Domů
Elektřina
Datová centra mohou navýšit poptávku po elektřině v EU až o 14 %, vývoj v ČR je nejistý
Data centrum Google. Zdroj: blog.google
Zdroj: Google

Datová centra mohou navýšit poptávku po elektřině v EU až o 14 %, vývoj v ČR je nejistý

Dle studie americké společnosti Goldman Sachs může spotřeba elektřiny v Evropě vzrůst do roku 2033 o více než 40 %. Vedle elektrifikace dopravy a průmyslu může být klíčovým faktorem i rozvoj umělé inteligence a návazné výstavby datových center. Jejich kapacita se dnes navyšuje zejména v Německu, Velké Británii nebo Francii. Budoucí rozvoj v České republice je prozatím nejistý.

V posledních letech byla evropská poptávka po elektrické energii zasažena několika šoky v podobě pandemie Covid-19 nebo energetické krize. To dle studie americké banky Goldman Sachs vedlo k zpomalení elektrifikace jednotlivých odvětví oproti původním očekáváním. Zároveň v důsledku toho od roku 2008 poklesla spotřeba elektřiny na kontinentu kumulativně o přibližně 10 %.

Tento stav v následujících letech pravděpodobně zvrátí elektrifikace dopravy, průmyslu a vytápění. K navýšení poptávky by navíc měl výrazně přispět i rychlý rozvoj umělé inteligence a datových center. Právě ty představují nezbytnou infrastrukturu pro potřebný výpočetní výkon, který umělá inteligence ke svému fungování vyžaduje.

Podle scénářů představených ve studii má poptávka po elektřině v Evropě vzrůst o 34 až 48 % do roku 2033. Scénáře, ve kterých se počítá s výrazným růstem spotřeby datových center přitom odhadují kumulativní navýšení poptávky o 42 % a výše. Datová centra v těchto scénářích reprezentují 8 až 14 % nově poptávané elektřiny. Jinými slovy, spotřeba vyvolaná aplikací umělé inteligence a výstavbou datových center má v Evropě vyvolat dodatečnou poptávku ve výši 220 TWh. To je zhruba čtyřnásobek roční spotřeby elektřiny v České republice za rok 2023.

Uskutečnění takových scénářů vývoje se jeví v současnosti jako realistické. Významná expanze datových center je patrná již dnes, a to například v důsledku vyšší poptávky po cloudových uložištích nebo streamovacích službách. K tomu se přidávají i velké technologické společnosti jako Google či Amazon, které potřebují zajistit výpočetní kapacitu pro své produkty.

Dle reportu zpracovaného pro Evropskou komisi datová centra v EU spotřebovala v roce 2022 odhadem 45 až 65 TWh elektřiny (1,8 až 2,6 % celkové spotřeby elektřiny v EU).

Datová centra pro umělou inteligenci spotřebují až 10x více elektřiny

Datové centrum je fyzická místnost, budova nebo zařízení, ve kterém je umístěna výpočetní infrastruktura včetně serverů, úložných systémů, síťových zařízení a chladicích mechanismů. Servery jsou zodpovědné za provádění výpočetních úloh, úložné systémy poskytují kapacitu pro ukládání dat a aplikací a síťové vybavení umožňuje komunikaci a přenos dat.

Vzhledem k povaze výpočetní techniky koncentrované na malém prostoru a generování vysokého množství tepla jsou nutnou součástí celého zařízení účinné chladící systémy, které zajišťují, aby nedocházelo k přehřívání. Právě ty jsou vedle serverů největší položkou v celkové bilanci spotřeby elektřiny. Dle typu serveru a chladící technologie se jedná o 35 až 45 % celkové spotřeby.

Tradiční chladicí zařízení má kapacitu 5 až 15 kilowattů. Oproti tomu zařízení sloužící pro umělou inteligenci mají kapacitu 50 až 100 kilowattů. Celková spotřeba datových center se tak může dle výsledků akademických studií s vzrůstajícím využitím umělé inteligence až zdesetinásobit.

