Nový elektrobus se svým dojezdem zapsal do knihy rekordů

23. listopad 2015, 10:30
DomůElektřinaNový elektrobus se svým dojezdem zapsal do knihy rekordů

Australský elektrobus od společnosti Brighsun, která pochází z Melbourne, překonal před dvěma týdny světový rekord v dojezdu na jedno nabití. Jde o jeden ze čtyř nových elektrobusů australské společnosti, navržených pro dlouhé trasy mezi vzdálenými městy.

Vysokokapacitní Li-ion baterie spolu s vlastním konceptem elektrického motoru a rekuperací energie při brzdění nabízí unikátní řešení, které elektrobusu dovoluje na jedno nabití ujet více než 1000 km. Elektrobusy mají certifikaci na ujetí vzdálenosti 1004 km na jedno nabití, což je více než dvojnásobná vzdálenost oproti současným konkurentům.

Rekordman z Guinessovy knihy

Při uvedení, na konci minulého měsíce, elektrobus absolvoval cestu mezi Melbourne a Sydney, která je dlouhá téměř 900 km.

Před dvěma týdny stejný elektrobus zdolal vzdálenost 1018 km na dálnici South Gippsland Highway. Celou trasu elektrobus absolvoval mezi sobotou 14. listopadu (počátek cesty ve 22.00) a půlnocí 15. listopadu, za účasti komisařů z Guinessovy knihy rekordů.

Mluvčí společnosti se k události, kdy elektrobus zvládl bez nutnosti nabíjení celodenní cestu, vyjádřila následovně.

„Věříme, že tento úspěch přinese zcela nový koncept bezemisní veřejné dopravy a to nejen do Austrálie, ale celého světa.“
Gladys Liu, mluvčí společnosti Brighsun

Společnost Brighsun oslavila zápis do Guinessovy knihy rekordů. Zdroj: Brighsun

Velké plány do budoucna i politický ohlas

Mluvčí společnosti Brighsun zároveň představila i budoucí plány společnosti, která s elektrobusy hodlá i nadále pokračovat. Cílem pro další rozvoj společnosti má být prodlužování dojezdu elektrobusů a komerční nasazování na běžné mezistátní dopravní spoje.

Společnost zároveň plánuje otevřít v Austrálii několik továren na výrobu elektrobusů. Technické detaily nových elektrobusů zatím ve společnosti Brighsun nezveřejnili a není tak například jasné, jaký systém nabíjení bude využitý.

Ohlas vyvolal světový rekord i na politické scéně. Například australská senátorka za Zelené, Janet Rice, prohlásila, že jde o přelom ve využití nízkoemisní dopravy.

„Jde o krásnou ukázku, jak může technologie elektrobusů snížit znečištění vzduchu v našich městech. Zároveň vítáme přístup společnosti Brighsun, která pomáhá vytvářet nová pracovní místa díky čistým a inovativním technologiím.“
senátorka Janet Rice

Představitelé společnosti Brighsun po zápisu elektrobusu do Guinessovy knihy rekordů. Zdroj: One Step Off The Grid