Od 2025 mají být všechna nově prodaná vozidla v Norsku bezemisní

DomůElektřinaOd 2025 mají být všechna nově prodaná vozidla v Norsku bezemisní

Norsko je dobře známé svým kladným přístupem k podporování elektromobilů. V prvním čtvrtletí 2015 byla třetina prodaných vozů v této skandinávské zemi na elektrický pohon. Cíle jsou ale mnohem vyšší.

Očekávání, že by se v budoucnu mělo další zvyšování podílu elektromobilů na prodejích zpomalit, vyvrátil člen norského parlamentu Ola Elvestuen.

Na základě komentářů Elvestuena na nedávné konferenci EV Roadmap 8 v americkém Portlandu si Norsko klade za cíl, aby všechna prodaná vozidla v roce 2025 byla bezemisní. Součástí plánů je elektrizace veškerých komunálních vozidel do roku 2015, veřejné hromadné dopravy do 2020 a všech vozidel taxislužeb do roku 2022.

Tyto působivé cíle jsou součástí snahy země snížit emise oxidu uhličitého do roku 2030 o 40 % oproti hodnotám z roku 1990. Země již vyrábí většinu energie v obnovitelných zdrojích, cílem pro rok 2020 je 67,5% podíl obnovitelných zdrojů na výrobě energie. Pro dosažení požadovaného snížení emisí je dále nutná transformace dopravního sektoru.

„V Norsku si elektromobily kupují běžní lidé, nejsou to nutně lidé, kteří chtějí být šetrní k životnímu prostředí. Kupují si je pro jejich konkurenceschopnou cenu a pohodlné a snadné použití,“ Ola Elvestuen, člen norského parlamentu.

Součástí podpory elektromobilů v Norsku je jejich osvobození od daně při nákupu, daně z přidané hodnoty, parkování zdarma, osvobození od plateb za zpoplatněné silniční úseky a možnost využívat jízdního pruhu vyhrazeného pro autobusy. Od příštího roku budou od daně osvobozen leasing elektromobilů a nákup baterií.

Podle Elvestuena je potřeba aby se ke státní podpoře přidala i lokální podpora. „V Oslu je zdarma dlouhodobé parkování a každý rok je v celé zemi vytvořeno 200 nových nabíjecích stanic.“