Domů
Elektřina
Německo letos výrazněji sníží podporu pro nové onshore větrné elektrárny
Výstavba onshore větrné elektrárny. Autor: Tedder (Wikimedia Commons) - https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Biglow_Canyon_Wind_Farm_under_construction.jpg

Německo letos výrazněji sníží podporu pro nové onshore větrné elektrárny

Německý regulátor Bundesnetzagentur (BNetzA) včera oznámil výraznější snížení podpory pro nové pevninské větrné elektrárny, zejména pro ty uvedené do provozu od letošního října. Důvodem pro snížení výkupních cen pro nové elektrárny je přesažení hranice pro nově instalovaný výkon za poslední rok.

Nové projekty onshore i offshore větrných elektráren se v Německu musí od počátku letošního roku ucházet o podporu v aukcích, které určí její výslednou výši. Pro elektrárny do výkonu 750 kW či projekty, které byly schváleny do konce loňského roku a mají být uvedeny do provozu před 1. lednem 2019, bude podpora dále vyplácena v podobě tržní prémie stanovené na základě zákona.

Větrné elektrárny, které byly uvedeny do provozu letos v lednu či únoru budou zpočátku podpořeny garantovanou cenou ve výši 8,38 eurocentů/kWh, která po 5 letech provozu klesne na základní hodnotu 4,66 centů. Od března do srpna však bude hodnota pro nové elektrárny měsíčně klesat o 1,05 %.

Vyšší nárůst výkonu sníží podporu novým elektrárnám

Nejvyšší pokles, o 2,4 %, však nastane od letošního října. Pro stanovení výše poklesu podpory od října je rozhodující výstavba elektráren v období od května 2016 do letošního dubna. Během posuzovaného období byly na území Německa postaveny pevninské větrné elektrárny o celkovém výkonu 4676 MW.

Přírůstek tedy o více než 1000 MW překročil hranici 2500 MW, a v tomto případě novelizovaný německý zákon pro obnovitelné zdroje (EEG 2017) nově stanovuje snížení podpory právě o 2,4 %, což je i maximální hodnota. Větrné elektrárny, které budou uvedeny do provozu po 1. říjnu, si tak oproti elektrárnám zprovozněným v průběhu letošních prvních dvou měsíců pohorší o zhruba 8,4 %.

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Státu by se teď hodilo mít ČEZ pod pevnou kontrolou, říká ředitel ANDE Jiří Gavor
24. červen 2022, 05:30
HN: RWE pozastavila prodej zásobníků plynu v ČR, zájem měl jen EPH
24. červen 2022, 05:07
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se