Domů
Elektřina
Evropská komise prověřuje kapacitní mechanismy

Evropská komise prověřuje kapacitní mechanismy

V souvislosti s kapacitními mechanismy může docházet k vyplácení veřejné podpory v rozporu s právem Evropské Unie. Alespoň si to myslí Evropská Komise, která prověří jejich soulad s právem EU. Kapacitní mechanismus je speciální tržní schéma, ve kterém dostávají energetické společnosti platbu za to, že drží výrobní kapacitu v záloze pro případ nedostatku výkonu v síti (více o kapacitních mechanismech se můžete dočíst v našem nedávném článku).

V současnosti je kapacitní mechanismus zaveden ve Velké Británii a plánuje ho i Francie. Dle názoru EK by měl být kapacitní mechanismu použit až jako poslední možnost zajištění dodávek elektřiny.

„Kapacitní mechanismy jsou v některých případech pro zajištění bezpečnosti dodávek elektřiny nezbytné, ale zasahují do hospodářské soutěže, a proto je nutné je přezkoumat“

Lucia Caudet, mluvčí EK

Margarethe Vestager, evropská komisařka pro hospodářskou soutěž, svým kolegům z EK navrhne zahájit přezkum v následujících měsících. Na přezkoumání se bude podílet oddělení hospodářské soutěže ve spolupráci s energetickou sekcí.

Dle předsedy energetické divize ještě nebylo rozhodnuto o tom, jakou formu bude přezkum kapacitních mechanismů mít. V současné době je velice pravděpodobné, že přezkum bude rozsáhlý a bude mít přesah i do jiných odvětví. „Přezkum má moji plnou podporu, protože si vyjasníme svůj současný postoj ke kapacitním mechanismům. Za sektor energetiky pracujeme na vlastním materiálu“ dodal předseda.

Důvodem pro zavedení kapacitních mechanismů je to, že provozování klasických elektráren dnes není profitabilní. Přesto, že klasické elektrárny ztrácí svůj podíl na trhu, jsou potřebné pro zabezpečení dodávek elektřiny a pro vyrovnání výkonově nestabilních obnovitelných zdrojů.

Velkou Británii následuje v zavádění kapacitních mechanismů Francie, zatímco Německo preferuje spíše strategické rezervy.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.