K rozvoji dochází zejména ve státech s levnou elektřinou a finančními centry

Vysoké nároky na spotřebu datových center naznačují, že je v Evropě nepůjde ve velkém stavět jen tak někde. Dle autorů výše uvedené studie bude poptávka po datových centrech obzvláště silná ve dvou oblastech. Zaprvé v zemích s levnou elektřinou v době základního zatížení, jako je Španělsko, Francie nebo státy severní Evropy. Druhou skupinou budou regiony a státy, kde je vysoká koncentrace finančních a technologických firem. Sem patří například Velká Británie, Německo nebo Irsko.

Tyto předpoklady se již dnes odrážejí v současných trendech. Nejvíce datových center se nachází v Německu (522), Spojeném království (517), Francii (315) a Nizozemsku (300). Největší zařízení je dnes vybudované v Londýně, jednom z finančních center Evropy, a má příkon 1 053 megawattů. Dále svou velikostí následují například datová centra ve Frankfurtu, Amsterdamu, Paříži a Dublinu.

ČR zatím není na seznamu atraktivních míst

Možnost vybudování datového centra se nedávno probírala i v českých médiích poté, co ministr Josef Síkela jednal o výstavbě s technologickou společností Microsoft. Společnost začátkem předloňského roku za jeden a půl miliardy korun koupila téměř šestihektarový pozemek v Praze 9, na kterém mělo vzniknout nové datové centrum. Budoucnost projektu je ale prozatím nejistá.

Hlavním důvodem neuskutečnění výstavby je dle veřejných vyjádření vysoká byrokratická zátěž spojená s výstavbou. Pokud bychom brali v potaz předpoklady ve studii Goldman Sachs, tak za nejistým vývojem datových center v České republice může být také nejistota ohledně budoucího vývoje cen v základním zatížení nebo nedostatečný rozvoj obnovitelných zdrojů. Dostupná elektřina z obnovitelných zdrojů je dnes přitom jedním z klíčových požadavků globálních technologických společností, které mají mnohdy velmi ambiciózní plány pro snižování své uhlíkové stopy.

S významným rozvojem datových center v České republice dnes nepočítá ani Hodnocení zdrojové přiměřenosti vydané v roce 2023. To je každoročně publikované provozovatelem přenosové soustavy, společností ČEPS, a obsahuje mimo jiné scénáře o vývoji spotřeby elektřiny a vyhodnocení hlavních faktorů ovlivňujících spotřebu v České republice na příští dekády.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
CarlosEV
16. květen 2024, 17:02

v zemi s nejdražší EE by investoval jen blázen

Petr
17. květen 2024, 13:36

Nejdražší elektřina? Nyní je zataženo a aktuální cena na spotu je 1,30. Od dubna jsou celé dny pravidelně v záporných cenách. Navíc, datacentra mohou hrát roli při stabilizaci sítě = vydělávat na systémových službách.

Omega
17. květen 2024, 13:47

To je nesmysl. Spotřeba datacentra je určena využitím serverů - a mají i velmi přesnou odběrovou křivku. Nikdo nebude upravovat výkon/odběr datacentra podle toho jak se zrovna blbne s cenou.

Taky si dost těžko představuju, že by někdo v datacentru postavil baterii s kapacitou na celodenní provoz - je to ekonomicky nevratné.

Baton David
17. květen 2024, 14:29

jako že by centrum jelo jen za svitu Slunce to doufám nemyslíte vážně, datacentra sice mají upsky ale ty jsou navržené na minuty až desítky minut provozu během výpadku elektřiny a používání jako akumulaci vrtochů občasných zdrojů energie je vyloučené

De Carbon
17. květen 2024, 01:24

Datova centra by mely byt umisteny do vesmiru kde by je napajely FVE ktere tam maji nepretrzite osluneni. Vymena dat se zemi neni problem. Je to mnohem lepsi reseni nez posilat energii z vesmirnych FVE na zemekouli. Cina ma s vesmirnou energetikou velke plany.

Petr
17. květen 2024, 13:37

Až na všechny typy škodlivých záření, které nám filtruje atmosféra.

Jirka Líska
17. květen 2024, 14:51

@De Carbon 17. květen 2024, 01:24

Datacentrum ve vesmíru třeba jednou bude, ale v současnosti je to nesmysl:-)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se