Současný návrh nové tarifní struktury, který by přinesl výrazné zdražení elektrické energie řadě českých domácností, podle předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Aleny Vitáskové od příštího roku platit nebude. Ostře kritizovaný návrh tak ERÚ přepracuje.

Podle Vitáskové je možné zavádění nových tarifů odsunout a návrh přepracovat tak, aby neměl negativní dopady na konečného spotřebitele z řad domácností a zranitelných zákazníků. Příští rok tedy žádné výrazné změny v platbách za distribuci elektrické energie nepřinese a možná se tak nestane ani v roce 2018.

„Vítám rozhodnutí předsedkyně ERÚ Vitáskové nezavádět od příštího roku nové tarify platby za elektřinu. Návrh ERÚ byl špatný, poškozoval domácnosti s nízkou spotřebou a snižoval motivaci šetřit. Nový návrh musí více zohlednit zájmy malých spotřebitelů a měla by mu v každém případě předcházet široká diskuse,“ komentoval rozhodnutí ERÚ předseda vlády Bohuslav Sobotka.

Podle nedávné analýzy ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) by současná podoba nových tarifů zdražila elektřinu více než 38 % domácností a 91 % podnikatelů s malou spotřebou elektřiny. ERÚ se však bránil, že návrh vycházel z požadavků plynoucích z aktualizované státní energetické koncepce a národního akčního plánu pro chytré sítě a na jeho vypracování se podíleli mimo jiné i zástupci ministerstva.

MPO však tuto argumentaci zásadně odmítá a tvrdí, že odpovědnost za návrh nové tarifní struktury je plně v kompetenci předsedkyně nezávislého úřadu.

„Bylo chybou, že mne technokraté včas neinformovali, jaká hrůza pod osobním vedením paní předsedkyně Vitáskové vzniká. Že není třeba spěchat, jsem ostatně sdělil i Hospodářskému výboru Poslanecké sněmovny už 4. února letošního roku, který se návrhem kriticky zabýval,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek s tím, že jediným možným řešením je současný návrh „zahodit“ a vypracovat zcela nový.

Řídicí výbor zodpovědný za nové tarify šéfka ERÚ již rozpustila

V pondělí předsedkyně ERÚ oznámila, že s okamžitou platností ukončila činnost řídicího výboru projektu nové tarifní struktury. K tomuto rozhodnutí ji vedl fakt, že se jeho účastníci shodli na nutnosti nové tarify přepracovat.

Vedoucím výboru byl nyní již bývalý místopředseda úřadu Jan Nehoda a mezi jeho dalšími členy byli zástupci MPO, provozovatele přenosové soustavy ČEPS či zástupci distribučních společností ČEZ Distribuce, E.ON Distribuce a PREdistribuce.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *