Domů
Elektřina
Nové tarify od příštího roku platit nebudou, ERÚ návrh přepracuje
Energetický regulační úřad

Nové tarify od příštího roku platit nebudou, ERÚ návrh přepracuje

Současný návrh nové tarifní struktury, který by přinesl výrazné zdražení elektrické energie řadě českých domácností, podle předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Aleny Vitáskové od příštího roku platit nebude. Ostře kritizovaný návrh tak ERÚ přepracuje.

Podle Vitáskové je možné zavádění nových tarifů odsunout a návrh přepracovat tak, aby neměl negativní dopady na konečného spotřebitele z řad domácností a zranitelných zákazníků. Příští rok tedy žádné výrazné změny v platbách za distribuci elektrické energie nepřinese a možná se tak nestane ani v roce 2018.

„Vítám rozhodnutí předsedkyně ERÚ Vitáskové nezavádět od příštího roku nové tarify platby za elektřinu. Návrh ERÚ byl špatný, poškozoval domácnosti s nízkou spotřebou a snižoval motivaci šetřit. Nový návrh musí více zohlednit zájmy malých spotřebitelů a měla by mu v každém případě předcházet široká diskuse,“ komentoval rozhodnutí ERÚ předseda vlády Bohuslav Sobotka.

Podle nedávné analýzy ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) by současná podoba nových tarifů zdražila elektřinu více než 38 % domácností a 91 % podnikatelů s malou spotřebou elektřiny. ERÚ se však bránil, že návrh vycházel z požadavků plynoucích z aktualizované státní energetické koncepcenárodního akčního plánu pro chytré sítě a na jeho vypracování se podíleli mimo jiné i zástupci ministerstva.

MPO však tuto argumentaci zásadně odmítá a tvrdí, že odpovědnost za návrh nové tarifní struktury je plně v kompetenci předsedkyně nezávislého úřadu.

„Bylo chybou, že mne technokraté včas neinformovali, jaká hrůza pod osobním vedením paní předsedkyně Vitáskové vzniká. Že není třeba spěchat, jsem ostatně sdělil i Hospodářskému výboru Poslanecké sněmovny už 4. února letošního roku, který se návrhem kriticky zabýval,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek s tím, že jediným možným řešením je současný návrh „zahodit“ a vypracovat zcela nový.

Řídicí výbor zodpovědný za nové tarify šéfka ERÚ již rozpustila

V pondělí předsedkyně ERÚ oznámila, že s okamžitou platností ukončila činnost řídicího výboru projektu nové tarifní struktury. K tomuto rozhodnutí ji vedl fakt, že se jeho účastníci shodli na nutnosti nové tarify přepracovat.

Vedoucím výboru byl nyní již bývalý místopředseda úřadu Jan Nehoda a mezi jeho dalšími členy byli zástupci MPO, provozovatele přenosové soustavy ČEPS či zástupci distribučních společností ČEZ Distribuce, E.ON Distribuce a PREdistribuce.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Josef
2. březen 2016, 23:49

Naprosto neschopná Vitásková, zatím nepravomocně odsouzená k 8 ,5 letům vězení za 2 mld. škodu. Nechápu jak je možné, že někdo tak neschopný , navíc pravděpodobně před nástupem do vězení řídí úřad s rozpočtem 200 milionů korun. Současné tarify el. energie jsou nastaveny tak, že více obsazené byty dotují chaty a málo obsazené byty, lze s výhodou provozovat el. kotel mít levnější el. energii a přitom topit uhlím. Popř. vlastnit bojler a neohřívat s ním vodu mít úsporu na úkor ostatních , blokování spotřebičů v době vysokého tarifu je při současných tarifech v praxi nevymahatelné. Celý systém nesmyslně nastavený vede k vysokým cenám za kWh pro lidi co nemají topné sazby, tím k nesmyslnému chování spotřebitelů a velkým energetickým špičkám cena el. energie tak díky Vitáskové stoupá pro všechny obyvatele ČR. Docela bych rád viděl majetkové poměry, které mají její příbuzní a jestli takhle náhodou záhadně nezbohatli právě v době , kdy vydávala licence na FV el.... Doufejme , že bude za svojí působnost na ERU soudem náležitě odměněna , V každém případě pokud mám dobré informace , pak škoda je 100 x větší než u údajného korupčníka také nepravomocně odsouzeného Davida Rátha - ten je proti této dámě naprostý břídil.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se