Domů
Elektromobilita
První elektrifikovaný úsek dálnice na světě zahájí zkušební provoz (video)

První elektrifikovaný úsek dálnice na světě zahájí zkušební provoz (video)

Dvoukilometrový úsek na Švédské dálnici E16 se v současné době připravuje na zkušební jízdy elektricky poháněných nákladních vozidel Scania, které by měly odstartovat v nadcházejících týdnech. Švédsko si od elektrifikace nákladní dopravy slibuje snížení závislosti na fosilních palivech a omezení množství vypouštěných emisí.

Nákladní automobily jsou podobně jako tramvaje či trolejbusy vybaveny pantografy, kterými odebírají elektrikou energii z vedení nad vozovkou. Vozidla poháněná elektrickou energií jsou podle společnosti Scania schopna snížit emise vůči konvenčním pohonům o 80 až 90 % a spotřebu energie o více než 50 %.

„Po dvou letech nepřetržitého testování, chceme demonstrovat potenciál provozu těžkých vozidel bez použití fosilních paliv za pomocí elektrifikace.“

Anders Berndtsson, stratég divize pro výzkum a inovaci švédského dopravního úřadu Trafikverket.

Pro větší flexibilitu jsou kamiony vybaveny i hybridním pohonem. Systém tak umožňuje nákladní automobily provozovat jako elektrická vozidla, když se nacházejí na elektrifikované komunikaci nebo jako hybridní vozidla v případě běžných silnic. Na rozdíl od městských trolejbusů je tak možné tahač odpojit od elektrického vedení kdykoliv během jízdy.

„Při předjíždění je sběrač odpojen a nákladní vůz se chová jako klasický hybrid. Když předjedete vozidlo, vrátíte se do svého jízdního pruhu, automaticky se znovu připojíte k vedení a pokračujete v jízdě na elektřinu,“ říká Christer Thoren ze společnosti Scania.

Je elektromobilita budoucností nákladní dopravy? Zdroj: SCANIA

Pokud půjde testování podle plánu, bude podle Thorena elektrifikovaných úseků, zejména na vytížených dálnicích, přibývat. Velký zájem o elektrifikaci dálnic projevuje i Německo, které se jako řada dalších zemí snaží o redukci svých emisí.

„Doufáme, že test ukáže funkčnost elektrifikovaných silnic a že z technického hlediska bezpečně pracují ve spojení s jinými druhy dopravy,“ dodává Berndtsson. „Hlavním přínosem projektu je, že jsme urychlili proces elektrifikovaných silnic. Získáme tak velmi dobrý základ pro rozhodování o tom, jak vyřešit problém emisí oxidu uhličitého z těžkých nákladních vozidel.“

Zdroj úvodní fotografie: SCANIA

Komentáře

(3)

Martin Hájek

17. květen 2016, 21:10

Bylo by to k smíchu, kdyby to nebylo k pláči.

Je potřeba si to dát dohromady s informací, že Švédsko dodnes provozuje své elektrifikované železnice na více než 100 let starém standardu s napětím 15 kV a při frekvenci 16,7 Hz a jeho lokomotivy tak nejsou kompatibilní s evropským standardem.

Možná kdyby si Švédové dali dohromady svoje železnice a propojili je přes Dánsko s Evropou, tak by zjistili, že elektrifikované silnice vůbec nepotřebují...

blabla

3. červen 2016, 20:49

Blbost, 15 kV 16,7 Hz se používá i v Německu, Rakousku, Norsku, ..., takže lze jen těžko říct, že lokomotivy pro tuto soustavu jsou mimo evropský standard. Stačí použít vícesystémové lokomotivy a zajistit kvalitní spojení zbytku Evropy přes Dánsko.

Petr

19. květen 2016, 09:55

Mě to příjde jako dobrý nápad proč ne

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.