Bude dominovat zemní plyn? V zemích OECD vyrobí stejně elektřiny jako uhlí
V zemích OECD v loňském roce poprvé výroba elektřiny ze zemního plynu dorovnala objem výroby elektřiny z uhlí. Zatímco trend u výroby z uhlí je v zemích OECD znatelně klesající, u zemního plynu je situace zcela opačná. Stabilní podíl na výrobě mají v posledních letech vodní a jaderné elektrárny.
Pokud budou současné trendy v elektroenergetice pokračovat stejným tempem, budou v dalších letech stále více dominovat při výrobě elektřiny obnovitelné zdroje a zemní plyn. Alespoň se to dá vyčíst z aktuálních dat, které pro země OECD zpracovala Mezinárodní energetická agentura (IEA).
Na úkor těchto zdrojů se nejvíce v podílu na výrobě propadly emisně náročnější způsoby výroby elektřiny, což je důsledek snižování emisí elektroenergetického sektoru.
V případě snižování podílu se proto jedná zejména o výrobu z uhlí, jehož podíl je aktuálně společně se zemním plynem na úrovni cca 27 %, a výrobu elektřiny z ropných produktů. Podíl ropných produktů je aktuálně pouze na úrovni jednotek procent.
Mírně se, zejména po roce 2010, propadla výroba elektřiny v jaderných elektrárnách, nicméně v posledních letech je její podíl relativně stabilní.
Podle očekávání se v posledních letech rozvíjely zejména obnovitelné zdroje energie. Výroba z větrných, solárních, přílivových a geotermálních elektráren dosáhla na úroveň okolo 8,5 %.
Bude zemní plyn dominujícím palivem následujících let?
Pokud trendy ve výrobě elektřiny zůstanou po několik dalších let stejné, dá se očekávat, že zemní plyn bude nadále důležitější součástí energetických mixů a jeho podíl se bude zvyšovat. Dává to smysl především z hlediska snižování emisí, které jsou u zemního plynu oproti uhlí poloviční. Tento přesun navíc podporuje stále častější a vyšší zdaňování emisí.
{„country“:“GB“,“type“:“AREA“,“from“:“2017-08-01″,“to“:“2017-08-15″,“caption“:“Výroba elektřiny ve Velké Británii se v posledních letech transformovala ze závislosti na uhlí na zemní plyn.“,“url“:“https://energodock.cz/energodock/get_online_generation_data.php“,“source“:“shortcode“,“start_date“:“2017-08-01″,“end_date“:“2017-08-15″}
Zřetelným příkladem tohoto vývoje je elektroenergetika Velké Británie, která mimo jiné výrazně určovala pokles výroby elektřiny z uhlí mezi zeměmi OECD. Za tímto poklesem stojí zejména uhlíková daň, která na tamním trhu zvýhodňuje výrobu elektřiny z emisně méně náročného zemního plynu. Obdobný nárůst ceny emisí se očekává i v zemích Evropské unie, která tvoří významnou část OECD.
Neméně důležitá ale bude spotřeba v USA a Číně, které mohou vzhledem ke svému instalovanému výkonu v uhelných a plynových elektrárnách významně zamíchat celkovými podíly výroby elektřiny z jednotlivých zdrojů.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se