Domů
Elektřina
Odstavení německých jaderných elektráren může stát až 70 mld. euro

Odstavení německých jaderných elektráren může stát až 70 mld. euro

Účet za odstavení německých jaderných elektráren a vybudování bezpečného úložiště radioaktivního odpadu může vzrůst až na 70 miliard euro. Pro deník Frankfurter Rundschau to potvrdil člen německé vládní komise.

Německo se rozhodlo v důsledku havárie v jaderné elektrárně Fukushima odstavit všechny své jaderné zdroje do roku 2022. To se dotýká především společností, které jaderné elektrárny vlastní, těmi jsou E.On, RWE, EnBW a Vattenfall. To samozřejmě společnostem vyvolá náklady na odstavení zdrojů, které dosahují desítek mld. euro.

Podle Michaela Muellera, který byl německou vládou pověřen, aby vyřešil otázku ukládání jaderného odpadu, je pro Německo distanc od jaderných elektráren značným finančním rizikem. Náklady totiž mohou v dalších desetiletích dosáhnout až 70 miliard euro. Přitom provozovatelé elektráren vyčlenili pro tyto účely prostředky pouze ve výši 36 mld.

Tiskový mluvčí společností E.On a EnBW ale ve svých prohlášeních uvedli, že rezervy společností jsou dostatečné a byly potvrzeny externími auditory.

Ministr hospodářství Sigmar Gabriel již komunikoval se zákonodárci o návrhu, podle kterého by měl nad těmito finančními riziky dohlížet státní orgán, který by byl pro tento účel zvlášť vytvořen. Vláda dále prozkoumává možnosti, jak by mohla všechny provozovatele jaderných zařízení podrobit stress-testům, aby si ověřila reálná finanční rizika pro stát.

Naopak rozhodnutí E.Onu o rozdělení společnosti na dvě dílčí vyvolalo diskuzi nad tím, jestli E.On bude skutečně schopen odstavení elektráren financovat. V takovém případě by se část nákladů na odstavení objevila zákazníkům na účtech za elektřinu.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.