První elektrifikovaný úsek dálnice na světě zahájí zkušební provoz (video)

DomůElektromobilitaPrvní elektrifikovaný úsek dálnice na světě zahájí zkušební provoz (video)

Dvoukilometrový úsek na Švédské dálnici E16 se v současné době připravuje na zkušební jízdy elektricky poháněných nákladních vozidel Scania, které by měly odstartovat v nadcházejících týdnech. Švédsko si od elektrifikace nákladní dopravy slibuje snížení závislosti na fosilních palivech a omezení množství vypouštěných emisí.

Nákladní automobily jsou podobně jako tramvaje či trolejbusy vybaveny pantografy, kterými odebírají elektrikou energii z vedení nad vozovkou. Vozidla poháněná elektrickou energií jsou podle společnosti Scania schopna snížit emise vůči konvenčním pohonům o 80 až 90 % a spotřebu energie o více než 50 %.

„Po dvou letech nepřetržitého testování, chceme demonstrovat potenciál provozu těžkých vozidel bez použití fosilních paliv za pomocí elektrifikace.“

Anders Berndtsson, stratég divize pro výzkum a inovaci švédského dopravního úřadu Trafikverket.

Pro větší flexibilitu jsou kamiony vybaveny i hybridním pohonem. Systém tak umožňuje nákladní automobily provozovat jako elektrická vozidla, když se nacházejí na elektrifikované komunikaci nebo jako hybridní vozidla v případě běžných silnic. Na rozdíl od městských trolejbusů je tak možné tahač odpojit od elektrického vedení kdykoliv během jízdy.

„Při předjíždění je sběrač odpojen a nákladní vůz se chová jako klasický hybrid. Když předjedete vozidlo, vrátíte se do svého jízdního pruhu, automaticky se znovu připojíte k vedení a pokračujete v jízdě na elektřinu,“ říká Christer Thoren ze společnosti Scania.

Je elektromobilita budoucností nákladní dopravy? Zdroj: SCANIA

Pokud půjde testování podle plánu, bude podle Thorena elektrifikovaných úseků, zejména na vytížených dálnicích, přibývat. Velký zájem o elektrifikaci dálnic projevuje i Německo, které se jako řada dalších zemí snaží o redukci svých emisí.

„Doufáme, že test ukáže funkčnost elektrifikovaných silnic a že z technického hlediska bezpečně pracují ve spojení s jinými druhy dopravy,“ dodává Berndtsson. „Hlavním přínosem projektu je, že jsme urychlili proces elektrifikovaných silnic. Získáme tak velmi dobrý základ pro rozhodování o tom, jak vyřešit problém emisí oxidu uhličitého z těžkých nákladních vozidel.“

Zdroj úvodní fotografie: SCANIA