Domů
Elektřina
IEA: Růst globálního trhu s elektromobily loni zpomalil
Elektromobily. Zdroj: https://www.flickr.com/photos/wahousegop/

IEA: Růst globálního trhu s elektromobily loni zpomalil

S více než 750 tisíci prodanými elektřinou poháněnými vozidly na celém světě byl rok 2016 rekordním, růst prodejů vůči roku předloňskému nicméně zpomalil. Největším trhem pro vozidla s elektrickým pohonem zůstala podle reportu Mezinárodní energetické agentury (IEA) i v loňském roce Čína.

V loňském roce dosáhly globální prodeje elektřinou poháněných vozidel se 753 tisíci jednotkami nového rekordu, meziročně však růst prodejů loni zpomalil na 40 % oproti 70 % v roce 2015. Ačkoliv se celkový počet vozidel s elektrickým pohonem na silnicích přehoupl přes hranici 2 milionů, jejich podíl zůstává se zhruba 0,2 % stále velmi malý.

Vývoj počtu bateriových elektromobilů (BEV) a plug-in hybridů (PHEV) mezi lety 2010 a 2016. Zdroj: IEA

Již druhým rokem v řadě zůstala největším trhem pro tato vozidla Čína, která se podílela na globálních prodejích bezmála polovinou. Druhým globálním trhem v pořadí byla s 215 tisíci vozidly Evropa, na třetím místě poté Spojené státy (160 tisíc).

Největší podíl na trhu elektromobily obsadily tradičně v Norsku

Největším podílem elektřinou poháněných vozidel na prodejích se může s 29 % chlubit Norsko, následované Nizozemskem s 6 %. V případě Nizozemska a dále i Dánska podle IEA nicméně došlo ke znatelnému poklesu prodejů, zejména díky změnám v systému podpory.

Počet prodaných vozidel s elektrickým pohonem a jejich tržní podíl v roce 2016. Zdroj: IEA

Celosvětově bylo v roce 2016 podle IEA řidičům elektrických vozidel k dispozici 320 tisíc veřejných dobíjecích stanic, z čehož přibližně třetina byly stanice rychlodobíjecí. S výjimkou Číny však v minulém roce probíhala výstavba nových rychlodobíjecích stanic v průběhu pomalejší než výstavba stanic celkově. Tento trend může signalizovat obtíže s ekonomikou jejich budování.

Zdroj úvodní fotografie: Washington State House Republicans @flickr

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.