Domů
Elektromobilita
První elektrifikovaný úsek dálnice na světě zahájí zkušební provoz (video)
Scania G 360 4x2 with pantograph, electrically powered truck at the Siemens eHighway. 
Gross Dölln, Germany
Photo: Dan Boman 2013

První elektrifikovaný úsek dálnice na světě zahájí zkušební provoz (video)

Dvoukilometrový úsek na Švédské dálnici E16 se v současné době připravuje na zkušební jízdy elektricky poháněných nákladních vozidel Scania, které by měly odstartovat v nadcházejících týdnech. Švédsko si od elektrifikace nákladní dopravy slibuje snížení závislosti na fosilních palivech a omezení množství vypouštěných emisí.

Nákladní automobily jsou podobně jako tramvaje či trolejbusy vybaveny pantografy, kterými odebírají elektrikou energii z vedení nad vozovkou. Vozidla poháněná elektrickou energií jsou podle společnosti Scania schopna snížit emise vůči konvenčním pohonům o 80 až 90 % a spotřebu energie o více než 50 %.

„Po dvou letech nepřetržitého testování, chceme demonstrovat potenciál provozu těžkých vozidel bez použití fosilních paliv za pomocí elektrifikace.“

Anders Berndtsson, stratég divize pro výzkum a inovaci švédského dopravního úřadu Trafikverket.

Pro větší flexibilitu jsou kamiony vybaveny i hybridním pohonem. Systém tak umožňuje nákladní automobily provozovat jako elektrická vozidla, když se nacházejí na elektrifikované komunikaci nebo jako hybridní vozidla v případě běžných silnic. Na rozdíl od městských trolejbusů je tak možné tahač odpojit od elektrického vedení kdykoliv během jízdy.

„Při předjíždění je sběrač odpojen a nákladní vůz se chová jako klasický hybrid. Když předjedete vozidlo, vrátíte se do svého jízdního pruhu, automaticky se znovu připojíte k vedení a pokračujete v jízdě na elektřinu,“ říká Christer Thoren ze společnosti Scania.

Scania G 360 4x2 with pantograph, electrically powered truck at the Siemens eHighway. Gross Dölln, Germany Photo: Dan Boman 2013
Je elektromobilita budoucností nákladní dopravy? Zdroj: SCANIA

Pokud půjde testování podle plánu, bude podle Thorena elektrifikovaných úseků, zejména na vytížených dálnicích, přibývat. Velký zájem o elektrifikaci dálnic projevuje i Německo, které se jako řada dalších zemí snaží o redukci svých emisí.

„Doufáme, že test ukáže funkčnost elektrifikovaných silnic a že z technického hlediska bezpečně pracují ve spojení s jinými druhy dopravy,“ dodává Berndtsson. „Hlavním přínosem projektu je, že jsme urychlili proces elektrifikovaných silnic. Získáme tak velmi dobrý základ pro rozhodování o tom, jak vyřešit problém emisí oxidu uhličitého z těžkých nákladních vozidel.“

Zdroj úvodní fotografie: SCANIA

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Martin Hájek
17. květen 2016, 21:10

Bylo by to k smíchu, kdyby to nebylo k pláči.

Je potřeba si to dát dohromady s informací, že Švédsko dodnes provozuje své elektrifikované železnice na více než 100 let starém standardu s napětím 15 kV a při frekvenci 16,7 Hz a jeho lokomotivy tak nejsou kompatibilní s evropským standardem.

Možná kdyby si Švédové dali dohromady svoje železnice a propojili je přes Dánsko s Evropou, tak by zjistili, že elektrifikované silnice vůbec nepotřebují...

blabla
3. červen 2016, 20:49

Blbost, 15 kV 16,7 Hz se používá i v Německu, Rakousku, Norsku, ..., takže lze jen těžko říct, že lokomotivy pro tuto soustavu jsou mimo evropský standard. Stačí použít vícesystémové lokomotivy a zajistit kvalitní spojení zbytku Evropy přes Dánsko.

Petr
19. květen 2016, 09:55

Mě to příjde jako dobrý nápad proč ne

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se