Domů
Elektřina
V Dubaji vyroste první přečerpávací elektrárna v oblasti Perského zálivu
Představení projektu první přečerpávací vodní elektrárny v SAE

V Dubaji vyroste první přečerpávací elektrárna v oblasti Perského zálivu

Spojené arabské emiráty chystají výstavbu první přečerpávací vodní elektrárny, která má podpořit další integraci obnovitelných zdrojů. Elektrárna, jež vyroste v oblasti Hatta, exklávě emirátu Dubaj, se stane vůbec první vodní elektrárnou v arabských zemích Perského zálivu.

Plány na výstavbu 250MW vodní elektrárny představil Dubajský úřad pro elektřinu a vodu (DEWA), který plánuje v dané oblasti další projekty rozvoje. Kromě vodní elektrárny tak energetický rozvoj regionu Hatta rovněž podpoří instalace střešních fotovoltaických elektráren a vybavení budov chytrými měřiči.

Elektrárna se nestane pouze první přečerpávací elektrárnou v dané oblasti, ale vůbec první vodní elektrárnou v regionu členských zemí Rady pro spolupráci v Perském zálivu.

„Vodní elektrárna, která je první elektrárnou svého druhu v regionu, navýší podíl využívání čisté energie, podpoří udržitelný rozvoj regionu Hatta a posílí jeho pozici jedné z nejpřednějších turistických atrakcí v Emirátech.“
Saeed Mohammed Al Tayer, výkonný ředitel DEWA

K výstavbě elektrárny bude využita současná přehrada Hatta, která je schopna zadržet 6,5 milionů metrů krychlových vody. Horní nádrž elektrárny bude vybudována 300 metrů nad úrovní přehrady a pojme až 3,3 miliony kubíků.

Účinnost akumulace elektrické energie má dosahovat 90 % a na veškeré změny v poptávce po energii bude elektrárna schopna reagovat do 90 sekund. Výstavba elektrárny by měla být dokončena do 5 let.

Strategie Dubaje počítá s růstem podílu OZE

Výstavba první vodní elektrárny je součástí energetické strategie Dubaje pro rok 2050, která počítá s postupným nárůstem podílu čisté elektrické energie. Podle strategie by tak Dubaj měla do roku 2020 navýšit podíl elektrické energie z čistých zdrojů na 7 %, v roce 2030 na 25 % a v roce 2050 na 75 %.

Dalším z klíčových projektů pro dosažení cílů strategie je výstavba největšího solárního parku v jedné lokalitě s plánovaným výkonem 5000 MW. Dokončení solárního parku za předpokládaných 50 miliard dirhamů SAE (zhruba 350 miliard Kč) je plánováno do roku 2030.

Zdroj úvodní fotografie: dewa.gov.ae

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Baterie od Škody
22. květen 2022, 23:01
Zestátnit velkou část ČEZ? Drahá legrace, na kterou se minoritní akcionáři těší
22. květen 2022, 11:52
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Martin Hájek
3. leden 2017, 13:07

Nemůžu se ubránit pocitu, že zdrojem této zprávy je ve skutečnosti Rádio Jerevan. Poněkud mi uniká smysl výstavby přečerpací vodní elektrárny 250 MW vedle solárního parku 5000 MW, to je jako plivnutí velblouda na Saharu. Ale holt tam asi opravdu neví, co s prachama.

C
3. leden 2017, 22:18

Myslím že jde jednak o to aby se s technologií naučili a jednak o to že nemají dostatek vody, kterou by mohli využívat. Když se na ta čísla podíváte, tak budou klidně přečerpávat polovinu objemu té přehrady po dobu nějakých 10 hodin. Rozhodně jim to může pomoct krýt noční spotřebu místo fosilních paliv, která by jinak asi museli použít. On je také problém že SAE jsou celkem malé, otázka kolik vhodných míst na PVE a pod mají.

Pro tady tu oblast by bylo asi nejvhodnější se soustředit na PVE, které budou využívat mořskou vodu, ale je otázka, jak je to s materiály a případnými povrchovými úpravami, aby snesly dlouhodobý provoz v slané vodě.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se