Domů
Elektřina
IEA: Do roku 2025 bude Asie spotřebovávat polovinu světové elektřiny
Elektroměry
Zdroj: Pixabay

IEA: Do roku 2025 bude Asie spotřebovávat polovinu světové elektřiny

Elektřina
13 komentářů
8. únor 2023, 15:08
ČTK

Do roku 2025 překročí spotřeba elektřiny v Asii poprvé polovinu spotřeby světové. Afrika přitom spotřebovává mnohem méně elektřiny, než činí její podíl na světové populaci. Ukazuje to prognóza, kterou dnes zveřejnila Mezinárodní agentura pro energii (IEA). V případě Asie nejvíce spotřeby připadne na Čínu, jejíž podíl na celosvětové spotřebě vzroste ze čtvrtiny v roce 2015 na třetinu v polovině tohoto desetiletí.

„Čína bude spotřebovávat více elektřiny než Evropská unie, Spojené státy a Indie dohromady,“ uvedl ředitel IEA pro energetické trhy a bezpečnost Keisuke Sadamori.

Oproti tomu Afrika, kde žije téměř pětina z necelých osmi miliard obyvatel světa, se bude v roce 2025 podílet na celosvětové spotřebě elektřiny pouhými třemi procenty. „Tato skutečnost a rychle rostoucí počet obyvatel ukazují, že v Africe je stále obrovská potřeba zvýšit elektrifikaci,“ řekl Sadamori.

IEA ve výroční zprávě prognózuje, že v příštích třech letech se na růstu celosvětových dodávek elektřiny budou z velké části podílet jaderná energie a obnovitelné zdroje. To podle ní zabrání výraznému nárůstu emisí skleníkových plynů z energetického sektoru.

Zpráva rovněž upozornila, že poptávka po elektřině a její nabídka jsou stále více závislé na počasí. Tímto problémem by se podle IEA měli zabývat politici.

„Kromě sucha v Evropě byly (v loňském roce) vlny veder v Indii,“ uvedl Sadamori.

„Podobně byla vlnami veder a suchem zasažena střední a východní Čína. Spojené státy v prosinci zažily silné zimní bouře a všechny tyto události masivně zatížily energetické systémy v těchto regionech,“rozvedl.

Podle vědců je nutné co nejdříve výrazně snížit všechny zdroje emisí, aby se průměrná globální teplota nezvýšila o 1,5 stupně nad úroveň před průmyslovou revolucí. Tento cíl, stanovený roku 2015 v pařížské dohodě o klimatu, se zdá být nejistý, protože teploty se od referenčního období zvýšily už o více než 1,1 stupně.

Jednou z nadějí na splnění cíle je plošný odklon od fosilních paliv, jako je uhlí, plyn či ropa a přechod k nízkouhlíkovým zdrojům energie. Zatímco některé regiony snižují využívání uhlí a plynu pro výrobu elektřiny, v jiných se jejich spotřeba zvyšuje, uvedla IEA.

„Vzhledem k tomu, že přechod na čistou energii nabírá na obrátkách, bude v poptávce po elektřině v důsledku rostoucí elektrifikace vytápění sílit vliv povětrnostních jevů,“ uvádí IEA ve zprávě.

„Podíl obnovitelných zdrojů závislých na počasí bude ve výrobním mixu nadále růst. V takovém světě bude zásadní zvýšit flexibilitu energetických systémů a zároveň zajistit bezpečnost dodávek a odolnost sítí,“ uzavřela.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(13)
Pravoslav Motyčka
8. únor 2023, 20:52

Tak Čína se samozřejmě snaží o co nejrychlejší elekrifikaci, proto má takovou spotřebu elektřiny rychle jí roste. Nicméně i tak to nestačí na to , aby Číně rychle nerostla spotřeba ropy a plynu. Je to velká země , která se dynamicky rozvíjí Čína bude postupně předhánět jednotlivé státy Evropské unie až nakonec předhoní její průměr. Což bude někdy ve 30 tých letech. o dekádu později bude Čína na úrovni USA a bude absolutní supervelmoc pokud 20 století bylo stoletím USA pak 21 bude stoletím Číny a každé další století bude stoletím Asie , ta se stane centrem pokroku lidské civilizace. Dnes chudé státy jako je Vietnam budou superbohaté.

Jan Stehlik
8. únor 2023, 21:01

Ještě je tu Indie. Spousty lidí, kteří nemají dodavky energií. Tam pocitejme ješte vyšší narusty potřeb energie. Asie bude hodně velký spotřebitel.

Xoor
9. únor 2023, 11:08

Nic neroste do nebe a i v číně se začínají projevovat její vnitřní potíže jako podluženost a porodnost.

Richard Vacek
9. únor 2023, 07:25

Však taky Čína plánuje během 15 let zprovoznit 150 jaderných reaktorů. Víc, než zbytek světa. Ale protože hlad po elektřině tam je vysoký (aktuálně mají spotřebu na osobu blížící se té naší), budují i uhelné elektrárny a OZE, kde je krátká doba výstavby. Popřípadě tam, kde má jádro problém s nedostatkem vody na chlazení.

Jimi
9. únor 2023, 08:33

to neplánuje "Čína" ale Komunistická strana Číny a víme jak u nás komunisti plánovali pětiletky :)

Ještě nikdy se v Číně nezačalo stavět 10 reaktorů v jednom roce. A ten plán 150 za 15 mají už dobré tři roky.

Emil
9. únor 2023, 08:59

Ten plán je z konce roku 2021, tj. není starý ještě ani rok a půl, a za rok a půl se stavba 10 reaktorů zahájit nedá, dokonce ani v Číně. Plán nepočítá s tím, že se každý rok zahájí stavba 10 reaktorů.

Milan Vaněček
9. únor 2023, 10:25

Čína staví všechny možné elektrárny, "je jedno jakou má kočka barvu, jen když chytá myši". Důležité jsou jejich plány pro 2050 resp 2060. A zde vidíme jednoznačnou dominanci obnovitelných zdrojů, hodně nad 50% a růst jádra od současných pár procent až na 20% výroby elektřiny. Více ne.

To je celosvětový vývoj, jestli bude ČR budovat energetiku v tomto trendu či naopak, to nikoho ve světě nezajímá....

Emil
9. únor 2023, 10:40

To není celosvětový vývoj a o ČR vůbec řeč nebyla. Na druhou stranu, ještě jsme taky mohli zase skončit ve Fukušimě, nějaký oslí můstek by se jistě našel...

Milan Vaněček
9. únor 2023, 13:47

To je celosvětový vývoj. Pár výjimek pak jen potvrzuje obecné pravidlo.

Emil
9. únor 2023, 13:56

Není to celosvětový vývoj a žádné takové pravidlo není.

Petr prochaska
9. únor 2023, 10:18

Zato v EU plánujeme EU sedmiletky. Minulá byla 2014-2020. Současná je 2021-2027 a budoucí bude 2028-2034.

Ivan Švančara
9. únor 2023, 11:03

Cinske patrocnice su zle patrocnice, europske sedmiletky su dobre sedmiletky.

Mirek
9. únor 2023, 18:41

Čína nyní staví 21 reaktorů najednou, 47 je jich v plánu a 156 reaktorů má v plánu v delším časovém horizontu. Nevím, kolik jich zahajuje během jednoho roku. Je zajímavé, že i přes tento fakt prý vzroste podíl jádra jen asi na deset procent. Už nyní je jasnou světovou jedničkou v OZE.

Čínští komunisté musí mít obrovský komplex méněcennosti, když vidí to obrovské tempo rozvoje energetiky jinde ve světě, zejména u nás.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se