Domů
Elektřina
EPH pokračuje v akvizicích, v Itálii koupil dvě elektrárny na biomasu
Biomasa
Zdroj: PSNH / Creative Commons / CC BY-ND 2.0

EPH pokračuje v akvizicích, v Itálii koupil dvě elektrárny na biomasu

Elektřina
2 komentáře
15. prosinec 2017, 16:31
ČTK

Energetický a průmyslový holding (EPH) koupil v Itálii dvě elektrárny spalující biomasu, Biomasse Italia a Biomasse Crotone, vlastněné rovným dílem firmami Bioenergie a Api Nòva Energia. EPH se tak stal lídrem výroby elektřiny z biomasy v Itálii, uvedla dnes společnost v tiskové zprávě. Cenu transakce nesdělila. Většinovým vlastníkem EPH je podnikatel Daniel Křetínský.

EPH prostřednictvím své dceřiné společnosti EP Produzione už v Itálii kontroluje šest elektráren s celkovým instalovaným výkonem 4,3 GW. Holding potvrdil zájem do italské energetiky dál investovat.

„Na rozdíl od ostatních obnovitelných zdrojů umožňuje biomasa řízenou výrobu elektrické energie, nezávislou na slunečním svitu či síle větru. Elektrárny tím přispívají ke stabilitě a bezpečnosti celého systému, to vše při udržení zaměstnanosti. Biomasa by navíc mohla být nejlepším zdrojem, který umožní vyřadit z provozu uhelné elektrárny, což předpokládá italská národní energetická strategie. Tento předpoklad se už prokázal ve Spojeném království a v Dánsku,“ uvedl ředitel pro rozvoj podnikání EPH Marco Arcelli.

Biomasa
Ilustrační foto

Transakce je součástí strategického plánu skupiny, založeném na rozšiřování portfolia na evropského trhu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů.

Celkově jde o druhou investici do energetického využití biomasy po britském projektu Lynemouth, kde EPH dokončuje přestavbu původně uhelné elektrárny právě na spalování biomasy. Elektrárna Lynemouth s instalovaným výkonem 400 MW bude po uvedení do provozu jedním z největších zařízení na výrobu elektřiny z biomasy na světě.

Ve čtvrtek EPH oznámil, že konsorcium, jehož je součástí, koupí od německých firem RWE a EnBW jejich podíly ve druhé největší elektrárně v Maďarsku Mátrai Erömü a dolech na lignit. EPH tak získá v elektrárně většinu. Cena nebyla zveřejněna.

EPH je přední středoevropskou energetickou skupinou, která vlastní a provozuje zařízení v České republice, na Slovensku, v Německu, Itálii, Británii a Maďarsku.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Vláďa
15. prosinec 2017, 20:21

Biomasa Crotone má výkon 2x12 MW. Dřevo se vozí z daleka a hlavně se tam likvidují staré hlavy vinné révy.

Dušan
16. prosinec 2017, 18:19

Udávaná ročná čistá dodávka elektriny z tejto elektrárničky je 41 tis. MWh. Teda v súčasnosti je využívaná cca na 20 %. Aj tak spáli ročne 50 tis. ton dreva. Ak by išla na 100 %, tak potrebuje 250 tis. ton dreva. To zrejme z Talianska nezabezpečia, takže asi ostáva tropická Afrika alebo severná Amerika. To sa teda ďalší príspevok k boju proti klimatickým zmenám ...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se