Domů
Elektřina
Bude dominovat zemní plyn? V zemích OECD vyrobí stejně elektřiny jako uhlí
Zdroj: Flickr @ Kevin Borland https://www.flickr.com/photos/kevinborland/35336275446/

Bude dominovat zemní plyn? V zemích OECD vyrobí stejně elektřiny jako uhlí

V zemích OECD v loňském roce poprvé výroba elektřiny ze zemního plynu dorovnala objem výroby elektřiny z uhlí. Zatímco trend u výroby z uhlí je v zemích OECD znatelně klesající, u zemního plynu je situace zcela opačná. Stabilní podíl na výrobě mají v posledních letech vodní a jaderné elektrárny.

Pokud budou současné trendy v elektroenergetice pokračovat stejným tempem, budou v dalších letech stále více dominovat při výrobě elektřiny obnovitelné zdroje a zemní plyn. Alespoň se to dá vyčíst z aktuálních dat, které pro země OECD zpracovala Mezinárodní energetická agentura (IEA).

Na úkor těchto zdrojů se nejvíce v podílu na výrobě propadly emisně náročnější způsoby výroby elektřiny, což je důsledek snižování emisí elektroenergetického sektoru.

V případě snižování podílu se proto jedná zejména o výrobu z uhlí, jehož podíl je aktuálně společně se zemním plynem na úrovni cca 27 %, a výrobu elektřiny z ropných produktů. Podíl ropných produktů je aktuálně pouze na úrovni jednotek procent.

Mírně se, zejména po roce 2010, propadla výroba elektřiny v jaderných elektrárnách, nicméně v posledních letech je její podíl relativně stabilní.

Podíly na výrobě elektřiny v zemích OECD. Zdroj: IEA

Podle očekávání se v posledních letech rozvíjely zejména obnovitelné zdroje energie. Výroba z větrných, solárních, přílivových a geotermálních elektráren dosáhla na úroveň okolo 8,5 %.

Bude zemní plyn dominujícím palivem následujících let?

Pokud trendy ve výrobě elektřiny zůstanou po několik dalších let stejné, dá se očekávat, že zemní plyn bude nadále důležitější součástí energetických mixů a jeho podíl se bude zvyšovat. Dává to smysl především z hlediska snižování emisí, které jsou u zemního plynu oproti uhlí poloviční. Tento přesun navíc podporuje stále častější a vyšší zdaňování emisí.

Zřetelným příkladem tohoto vývoje je elektroenergetika Velké Británie, která mimo jiné výrazně určovala pokles výroby elektřiny z uhlí mezi zeměmi OECD. Za tímto poklesem stojí zejména uhlíková daň, která na tamním trhu zvýhodňuje výrobu elektřiny z emisně méně náročného zemního plynu. Obdobný nárůst ceny emisí se očekává i v zemích Evropské unie, která tvoří významnou část OECD.

Neméně důležitá ale bude spotřeba v USA a Číně, které mohou vzhledem ke svému instalovanému výkonu v uhelných a plynových elektrárnách významně zamíchat celkovými podíly výroby elektřiny z jednotlivých zdrojů.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.