Domů
Elektřina
Náklady na regulaci britské soustavy dosáhly v říjnu rekordní hodnoty
Zdroj: Pixabay

Náklady na regulaci britské soustavy dosáhly v říjnu rekordní hodnoty

Náklady na zjištění regulace přenosové soustavy Spojené království se v říjnu vůbec poprvé v historii vyšplhaly na více než 300 milionů liber, tedy vůbec nejvyšší hodnotu v historii. Podle odhadů tamního provozovatele soustavy je velmi možné, že obdobné výše dosáhnou i v listopadu.

Náklady na regulaci britské soustavy za letošní říjen dosáhly podle tamního provozovatele soustavy, společnosti National Grid ESO, celkem 314,3 milionů liber, což je zhruba 31% nárůst oproti září a více než dvojnásobná hodnota ve srovnání s loňským říjnem.

Jedním z důvodů byl nárůst cen elektrické energie, který se projevuje i na cenách regulační energie, kdy cena za vyrovnání odchylky dosahovala podle serveru S&P Global Platts až 4000 GBP/MWh, a to zejména během období nízké výroby větrných elektráren, které tak musely zastoupit uhelné a plynové zdroje.

„Trvale vysoké ceny v rámci vyrovnávacího mechanismu značně ovlivnily náklady kroků činěných pro zajištění provozu soustavy,“ uvedl ve své měsíční zprávě britský provozovatel soustavy.

Přibližně polovinu z celkových nákladů však tvořily platby spojené se řešením omezení v tamní soustavě, které podle provozovatele soustavy vyvolala zejména vyšší výroba větrných elektráren. Tato položka dosáhla v říjnu 153,6 milionů liber, tedy více než čtyřnásobku částky za letošní září (37,6 milionů liber), čímž byl překonán rekord z loňského listopadu o hodnotě 138,8 milionů liber.

Podle predikce National Grid ESO by celkové náklady na vyrovnávání tamní soustavy měly lehce přesáhnout 301 milionů liber i během listopadu.

Komentáře

(25)

PetrV

18. listopad 2021, 12:37

To budou spotrebitelé rádi a budou borisovi líbat nohy. Už funguje ten kabel přes la manche?

26.11. bude první zimka 10 C pod normál ve vetsi části evropy a nebude foukat.

Entsoe to ví, ale politicky mlčí.

hlpb

19. listopad 2021, 10:29

PetrV, tak to jsi se díval, špatně 26.11. u nás průměrná teplota pro tento den 3,5 °C všechny předpovědi udávají 5-6 °C = i tento den bude nadprůměrná teplota v celé Evropě.

Jinak co se týče větru, tak jsi úplně mimo 26.11. dle předpovědi ve VB vysoce nadprůměrný vítr, Evropa průměrný až mírný nadprůměr.

Omega

18. listopad 2021, 12:37

25TWh spotřeba, náklady na stabilizaci sítě 9.42mld. To je 376 korun na každou MWh.

Koukám, že ty VTE a FVE jsou čím dál "levnější".

PetrV

18. listopad 2021, 12:41

Hodně trittinovych kopečků zmrzliny.

Nekup to.

Myslím, že spousta lidi zažije odpojování a mrznuti jako letos v únoru v texasu.

Michal K.

18. listopad 2021, 14:10

tak nakoniec pan Vanecek mal "pravdu". Cena stale "klesa" a "klesa".

Josef

18. listopad 2021, 20:55

K tomu je také nutno napsat, že UK má vyšší náklady na řízení sítě také proto, že jsou Ostrov a nemají synchronizovanou soustavu s kontinentální sítí.

richie

19. listopad 2021, 08:56

ano a preto nemozu tak jednoducho "parazitovat" na susednych sietach ako Nemecko..

hlpb

18. listopad 2021, 13:55

Omego, nechci ti brát mylnou radost, ale vysoké ceny EE jsou ve VB i EU z 90% způsobené vysokými cenami zemního plynu a uhlí, z kterých se vyrábí v Evropě 36% elektrické energie.

Na dnešním příkladu je krásně vidět, jak pozitivní vliv má vyšší výroba z větru na cenu energie a plynu. Dnes začalo pořádně v Evropě foukat a ceny plynu klesají o 3,5%, ceny elektřiny - 6,5%. Škoda, že je v Evropě tak málo VTE jinak by byl ten pokles daleko výraznější.

Vinkler

18. listopad 2021, 15:18

Jako obvykle lež o koze a voze. V článku se mluví o ceně za regulaci a stabilizaci, ne o ceně EE jako takové. To jsou náklady na vyrovnání spotřeby a výroby, když výroba OZE kolísá, tedy včetně pokrytí plateb za rezervy výkonů stojících e. Co zas mlžíte pane Bláha.

hlpb

19. listopad 2021, 10:20

Vinklerku, podívej se jaká byla cena energie ve VB včera = hodně foukalo a jaká byla byla např. 16.11. kdy nefoukalo a pochopíš závislost a blahodárnost VTE. Ty drobné za regulaci cca 15 €/MWh jsou proti vlivu VTE zanedbatelné.

Emil

19. listopad 2021, 10:39

Musím souhlasit s tím, že 15 €/MWh jsou proti vlivu VTE skutečně zanedbatelné. Pokud se totiž podíváme na data od roku 2016 do letošního září, tak průměrná tržní cena elektřiny v Británii byla 59,56 libry/MWh a průměrná platba větrným elektrárnám za vyrobenou elektřinu prostřednictvím rozdílových kontraktů byla 125,54 libry za MWh. Průměrný doplatek tedy činil 66 liber za MWh a oproti tomu je dalších 15 €/MWh opravdu podružná částka.

hlpb

19. listopad 2021, 11:21

Emile, jsi opět mimo, jen abychom si vysvětlili vysoké ceny energie v současnosti. Výslednou cenu na burze určuje nejdražší vyrobená energie v daný okamžik (a ta je teď produkovaná z elektráren na plyn). Příklad v celé soustavě je potřeba 100 TWh, 50 TWh je za cenu 50 €/MWh, 40 TWh je za cenu 60 €/MWh, 7 TWh je za cenu 80 €/MWh, a pouhá 3% které už nedodají levnější zdroje je za cenu 130 €/MWh (elektřina zemní plyn nebo uhlí) = a ty chybějící 3% elektřiny určí cenu pro celý trh. Kdyby víc foukalo, nebo by vyráběly víc JE a už by nebylo potřeba elektřiny ze zemního plynu, nebo uhlí byla by cena mnohem nižší cca 70 €/MWh, tzn. dokud neklesne cena plynu a uhlí, cena elektřiny na burze nemůže klesnout. Závěr: cena elektřiny na burze určuje nejdražší potřebná elektřina, a to je jednoznačně elektřina ze zemního plynu. Uf za tyto lekce bych ti měl účtovat nějaké peníze Emčo, že?

Emil

19. listopad 2021, 11:38

Bláho, je sice chvályhodné, že jste si doplnil tyto základní znalosti, ale bude potřeba dalšího studia abyste pochopil, že jsem psal o něčem úplně jiném. Zkuste pro začátek do googlu zadat "Contract for difference". Třeba vám pak dojde, že jsem nepsal o tom, jak se tvoří cena elektřiny na trhu, ale o tom jak se tato tržní cena liší od ceny, za kterou ve skutečnosti vyrábějí větrné elektrárny v Británii.

miro novak

18. listopad 2021, 15:21

hlpb, nechci ti brát mylnou radost, ale vysoké ceny zemního plynu a uhlí… su sposobene volatilitou veternej energie.

hlpb

19. listopad 2021, 10:14

chachacha tak to jsi mě pobavil, vysoké ceny zemního plynu v celém světě jsou způsobené volatilitou větrné energie, á pán je určitě óbr odborník, hele toto je teorie roku, ale jen tvoje

JVr

18. listopad 2021, 16:16

A víte co je na tm krásné:

1. když nefouká je třeba EE vyrávět v těch plynových nebo uhelných elektrárnách, a stojí to hodně peněz, protože plyn je drahý, a k tomu ty povolenky... navíc ty elektrárny nejedou když fouká, takže musí být v rezervě.

2. když krásně fouká, jak píšete, tak je té elektřiny zase moc, jenže akumulační kapacity na to nejsou a není EE kam dávat, takže se ty větrníky vypnou, ale platí se tomu výrobci za to, že jsou ty větrníky vypnuté...

