Domů
Elektřina
Nový elektrobus se svým dojezdem zapsal do knihy rekordů

Nový elektrobus se svým dojezdem zapsal do knihy rekordů

Elektřina
3 komentáře
23. listopad 2015, 10:30
Dian Hrozek

Australský elektrobus od společnosti Brighsun, která pochází z Melbourne, překonal před dvěma týdny světový rekord v dojezdu na jedno nabití. Jde o jeden ze čtyř nových elektrobusů australské společnosti, navržených pro dlouhé trasy mezi vzdálenými městy.

Vysokokapacitní Li-ion baterie spolu s vlastním konceptem elektrického motoru a rekuperací energie při brzdění nabízí unikátní řešení, které elektrobusu dovoluje na jedno nabití ujet více než 1000 km. Elektrobusy mají certifikaci na ujetí vzdálenosti 1004 km na jedno nabití, což je více než dvojnásobná vzdálenost oproti současným konkurentům.

Rekordman z Guinessovy knihy

Při uvedení, na konci minulého měsíce, elektrobus absolvoval cestu mezi Melbourne a Sydney, která je dlouhá téměř 900 km.

Před dvěma týdny stejný elektrobus zdolal vzdálenost 1018 km na dálnici South Gippsland Highway. Celou trasu elektrobus absolvoval mezi sobotou 14. listopadu (počátek cesty ve 22.00) a půlnocí 15. listopadu, za účasti komisařů z Guinessovy knihy rekordů.

Mluvčí společnosti se k události, kdy elektrobus zvládl bez nutnosti nabíjení celodenní cestu, vyjádřila následovně.

„Věříme, že tento úspěch přinese zcela nový koncept bezemisní veřejné dopravy a to nejen do Austrálie, ale celého světa.“
Gladys Liu, mluvčí společnosti Brighsun

Společnost Brighsun oslavila zápis do Guinessovy knihy rekordů. Zdroj: Brighsun

Velké plány do budoucna i politický ohlas

Mluvčí společnosti Brighsun zároveň představila i budoucí plány společnosti, která s elektrobusy hodlá i nadále pokračovat. Cílem pro další rozvoj společnosti má být prodlužování dojezdu elektrobusů a komerční nasazování na běžné mezistátní dopravní spoje.

Společnost zároveň plánuje otevřít v Austrálii několik továren na výrobu elektrobusů. Technické detaily nových elektrobusů zatím ve společnosti Brighsun nezveřejnili a není tak například jasné, jaký systém nabíjení bude využitý.

Ohlas vyvolal světový rekord i na politické scéně. Například australská senátorka za Zelené, Janet Rice, prohlásila, že jde o přelom ve využití nízkoemisní dopravy.

„Jde o krásnou ukázku, jak může technologie elektrobusů snížit znečištění vzduchu v našich městech. Zároveň vítáme přístup společnosti Brighsun, která pomáhá vytvářet nová pracovní místa díky čistým a inovativním technologiím.“
senátorka Janet Rice

Představitelé společnosti Brighsun po zápisu elektrobusu do Guinessovy knihy rekordů. Zdroj: One Step Off The Grid

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Ze 1300 skok na 4900 Kč. ČEZ přichází s novými cenami plynu
26. květen 2022, 12:56
Babiš: Vláda by na pomoc podnikatelům měla použít dividendy ČEZ
26. květen 2022, 12:41
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Tomáš
23. listopad 2015, 12:46

Zajimalo by mne, jak se chovani elektromotoru a vyhoda rekuperace projevi pri 1000 km dlouhe ceste po australskych planich... :D Elektrifikace MHD je super a podle mne nutna, ale zrovna tohle je, podle meho nazoru, trochu nesmysl, jen honeni za zajimavym cislem, stejne jako 1001 koni vykonu u povodniho Buggati Veyron...

hariprasad
15. březen 2017, 21:39

Elektromotor musí vydržet dlouhodobou zátěž. Rekuperace se samozřejmě hodí vždycky, když potřebujete přibrzdit. Na dlouhých pláních, kde nikoho neseženete, potřebujete mít dostatečnou kapacitu, abyste dojel. Nevím, co je na tom nepochopitelné. Také si pamatuji argumenty některých diskutujících, kteří při představení jakéhokoli elektromobilu pořád dokola psali, že to nemá cenu, když se s tím nedá dojet na jeden zátah (je to samozřejmě nesmysl, ale velmi úporný) do Chorvatska. Přestali až když byla představená Tesla Model S. S Bugatti bych to nesrovnával, to je technologická hračka pro bohaté. Jediné, co bych společnosti nebo článku vytýkal je, že neuvádí cenu celkem, za baterii, hmotnost a kapacitu.

Pepa
28. prosinec 2015, 20:41

Gratuluji,né jen společnosti Brighsun,ale i redakci která tak zajímaou zprávu zveřejnila.Škoda , že podobné informace nejdou daleko víc vidět v našich médiích.

Přeji Nový rok plný novinek a pokroku!

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se