Domů
Elektřina
ENTSO-E: Evropa je i přes odstávky jádra ve Francii na zimu připravena

ENTSO-E: Evropa je i přes odstávky jádra ve Francii na zimu připravena

Evropská síť provozovatelů přenosových soustav elektřiny (ENTSO-E) ve svém výhledu na zimu 2016/2017 tvrdí, že je Evropa z pohledu výkonové přiměřenosti dostatečně připravena. I přes vynucené odstávky jaderných elektráren ve Francii by měly být provozované zdroje schopny pokrýt normální i zvýšenou spotřebu elektřiny.  

ENTSO-E v rámci zimního výhledu zkoumalo v případě Francie i situace, kdy by teplota spadla o 3 °C pod průměr v prosinci a o 5 °C pod průměr v lednu. V kombinaci s očekávanou pokračující odstávkou 13 jaderných elektráren v prosinci a 9 jaderných elektráren začátkem ledna by podle ENTSO-E mohly vzniknout „napjaté situace“.

„Situace ve Francii může ovlivnit sousedící státy včetně Belgie a Velké Británie,“ uvádí ENTSO-E ve svém zimním výhledu.

ENTSO-E zároveň dodalo, že jak francouzský provozovatel přenosové soustavy RTE, tak jeho belgický protějšek Elia, mají k dispozici několik opatření, která mohou v případě potřeby využít. Tato opatření zahrnují výkonové rezervy a smlouvy s průmyslovými odběrateli, kterým může být přerušena dodávka elektřiny.

Náklady na rezervu ve Velké Británii rostou

Odstávky jaderných elektráren ve Francii způsobené obavami o odolnosti některých komponent (v říjnu bylo současně odstaveno až 20 z celkových 58 francouzských jaderných elektráren) způsobily růst ceny elektřiny na evropských trzích.

Například ceny elektřiny na britských krátkodobých trzích vzrostly začátkem listopadu o desítky procent, když se k obavám o nedostatek importu elektřiny z Francie přidala slabá výroba větrných elektráren.

Soustava Velké Británie by nicméně měla být na zimu jak podle ENTSO-E, tak podle britského provozovatele přenosové soustavy National Grid, dostatečně připravena.

Hlavním opatřením, které bude mít National Grid v případě potřeby k dispozici je 3,6GW výkonová rezerva. Ta letos vyšla britského provozovatele přenosové soustavy na 122 milionů liber (zhruba 3,9 mld. Kč), což je více než trojnásobek ve srovnání s loňskou zimou.

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
„Bojím se, že bude třetí světová válka. Pracuji, ale stejně nezaplatím elektřinu.“ Lidé v Brně přišli protestovat proti vládě
28. září 2022, 20:48
Huawei finišuje největší střešní solární elektrárnu na světě, v energetice roste i v Česku
28. září 2022, 18:00
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se