EPH koupil od RWE britskou uhelnou elektrárnu Lynemouth

DomůElektřinaEPH koupil od RWE britskou uhelnou elektrárnu Lynemouth

Energetický a průmyslový holding, a.s. (EPH) pokračuje v nákupech. Po nedávném uzavření smlouvy o koupi 66% podílu ve Slovenských elektrárnách se tentokrát společnost zaměřila na Velkou Británii. EPH prostřednictvím své dceřinné společnosti EP UK Investment Ltd. získal od RWE britskou 420MW uhelnou elektrárnu Lynemouth, která se nyní připravuje na přechod na spalování biomasy.

Britská elektrárna Lynemouth, která historicky spalovala uhlí, obdržela začátkem prosince ze strany Evropské komise povolení na uzavření státní podpory na její přechod na spalovaní biomasy formou tzv. Contract for difference. Na základě tohoto kontraktu bude elektrárně doplácen rozdíl mezi smluvně stanovenou cenou elektřiny (tzv. strike price) a referenční cenou elektřiny na trhu, stanovenou jako průměr tržní ceny elektřiny na britském trhu.

Podle vyjádření Evropské komise bude provozní podpora elektrárně Lynemouth poskytována do roku 2027. Podle odhadů by elektrárna po konverzi na biomasu měla ročně vyrábět kolem 2,3 TWh nízkouhlíkové elektřiny, což má stačit na zásobování zhruba 700 tisíc britských domácností.

„Cílem EPH je konverze elektrárny Lynemouth na spalování biomasy na základě platného Contract for Difference. EPH tak potvrzuje svůj dlouhodobý zájem o britský trh. Zároveň robustně posilujeme v oblasti výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů,“

komentoval akvizici Daniel Křetínský, předseda představenstva EPH.

Lynemouth by měl ročně spalovat přibližně 1,5 milionů tun dřevěných pelet, které budou dodávány převážně z USA, Kanady a Evropy. Elektrárna tak ještě zvýší dominantní postavení Velké Británie jako největšího dovozce dřevěných pelet na světě. V roce 2014 spotřebovala Velká Británie třetinu celosvětového importu dřevěných pelet.

Autor úvodní fotografie: Martin Sharman