Domů
Elektřina
Německá vláda zabránila vstupu Číňanů do německé energetické sítě
Vedení vvn ČEPS
Zdroj: ČEPS

Německá vláda zabránila vstupu Číňanů do německé energetické sítě

Elektřina
3 komentáře
27. červenec 2018, 14:45
ČTK

Německá vláda se obává o bezpečí německé rozvodné sítě. Zabránila proto vstupu čínského státního koncernu do německého provozovatele přenosové soustavy 50Herz. Dvacetiprocentní podíl v něm převezme namísto čínského SGCC německá státní banka KfW. Berlín má „z bezpečnostně-politických důvodů velký zájem na ochraně klíčové energetické infrastruktury“, uvedlo dnes německé ministerstvo hospodářství.

Německo tím vysílá významný politický signál. Čínští investoři se v této zemi i jinde v Evropě zajímají především o nové technologie a strategické oblasti. SGCC je pod kontrolou čínské komunistické strany: „podpora vedení strany, posilování rozvojové práce strany, to jsou kořeny a duše státních firem“, píše se na jejích webových stránkách, ze kterých cituje agentura DPA. Koncern expanduje v zahraničí a koupil firemní podíly mimo jiné v Itálii a Portugalsku.

Společnost 50Hertz provozuje sítě na severu a východě Německa, zaměstnává něco přes 1000 lidí, uvedl týdeník Die Zeit. Vstup spolkové vlády firma přivítala.

Jakou částku vláda za podíl zaplatila, ministerstvo nesdělilo. Uvedlo pouze, že se jedná o „přechodné řešení“. Podíl v budoucnu pravděpodobně odprodá někomu dalšímu.

Firmu 50Hertz z 80 procent vlastní belgická podnikatelská skupina Elia. Zbylých 20 procent dosud patřilo australskému investičnímu fondu IFM.

Podle listu Handelsblatt chtěla SGCC odkoupit první dvacetiprocentní podíl ve 50Herz již začátkem roku. IFM tehdy ještě patřilo 40 procent podniku. I na naléhání německé vlády tehdy Elia rozhodla, že tento dvacetiprocentní podíl koupí sama.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
frank
27. červenec 2018, 22:44

Zajímavé, závislost na ruském plynu a obcházení spojenců nevadí. Na druhou stranu co by na tohle řekl pán Hradu ?

loudil
28. červenec 2018, 11:21

V mezinárodním obchodě my neměla platit ideologie z 50 let McCarthismu . Proto s Němci souhlasím. Proč třeba nepostavit v Dukovanech reaktor Hualong One od Číny , když by byl řekněme o 50 miliard Kč levnější jak z USA AP - 1000 od Westinghouse ? Kdo těch 50 miliard Kč potom zaplatí ze svých kapes ? Nejvyšší politici, bankéři ?? Nikoli, to vytáhnou na daních z našich kapes, tedy pracujících lidí. Proto - "ideologicky průchozí" - ale zato drahé řešení my občané nechceme. Proto : Dobře pro Nord Strem - 2 . Nevěřím, že by mohlo být levné řešení pro Evropu toto : Vytěžit zemní plyn v USA ,zkapalnit ho, přepravit ho 8000 km přes Atlantik lodí, v Evropě ho změnit na běžný plyn a pak vést někam 1000 km plynovodem.

Petr
30. červenec 2018, 09:28

Opravdu je prodej rozvodných sítí Číňanům velmi nebezpečný, kdyby se tito podlí nepřátele rozhodli maximálně škodit, mohli by pouze vybírat velké dividendy a do údržby sítě skoro neinvestovat, asi nějak tak jak to už léta provádí náš spojenec a hlavní ideologický vůdce EU koloniálně profikorupční Francie v zabraných českých vodárenských sítích.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se