Z toho plyne to podstatné, až se tu bude zas někdo ohánět těmi 30€/MWh z OZE tak prosím přičtěte i zmíněné náklady za regulaci. Z článku není zřejmé, kolik € nebo GBP na GW instalovaného OZE je třeba v británíí přičíst, ale nebude to málo... ví někdo číslo?

richie

19. listopad 2021, 09:02

krasny priklad ako p.blaha ma problem (okrem technologie, matematiky a ekonomie) aj s citanim, resp. citanim s porozumenim .. alebo len zo zasady (alebo ineho dovodu) tu demagogicky prispieva

zaciatok prispevku: "..ale vysoké ceny EE jsou .."

a o com je debata:"..Náklady na zjištění regulace přenosové soustavy .."

co znamena bud absolutne nepochopenie probelmatiky, alebo diagnoza ..

hlpb

19. listopad 2021, 10:35

Richieeee, víš, jak poznáš, kdo z nás dvou má pravdu, a kdo tomu rozumí a kdo neví o čem píše. Zcela jednoduše, mě na rozdíl od tebe ta ekonomika a matematiky dobře živí. Ty si jen myslíš, že tvé vnitřní mylné pocity a představy jsou správné. Nejsou. Tečka. Ale zase se s tebou a tvým richiim světem pobavím, jinak kromě zábavy tady nic nepřinášíš, sorry jako.

jozka

19. listopad 2021, 11:05

My vime, za dve koupis, za tri prodas, ty ty tri procenta te bohate uzivi...

K namitce od richieho nebude nic?

hlpb

19. listopad 2021, 11:29

Jozko, já myslím, že jsem to napsal dostatečně přesně, richii žije ve svém virtuálním světě, který s realitou nemá nic společného a slouží tady pro pobavení diskutujících, ale jinak nestojí za námahu. Jsou dané věci a mě rozhodně nebaví někoho dokola přesvědčovat, např. že elektromobily nahradí spalovací auta, že o tom je už dávno rozhodnuto. Tečka. Další diskuze je zbytečná, je to stejné jako diskutovat, kdo vyhrál druhou světovou válku...

jozka

19. listopad 2021, 12:30

Och, ja zapomnel. S virou se nediskutuje.

richie

19. listopad 2021, 14:27

ehm .. nechcel som az tak daleko zajst, ale podla stylu "argumentacie", narabania s cislami, (ne)prehladom technologie a ekonomie .. tak ak toto skutocne je zakladom "zivobitia", tak asi len na urovni "smejdov" - dokazu veci pekne okecat, nahodne nepatricne otazky prehliadnut/marginalizovat/prekrutit/dehonestovat a nasledne si to dobre "ohodnotit" .. ano, potom to zacinam chapat..

ale este raz, len pod tymto clankom ste uz niekolko krat reagovali na nieco celkom ine ako bola debata a naviac nekorektne (smejdovsky)

Jaroslav Loudil

18. listopad 2021, 18:23

Jedna čerstvá aktualitka k jádru. Z baltské loděnice dnes vyplul na první zkušební plavbu do Finského zálivu atomový ledoborec Sibiř , plavidlo o výtlaku 33 000 tun , poháněné dvěma reaktory RITM-200 o tepelném výkonu 2 x 175 MWt , které pak prostřednictvím dvou turbínových generátorů dávají na třech vrtulích výkon 60 MWe. ATOMFLOT loni převzal stejné plavidlo Arktiku a další dva kusy se v loděnici ještě staví : Ural a Čukotka. ATOMFLOT je převezme 2022 a 24.

Rusko je ve stavbě jaderných plavidel nyní velmi aktivní, v současnosti se v loděnicích staví celkem 5 kusů jaderných ponorek třídy BOREY ,každá se 16 kusy mezikontinentálních raket BULAVA s vícenásobnými manévrujícími jadernými hlavicemi a také ještě 5 kusů jaderných útočných ponorek třídy JASEŇ.

Fandím jádru při pohonu lodí. Neprodukuje žádné CO2 , takže uvedená ruská flota je z tohoto pohledu "čistou flotilou."

PetrV

19. listopad 2021, 09:18

Mám dotaz, mohly by atomové ledoborce v zimě zasobovat ee nějakou větší vesnici na severu?

Omega

19. listopad 2021, 13:27

Na to mají rusové plovoucí atomové elektrárny :D

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.