Domů
Evropská Unie
EU posílá Německo k soudu kvůli elektro odpadu

EU posílá Německo k soudu kvůli elektro odpadu

Německo je předvoláno k Soudnímu dvoru Evropské unie kvůli nedostatečnému likvidování elektro odpadu (neboli e-odpadu). Likvidování e-odpadu se řídí evropskou legislativou o recyklování odpadu z elektrotechniky a elektrotechnických přístrojů. Německu hrozí za nedodržení legislativy pokuta za každý den, dokud nebude zákonu vyhověno v plné míře.

Pravidla EU ohledně e-odpadu jsou platná v dnešní podobě od února roku 2014, tedy více než rok. Mají za účel snížit nebo úplně zamezit negativním dopadům na životní prostředí z tohoto stále se zvětšujícího odvětví. Nová verze vychází z předchozí direktivy, která byla doplněna o několik pozměněných ustanovení, které zatím Německo zdaleka nesplnilo. Evropská komise navrhuje pokutu pro členský stát až ve výši 210 tisíc euro za každý den, kdy nebude nové legislativě plně vyhověno.

Nová direktiva z loňského roku je orientována více na budoucnost a budoucí spotřebu. Členské státy musí do roku 2016 dosáhnout shromáždění a následné recyklace 45 % elektro odpadu z celkového prodaného množství. Toto procento pak do roku 2019 naroste na 65 %, podle odborníků se jedná o ambiciózní plán.

Direktiva také usnadňuje registraci a monitorování elektro materiálu a pomáhá v boji proti nelegálnímu vývozu e-odpadu. V legislativě se mimo jiné podporuje k životnímu prostředí příznivý design spotřebičů známý jako Eco-design, který usnadňuje následnou recyklaci. Velikost elektro odpadu se pro EU odhaduje na 12 milion tun v roce 2020. Celosvětově se za recyklaci e-odpadu zaplatí v přepočtu kolem 48 miliard euro.

Německo není jediným členským státem hnaným k soudu za nedodržení nové direktivy o elektro odpadu. Zhruba před měsícem poslala EU k soudu za stejný přestupek Polsko a Slovinsko. V obou případech se jedná o menší navrhované pokuty, pro Polsko 72 tisíc euro za den a pro Slovinsko 8,5 tisíc euro za den.

Potřebujete být v obraze ohledně Evropské unie?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti Evropské unie a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Obří projekt „zelené elektrárny“ má EU zbavit závislosti na Rusku. Už se začíná stavět, rizikům navzdory
18. květen 2022, 17:30
Plán EU na odstřihnutí Ruska. Na zelenou energii a úspory dá 300 miliard eur
18. květen 2022, 12:51
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se