Domů
Elektřina
Náklady na regulaci britské soustavy dosáhly v říjnu rekordní hodnoty
Zdroj: Pixabay

Náklady na regulaci britské soustavy dosáhly v říjnu rekordní hodnoty

Náklady na zjištění regulace přenosové soustavy Spojené království se v říjnu vůbec poprvé v historii vyšplhaly na více než 300 milionů liber, tedy vůbec nejvyšší hodnotu v historii. Podle odhadů tamního provozovatele soustavy je velmi možné, že obdobné výše dosáhnou i v listopadu.

Náklady na regulaci britské soustavy za letošní říjen dosáhly podle tamního provozovatele soustavy, společnosti National Grid ESO, celkem 314,3 milionů liber, což je zhruba 31% nárůst oproti září a více než dvojnásobná hodnota ve srovnání s loňským říjnem.

Jedním z důvodů byl nárůst cen elektrické energie, který se projevuje i na cenách regulační energie, kdy cena za vyrovnání odchylky dosahovala podle serveru S&P Global Platts až 4000 GBP/MWh, a to zejména během období nízké výroby větrných elektráren, které tak musely zastoupit uhelné a plynové zdroje.

„Trvale vysoké ceny v rámci vyrovnávacího mechanismu značně ovlivnily náklady kroků činěných pro zajištění provozu soustavy,“ uvedl ve své měsíční zprávě britský provozovatel soustavy.

Přibližně polovinu z celkových nákladů však tvořily platby spojené se řešením omezení v tamní soustavě, které podle provozovatele soustavy vyvolala zejména vyšší výroba větrných elektráren. Tato položka dosáhla v říjnu 153,6 milionů liber, tedy více než čtyřnásobku částky za letošní září (37,6 milionů liber), čímž byl překonán rekord z loňského listopadu o hodnotě 138,8 milionů liber.

Podle predikce National Grid ESO by celkové náklady na vyrovnávání tamní soustavy měly lehce přesáhnout 301 milionů liber i během listopadu.

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Zestátněte ČEZ. Je to jediný způsob, jak zastropovat ceny elektřiny
12. srpen 2022, 06:12
Elektrický Megane není dokonalý, je ale nejlepším Renaultem současnosti
12. srpen 2022, 05:10
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(25)
PetrV
18. listopad 2021, 12:37

To budou spotrebitelé rádi a budou borisovi líbat nohy. Už funguje ten kabel přes la manche?

26.11. bude první zimka 10 C pod normál ve vetsi části evropy a nebude foukat.

Entsoe to ví, ale politicky mlčí.

hlpb
19. listopad 2021, 10:29

PetrV, tak to jsi se díval, špatně 26.11. u nás průměrná teplota pro tento den 3,5 °C všechny předpovědi udávají 5-6 °C = i tento den bude nadprůměrná teplota v celé Evropě.

Jinak co se týče větru, tak jsi úplně mimo 26.11. dle předpovědi ve VB vysoce nadprůměrný vítr, Evropa průměrný až mírný nadprůměr.

Omega
18. listopad 2021, 12:37

25TWh spotřeba, náklady na stabilizaci sítě 9.42mld. To je 376 korun na každou MWh.

Koukám, že ty VTE a FVE jsou čím dál "levnější".

PetrV
18. listopad 2021, 12:41

Hodně trittinovych kopečků zmrzliny.

Nekup to.

Myslím, že spousta lidi zažije odpojování a mrznuti jako letos v únoru v texasu.

Michal K.
18. listopad 2021, 14:10

tak nakoniec pan Vanecek mal "pravdu". Cena stale "klesa" a "klesa".

Josef
18. listopad 2021, 20:55

K tomu je také nutno napsat, že UK má vyšší náklady na řízení sítě také proto, že jsou Ostrov a nemají synchronizovanou soustavu s kontinentální sítí.

richie
19. listopad 2021, 08:56

ano a preto nemozu tak jednoducho "parazitovat" na susednych sietach ako Nemecko..

hlpb
18. listopad 2021, 13:55

Omego, nechci ti brát mylnou radost, ale vysoké ceny EE jsou ve VB i EU z 90% způsobené vysokými cenami zemního plynu a uhlí, z kterých se vyrábí v Evropě 36% elektrické energie.

