Domů
Obnovitelné zdroje
Domy pro nízkopříjmové domácnosti nabízejí pohled do budoucnosti

Domy pro nízkopříjmové domácnosti nabízejí pohled do budoucnosti

V americkém Walthamu ve státě Vermontu bylo vybudováno 14 prototypů modulárních domů určených pro domácnosti s nízkými příjmy.  Tyto domy se sice vůbec nepodobají elegantním domům představeným 28. října výkonným ředitelem Tesla Motors, Elonem Muskem, i přesto se však jedná o zázraky moderního designu.

Projekt Vývoj cenově dostupného bydlení McKnight Lane, v rámci kterého 14 zmíněných domů vzniklo, se stane prvním projektem v USA, který nabídne první cenově dostupné bydlení s nulovou energetickou bilancí. Domy, které v sobě mají integrovány solární panely a bateriový systém, mají zároveň nízkopříjmovým rodinám, které si je budou pronajímat, ušetřit mnoho peněz za energie.

Z domů má těžit i místní poskytovatel elektřiny, Green Mountain Power (GMP), neboť integrované bateriové systémy mu mají umožnit vyhladit maxima v poptávce po elektřině a snížit náklady na provoz soustavy.

Domy by měly vyrobit více energie, než spotřebují

Výstavba začala v květnu 2016, každá jednotka má v sobě instalovány solární panely s instalovaným výkonem 6 kW a bateriový systém s kapacitou 6 kWh. Úspora za elektřinu má být až 100 %, jinými slovy solární panely mají v ročním průměru vyrobit více elektřiny, než je rezidenty spotřebováno. Projekt byl financován díky příspěvkům mnoha organizací, celková cena za 14 domů je 3,6 milionu dolarů.

„Jsme tak trochu společnost zaměřená na transformaci energetiky. Soustředíme se na transformaci energetiky a na to, jak ji vnímá zákazník – mnohem více lokální produkce a spotřeby, a čistší a pružnější z hlediska uhlíku. Toho lze dosáhnout pomocí jednorázových akcí, ale teprve v momentu, kdy to začnete dělat na úrovni společenství, začnete vidět rozdíl.“ – Josh Castonguay, vedoucí sekce Inovací v GMP

Projekt představuje jiný přístup k vývoji chytrých technologií

Některé z nejdůležitějších pokroků v systémech pro transformaci energetiky se momentálně dějí bez většího zájmu mainstreamových médií. Je nezpochybnitelné, že Muskem nedávno představené domy, elegantní jak esteticky tak z hlediska technologií, také velmi pomohou pohánět systémovou změnu.

Ne každý si je ale bude moci dovolit. Naopak projekt McKnight Lane představuje jiný, ale stejně důležitý přístup. Tedy pragmatické nasazení dobře navržených „čistých“ technologií, které poskytují benefity zákazníkům a síti v nízkopříjmových společenstvích, kde jsou ekonomické dopady patrné na první pohled.

„Zaměřujeme se na to, jak tyto technologie zpřístupnit těm, kteří nepatří mezi bohaté korporace nebo jednotlivce. Jak technologie upravíte tak, abyste zajistili, že i ti, kteří je nejvíce potřebují, k nim mají přístup. Každý projekt nemůže spoléhat na dotace a příspěvky nadací. Musíte to zajistit ekonomicky.“ – Todd Olinsky-Paul, ředitel projektu za Clean Energy Group, společnosti, která bude projekt nadále monitorovat a dokumentovat.

Zdroj úvodního obrázku : futureatlas.com 

Potřebujete být v obraze ohledně obnovitelných zdrojů?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti obnovitelných zdrojů a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Specialisté na fotovoltaiku z Photon Energy hlásí skokový nárůst tržeb i zisku
11. srpen 2022, 10:30
Věříte, že elektřina někdy zlevní? Zásadní otázka pro zájemce o soláry
11. srpen 2022, 07:41
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se