Domů
Elektřina
Eurostat: Ceny elektřiny a plynu pro evropské domácnosti se loni výrazně neměnily

Eurostat: Ceny elektřiny a plynu pro evropské domácnosti se loni výrazně neměnily

Ceny, které evropské domácnosti platily za elektrickou energii a zemní plyn v druhé polovině loňského roku, se podle evropského statistického úřadu Eurostat nijak výrazně nezměnily oproti cenám z roku 2016. Za elektrickou energii domácnosti ušetřily v průměru 0,2 %, za zemní plyn 0,5 %.

Evropské domácnosti podle dat Eurostatu zaplatily v druhé polovině loňského roku za každou spotřebovanou MWh elektrické energie v průměru 205 EUR, tedy zhruba 5300 Kč. Ceny elektřiny pro domácnosti se pohybovaly v rozsahu od 100 EUR/MWh (2500 Kč/MWh) v Bulharsku až k více než 300 EUR/MWh (7600 Kč/MWh) v případě Německa a Dánska. České domácnosti za elektřinu platily v průměru 149 EUR/MWh, tedy 3900 Kč/MWh.

Za vyššími cenami elektrické energie v Německu a Dánsku, které výrazně převyšují evropský průměr, stojí zejména vysoké poplatky a daně, které musí tamní domácnosti za odebíranou elektřinu platit. V Německu poplatky a daně tvoří 55 % konečné ceny pro domácnosti, v případě Dánska se jedná dokonce o 69 %. Poslední zemí, kde tyto poplatky tvoří více než polovinu účtu za elektřinu, je Portugalsko. Naopak na Maltě domácnosti platí na odvodech a daních pouhých 5 %.

Jelikož jsou příjmy domácností v jednotlivých zemích, stejně jako ceny elektrické energie, výrazně odlišné, Eurostat rovněž nabízí srovnání cen přepočtených na standard kupní síly (PPS), který je univerzální měnou, jež umožňuje srovnávat ceny produktů a služeb v zemích s různými cenovými úrovněmi. Ve srovnání s cenami jiných produktů a služeb tak za elektrickou energie platí nejméně odběratelé ve Finsku (130 PPS za MWh), Lucembursku (134 PPS) a Nizozemsku (140 PPS). Nejvíce pak domácnosti v Belgii (264 PPS), Portugalsku (280 PPS) a Německu (288 PPS). ČR je s 218 PPS za MWh mírně nad evropským průměrem 205 PPS.

Přestože se ceny elektrické energie pro evropské maloodběratele z řad domácností meziročně v průměru nijak znatelně nezměnily, při pohledu na jednotlivé státy jsou rozdíly značné. Z největšího meziročního poklesu se podle Eurostatu mohly těšit domácnosti v Itálii (-11,1 %), Chorvatsku (-7,5 %) a na Slovensku (-6,1 %), naopak nejvíce si museli připlatit odběratelé na Maltě (+6,5 %), v Rumunsku (+7,2 %) a na Kypru (+12,6 %).

Nejlevnější plyn odebírají domácnosti v Rumunsku, nejdražší ve Švédsku

Stejně jako v případě cen elektrické energie se nijak zásadně nezměnily ani ceny zemního plynu, které meziročně poklesly v průměru 0,5 % na 63 EUR za MWh. Nejlevnější plyn odebíraly v druhé polovině loňského roku s 31 EUR/MWh domácnosti v Rumunsku, Chorvatsku (37 EUR/MWh) a Maďarsku (37 EUR/MWh), nejdražší poté odběratele v Dánsku (88 EUR/MWh) a Švédsku (113 EUR/MWh). V ČR domácnosti zaplatily průměrně 56,6 EUR/MWh, tedy zhruba 1465 Kč/MWh.

Konečnou cenu zemního plynu pro domácnosti zásadně ovlivňuje výše poplatků a daní. Největší podíl na konečné ceně zemního plynu mají odvody a daně v Dánsku (56 %), Nizozemsku (51 %) a Švédsku (45 %), tedy v zemích s nejvyšší cenou zemního plynu v Evropě. Nejmenší podíl na ceně tvoří daně ve Velké Británii (9 %), Lucembursku (10 %) a Bulharsku, Česku a Slovensku (17 %).

Pro vhodnější porovnání cen plynu v jednotlivých zemích Eurostat rovněž nabízí přepočet na standard kupní síly, kdy je zemní plyn nejlevnější pro domácnosti v Lucembursku (33 PPS/MWh), Velké Británii (45 PPS) a Belgii (51 PPS). Nejvíce za plyn ve srovnání s jiným zbožím či službami zaplatí domácnosti v Itálii (89 PPS), Španělsku (96 PPS) a Portugalsku (100 PPS). Po přepočtu na standard kupní síly se ČR dostává s 83 PPS nad evropský průměr (63 PPS).

Přestože ceny zemního plynu pro evropské domácnosti loni v průměru mírně poklesly, stejně jako v případě elektrické energie lze mezi jednotlivými členskými zeměmi unie pozorovat značné rozdíly. Například v Slovinsku, Německu a Lucembursku domácnosti loni zaplatily za plynu o zhruba 5 % méně, v Dánsku si musely připlatit o 18,1 %, v Bulharsku o 20,6 % a v Estonsku dokonce 25,9 %.

Komentáře

(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.