Domů
Elektřina
Investice do elektrických distribučních sítí v ČR rostou, stoupá jejich zatížení
Elektrické vedení
Zdroj: Pexels

Investice do elektrických distribučních sítí v ČR rostou, stoupá jejich zatížení

Elektřina
4 komentáře
1. červen 2023, 13:36
ČTK

Provozovatelé elektrických distribučních soustav v Česku postupně navyšují investice do sítí, a to v řádu i miliard korun ročně. Důvodem je rostoucí nápor na distribuční sítě, který se každým rokem kvůli připojování obnovitelných zdrojů a rozvoje elektromobility zvyšuje. Riziko případných rozsáhlých výpadků sítě, takzvaných blackoutů, však podle distributorů v Česku nehrozí. Vyplývá to z informací společností pro ČTK.

Největší distribuční území pokrývá společnost ČEZ, která do sítě letos investuje 15,8 miliardy korun. „Letos jsme pro rychlejší připojení zákaznických požadavků zejména v oblasti obnovitelných zdrojů, především fotovoltaických elektráren, vyčlenili z této částky 6,5 miliardy pro úpravy a posílení sítí,“ řekl generální ředitel ČEZ Distribuce Martin Zmelík. V dalších letech plánuje firma investice dál navyšovat. Vedle posilování kapacit půjde i o stále častější používání takzvaných chytrých řešení, které mají umožnit kvalitnější řízení dodávek.

Společnost EG.D, která provozuje distribuční síť hlavně na jižní Moravě a v jižních Čechách, chce letos investice navýšit z dosavadních pěti miliard ročně na více než sedm miliard korun. „Za navýšením investic stojí zejména prudce se zvyšující zájem o připojování obnovitelných zdrojů, zvláště fotovoltaických elektráren. Dále je to rozvoj dobíjecí infrastruktury pro elektromobily a v neposlední řadě větší nároky na stabilitu a kvalitu dodávek ze strany firem i domácností,“ řekl místopředseda představenstva EG.D Pavel Čada. Hlavní část investic EG.D půjde do obnovy vysokého a nízkého napětí v regionech, další do zařízení na hladině velmi vysokého napětí a na chytrá zařízení.

Přibližně dvě miliardy korun investuje do distribuční sítě také společnost PREdistribuce, která pokrývá oblast hlavního města. V současnosti má firma podle mluvčího Karla Hanzelky v různých stupních přípravy několik transformoven a dále investice do vysokého a nízkého napětí. PREdistribuce letos dále očekává zprovoznění více než stovky zmodernizovaných trafostanic.

Solární elektrárny na střeše
Ilustrační foto

Investice do distribuce mají podle firem předcházet také případným výpadkům sítě. Podle distributorů je riziko blackoutů, tedy masivních výpadků bez záložních zdrojů, minimální. Podle ČEZ jsou případné lokální výpadky krátkodobé a zpravidla způsobeny zásahem třetích osob, klimatickými jevy nebo únavou materiálu. „Výpadkům se snažíme předcházet cílenou diagnostikou na zařízení, pravidelnou údržbou, servisními úkony, přirozenou obnovou a modernizací zařízení distribuční soustavy, včetně vkládání chytrých prvků do ní,“ dodala mluvčí ČEZ Soňa Holingerová.

Jeden z největších výpadků elektrického proudu v Česku zasáhl loni na začátku června Prahu, kde na několik desítek minut ochromil život především v centru a na pravém břehu Vltavy. „Došlo k přerušení dodávky elektrické energie z nadřazené přenosové soustavy do naší rozvodny na Chodově. V řádu desítek minut jsme zajistili dodávku elektřiny do postižených oblastí Prahy z našich ostatních rozvoden. Nešlo tedy o blackout v pravém významu toho slova, kdy není k dispozici žádný zdroj elektrické energie,“ řekl mluvčí PRE Hanzelka. Zdůraznil, že výpadek neměl s technickým stavem distribuční sítě společnosti žádnou souvislost, protože byl zapříčiněn vnějším vlivem. Důvodem tehdejšího výpadku byla technická závada v rozvodně ČEPS.

sip snm

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Pravoslav Motyčka
1. červen 2023, 22:19

Společnost ČEZ distribuce se chová velmi korektně a slušně , prakticky každému zájemci o připojení vyhoví sice ne hled úplně a zadarmo, ale vyhoví. EGD je pravý opak mám zprávy od mnoha lidí , kterým EGD zamítla jejich žádosti pro stavbu FVE ,ale ne jen pro přetoky do sítě, ale i vlastní spotřebu což je neuvěřitelná drzost.

hellokitty
2. červen 2023, 08:52

ja som poptaval FVE priamo u EON (EGD) a sice to robila nejaka kontraktorska spolocnost a bolo to drahsie, ale zasa nerobili ziadne obstrukcie a v pohode ma pripojili

Jiří Kelnar
2. červen 2023, 11:43

Mě dělal FVE Eon a jo, většinu za něj dělala nějaká firma z Tišnova. Jo, bylo to dražší o něco, ale zase bez problémů a Eon tu jako firma za těch 10 let klidně bude, ale mnoho solárníků už ne.

Zbyněk Poisl
3. červen 2023, 04:48

Spotřeba elektřiny kledá a zatížení sítí stoupá. To je asi něco špatně! Nárazová vároba z OZE dává infrastruktuře pořádně zabrat!

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se