Na dnešním příkladu je krásně vidět, jak pozitivní vliv má vyšší výroba z větru na cenu energie a plynu. Dnes začalo pořádně v Evropě foukat a ceny plynu klesají o 3,5%, ceny elektřiny - 6,5%. Škoda, že je v Evropě tak málo VTE jinak by byl ten pokles daleko výraznější.

Vinkler
18. listopad 2021, 15:18

Jako obvykle lež o koze a voze. V článku se mluví o ceně za regulaci a stabilizaci, ne o ceně EE jako takové. To jsou náklady na vyrovnání spotřeby a výroby, když výroba OZE kolísá, tedy včetně pokrytí plateb za rezervy výkonů stojících e. Co zas mlžíte pane Bláha.

hlpb
19. listopad 2021, 10:20

Vinklerku, podívej se jaká byla cena energie ve VB včera = hodně foukalo a jaká byla byla např. 16.11. kdy nefoukalo a pochopíš závislost a blahodárnost VTE. Ty drobné za regulaci cca 15 €/MWh jsou proti vlivu VTE zanedbatelné.

Emil
19. listopad 2021, 10:39

Musím souhlasit s tím, že 15 €/MWh jsou proti vlivu VTE skutečně zanedbatelné. Pokud se totiž podíváme na data od roku 2016 do letošního září, tak průměrná tržní cena elektřiny v Británii byla 59,56 libry/MWh a průměrná platba větrným elektrárnám za vyrobenou elektřinu prostřednictvím rozdílových kontraktů byla 125,54 libry za MWh. Průměrný doplatek tedy činil 66 liber za MWh a oproti tomu je dalších 15 €/MWh opravdu podružná částka.

hlpb
19. listopad 2021, 11:21

Emile, jsi opět mimo, jen abychom si vysvětlili vysoké ceny energie v současnosti. Výslednou cenu na burze určuje nejdražší vyrobená energie v daný okamžik (a ta je teď produkovaná z elektráren na plyn). Příklad v celé soustavě je potřeba 100 TWh, 50 TWh je za cenu 50 €/MWh, 40 TWh je za cenu 60 €/MWh, 7 TWh je za cenu 80 €/MWh, a pouhá 3% které už nedodají levnější zdroje je za cenu 130 €/MWh (elektřina zemní plyn nebo uhlí) = a ty chybějící 3% elektřiny určí cenu pro celý trh. Kdyby víc foukalo, nebo by vyráběly víc JE a už by nebylo potřeba elektřiny ze zemního plynu, nebo uhlí byla by cena mnohem nižší cca 70 €/MWh, tzn. dokud neklesne cena plynu a uhlí, cena elektřiny na burze nemůže klesnout. Závěr: cena elektřiny na burze určuje nejdražší potřebná elektřina, a to je jednoznačně elektřina ze zemního plynu. Uf za tyto lekce bych ti měl účtovat nějaké peníze Emčo, že?

Emil
19. listopad 2021, 11:38

Bláho, je sice chvályhodné, že jste si doplnil tyto základní znalosti, ale bude potřeba dalšího studia abyste pochopil, že jsem psal o něčem úplně jiném. Zkuste pro začátek do googlu zadat "Contract for difference". Třeba vám pak dojde, že jsem nepsal o tom, jak se tvoří cena elektřiny na trhu, ale o tom jak se tato tržní cena liší od ceny, za kterou ve skutečnosti vyrábějí větrné elektrárny v Británii.

miro novak
18. listopad 2021, 15:21

hlpb, nechci ti brát mylnou radost, ale vysoké ceny zemního plynu a uhlí… su sposobene volatilitou veternej energie.

hlpb
19. listopad 2021, 10:14

chachacha tak to jsi mě pobavil, vysoké ceny zemního plynu v celém světě jsou způsobené volatilitou větrné energie, á pán je určitě óbr odborník, hele toto je teorie roku, ale jen tvoje

JVr
18. listopad 2021, 16:16

A víte co je na tm krásné:

1. když nefouká je třeba EE vyrávět v těch plynových nebo uhelných elektrárnách, a stojí to hodně peněz, protože plyn je drahý, a k tomu ty povolenky... navíc ty elektrárny nejedou když fouká, takže musí být v rezervě.

2. když krásně fouká, jak píšete, tak je té elektřiny zase moc, jenže akumulační kapacity na to nejsou a není EE kam dávat, takže se ty větrníky vypnou, ale platí se tomu výrobci za to, že jsou ty větrníky vypnuté...

Z toho plyne to podstatné, až se tu bude zas někdo ohánět těmi 30€/MWh z OZE tak prosím přičtěte i zmíněné náklady za regulaci. Z článku není zřejmé, kolik € nebo GBP na GW instalovaného OZE je třeba v británíí přičíst, ale nebude to málo... ví někdo číslo?

richie
19. listopad 2021, 09:02

krasny priklad ako p.blaha ma problem (okrem technologie, matematiky a ekonomie) aj s citanim, resp. citanim s porozumenim .. alebo len zo zasady (alebo ineho dovodu) tu demagogicky prispieva

zaciatok prispevku: "..ale vysoké ceny EE jsou .."

a o com je debata:"..Náklady na zjištění regulace přenosové soustavy .."

co znamena bud absolutne nepochopenie probelmatiky, alebo diagnoza ..

hlpb
19. listopad 2021, 10:35

Richieeee, víš, jak poznáš, kdo z nás dvou má pravdu, a kdo tomu rozumí a kdo neví o čem píše. Zcela jednoduše, mě na rozdíl od tebe ta ekonomika a matematiky dobře živí. Ty si jen myslíš, že tvé vnitřní mylné pocity a představy jsou správné. Nejsou. Tečka. Ale zase se s tebou a tvým richiim světem pobavím, jinak kromě zábavy tady nic nepřinášíš, sorry jako.

jozka
19. listopad 2021, 11:05

My vime, za dve koupis, za tri prodas, ty ty tri procenta te bohate uzivi...

K namitce od richieho nebude nic?

hlpb
19. listopad 2021, 11:29

Jozko, já myslím, že jsem to napsal dostatečně přesně, richii žije ve svém virtuálním světě, který s realitou nemá nic společného a slouží tady pro pobavení diskutujících, ale jinak nestojí za námahu. Jsou dané věci a mě rozhodně nebaví někoho dokola přesvědčovat, např. že elektromobily nahradí spalovací auta, že o tom je už dávno rozhodnuto. Tečka. Další diskuze je zbytečná, je to stejné jako diskutovat, kdo vyhrál druhou světovou válku...

jozka
19. listopad 2021, 12:30

Och, ja zapomnel. S virou se nediskutuje.

richie
19. listopad 2021, 14:27

ehm .. nechcel som az tak daleko zajst, ale podla stylu "argumentacie", narabania s cislami, (ne)prehladom technologie a ekonomie .. tak ak toto skutocne je zakladom "zivobitia", tak asi len na urovni "smejdov" - dokazu veci pekne okecat, nahodne nepatricne otazky prehliadnut/marginalizovat/prekrutit/dehonestovat a nasledne si to dobre "ohodnotit" .. ano, potom to zacinam chapat..

ale este raz, len pod tymto clankom ste uz niekolko krat reagovali na nieco celkom ine ako bola debata a naviac nekorektne (smejdovsky)

Jaroslav Loudil
18. listopad 2021, 18:23

Jedna čerstvá aktualitka k jádru. Z baltské loděnice dnes vyplul na první zkušební plavbu do Finského zálivu atomový ledoborec Sibiř , plavidlo o výtlaku 33 000 tun , poháněné dvěma reaktory RITM-200 o tepelném výkonu 2 x 175 MWt , které pak prostřednictvím dvou turbínových generátorů dávají na třech vrtulích výkon 60 MWe. ATOMFLOT loni převzal stejné plavidlo Arktiku a další dva kusy se v loděnici ještě staví : Ural a Čukotka. ATOMFLOT je převezme 2022 a 24.

Rusko je ve stavbě jaderných plavidel nyní velmi aktivní, v současnosti se v loděnicích staví celkem 5 kusů jaderných ponorek třídy BOREY ,každá se 16 kusy mezikontinentálních raket BULAVA s vícenásobnými manévrujícími jadernými hlavicemi a také ještě 5 kusů jaderných útočných ponorek třídy JASEŇ.

Fandím jádru při pohonu lodí. Neprodukuje žádné CO2 , takže uvedená ruská flota je z tohoto pohledu "čistou flotilou."

PetrV
19. listopad 2021, 09:18

Mám dotaz, mohly by atomové ledoborce v zimě zasobovat ee nějakou větší vesnici na severu?

Omega
19. listopad 2021, 13:27

Na to mají rusové plovoucí atomové elektrárny :D

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se