.
Pokud se na tom někdo nechce podílet, tak ať se nepodílí, nevím proč bych se tomu měl divit. Pokud si myslí že má lepší možnost, tak hodně štěstí...
Píšete: "... naopak se ta soustava výrazně prodraží díky chytrému měření, chytrým transformátorům a spoustě dalších chytrých věcí, které budou potřeba, aby se ta síť díky podobným lidem úplně nezhroutila ..."
Takoví uživatelé nějakých 9-10 měsíců neodebírají nic nebo skoro nic. Ty 3 kritické měsíce pak odebírají maximálně tolik, kolik by odebírali kdyby neměli solár.
Tak kde vidíte tu příčinu, proč by se zrovna kvůli "podobným lidem" měla síť hroutit? Oni ji naopak po většinu roku odlehčují, a po část roku vytěžují stejně jako dřív.
Pokud už by se měla síť kvůli někomu hroutit, tak to budou ti, co si nakoupí tepelná čerpadla, elektroauta a další velké žrouty elektřiny. Ale ne kvůli solárníkům.
No a kdo si koupí "tepelná čerpadla, elektroauta a další velké žrouty elektřiny" ?
Přece solárníci, co mají velkou část tu elektřinu "zadarmo". Nejvíce ti, co využívají virtuální baterii.
Nepořizují si kotle na biomasu, plynové kotle, nebo TČ s vysokým topným faktorem. Pokud mají ve virtuální baterii od léta dost elektřiny je pro ně nejracionálnějším (investičně nejméně náročným) topením elektrický přímotop.
Takže pak v létě v poledních hodinách zatěžují síť vysokými přetoky a v zimě pak velkými odběry.
Virtuální baterku můžete mít jen do 10 kWp. FVE si dimenzujete na přibližnou roční spotřebu. Letní přebytky ve virtuální baterii stačí tak akorát na zimní běžnou spotřebu. Nikdo soudný si nestaví FVE aby přes virtuální baterii topil v zimě elektřinou. Vždy se musí platit distribuční poplatky a samotná virtuální baterie taky něco stojí. Takže úspora není zas tak velká. Navíc, virtuální baterie je z dlouhodobého hlediska mrtvý produkt.
Také si myslím, že projekt virtuální baterie je do budoucna neudržitelný, ale to nic nemění na tom, že se prozatím používá.
A proč dimenzování zrovna na roční spotřebu? Takhle může uvažovat jen ten, který počítá, že si letní přebytky bude moci uložit na zimu.
Ohledně topení elektřinou, včetně z virtuální baterie: Dobře zateplené domy na topení moc nespotřebují (z celkové spotřeby elektřiny).
Solárníci podle Vás netopí elektřinou? Vždyť to je současný trend dle příznivců OZE: pořiďte si FVE + TČ + elektromobil.
A spousta firem Vám doporučí "paninko, dejte si tam plnou střechu, vždyť dostanete dotaci". I spousta zde diskutujících doporučuje FV panelů co nejvíc se na střechu vleze.
Stavby FVE jsou výsledkem nenažranosti ČEZU , distributorů a obchodníků. Zdražily elektřinu asi 3x a nebyl k tomu důvod. OK , tak odběratelé snížili spotřebu někdo pomocí FVE někdo
přešel z elektřiny na jiné zdroje jiný snížil spotřebu, velká část odběratelů utekla na levnější burzu - 1/2 spotřeby elektřiny je dnes na burze díky nenažranosti obchodníků jako ČEZ prodej, je další statisíce odběratelů budou následovat v letošním roce. ČEZ distribuce je tak inteligentní , že nabízí chytrý elektroměr za 6000kč + měsíční paušál asi 100kč. a to v době kdy od poloviny letošního roku jich bude muset instalovat milion zadarmo. Kdyby je daly za 1200 kč, tak si to pořídí každý druhý s větší spotřebou a oni by dostali 600 mil kč. takto nedostanou nic. Asi mají peněz na údržbu sítí dost.
FVE ho stála 550 tisíc a dostal 205 tisíc dotaci. Dnes by taková FVE stála zhruba 360 tisíc Kč a z toho by byla 160 tisíc dotace. Před 14 měsíci ho FVE stála po dotaci 345 tisíc. Dnes by ho stála po dotaci 200 tisíc. Takže kdyby 14 měsíců počkal, tak by ho FVE stála o 145 tisíc levněji.
A kdyby v roce 2010 nakoupil bitcoiny za 1000$, tak má dnes cca 241 000 000 $.
Na kdyby se nehraje, po bitvě je každý generál.
Jenže tady se jedná o návratnost a když klesá cena FVE, tak se prodlužuje i návratnost těm co koupili za draho, protože při nižší ceně si FVE pořídí více lidí.
Klesající cena nových instalací na návratnost dříve zakoupené FVE nemá žádný vliv.
Návratnost FVE je daná cenou ušetřené elektřiny, případě jejím prodejem.
A cena elektřiny a cena výkupu je mimo jiné dána množstvím lidí, kteří si soláry pořídí. Čím více solárů, tím nižší výkupní ceny a nižší ceny elektřiny v době kdy svítí.
A ti co ještě pár let počkají to budou mít ještě levnější a přitom zcela bez dotací. Teď máme asi 120 tisíc solárních střech, za rok se to zdvojnásobí, tím zhruba doženeme Německo (ty naše počta je nutno násobit 8, na počet obyvatel) a dotace skončí.
Ale pokles cen panelů stále pokračuje, teď už jsou opravdu levné a budou levnější. A až budou masově rozšířené střídače z SiC, tak budou mít aspoň dvojnásobnou životnost, doufám, že SiC technologie v Rožnově se po masivních investicích rozšíří.
Teď mě překvapila zpráva z USA,
Říkají a realizují: panely už jsou tak levné, že je ani nemusíme dávat do nejoptimálnější pozice ke slunci, nejdůležitější je co nejmenší zábor půdy, snadná montáž, aby pokles ceny panelů sledoval i pokles ceny všeho ostaního co patří k FVE.
Pak už je cena elektřiny z FVE nedostižitelná žádnou jinou technologií.
Klikněte si na to, podívejte se na obrázek (je to z Marylandu, tam u moře za dunami písku jsou obrovské rovné vhodné prostory, sluníčka tam mají jak na Sicilii, paráda.
Panely položené přímo na zem, na 1 km2 už máte elektrárnu se špičkovým výkonem přes 200 MW.
No a tento přístup: snižování ceny panelů a zvyšování jejich účinnosti bude též nakonec realizován i u střešní fotovoltaiky, až se masově rozšíří místo fotovoltaiky NA STŘEŠE, fotovoltaika místo střešní krytiny. Ale to bude levné až někdy v příští dekádě.
Ještě musí klesnout cena baterií, které se normálně dávají k FVE - nemyslím tím, když si člověk baterku sestaví z článků. A dotace určitě nebudou v době, kdy bude instalace povinná - zhruba rok 2030.
Baterie sledují se zpožděním (10-15 let) podobnou křivku poklesu ceny jako fotovoltaické panely. I v jejich případě jde o robotizovanou hromadnou výrobu, podporovanou rychlým vědeckým a technickým pokrokem. Za 10 let už budou velmi levné, dřív ne.
Baterie sledují se zpožděním (10-15 let) podobnou křivku poklesu ceny jako fotovoltaické panely. I v jejich případě jde o robotizovanou hromadnou výrobu, podporovanou rychlým vědeckým a technickým pokrokem. Za 10 let už budou velmi levné, dřív ne.
Výsokonapěťové baterie také klesají. Před 1,5rokem stály kolem 11kkč/kWh dneska jsou za 9kkč/kWh, ale nízkonapěťové jsou v tom mnohem lepší. Dnes se dá koupit (polo)sestavené bateriové uložiště kolem 14kWh za ~65kkč. S lepší BMS +2500kč. Snadná výměna článků snadné rozšiřování oprotí VN, ale zase větší ztráty při nabíjení/vybíjení
Ještě nedávno (asi před rokem) jste nám tu doporučoval jako nejlepší polohovací systém pro přesné natáčení panelů na slunce.
Nyní doporučujete pravý opak.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se