Domů
Elektřina
Plzeňská teplárna letos městu vyplatí bezmála 60 milionů korun

Plzeňská teplárna letos městu vyplatí bezmála 60 milionů korun

Plzeňská teplárenská vyplatí letos městu na dividendách téměř 60 milionů korun, což je téměř o 12 milionů méně než loni. Schválila to dnes valná hromada, řekl ČTK předseda představenstva a generální ředitel teplárny Tomáš Drápela. Čistý zisk městského podniku, který je největším dodavatelem tepla na západě Čech, loni klesl o 31 procent na 129,4 milionu Kč. Způsobil to zejména pokračující pokles cen silové elektřiny. Výnosy stoprocentně městské firmy se snížily o více než desetinu na loňských 2,181 miliardy Kč.

„Na tu bídu, která v té české energetice a teplárenství je, tak je to velice uspokojivý hospodářský výsledek. Produkujeme rozumný zisk, který stačí tak maximálně na prostou obnovu. Ale říkám, že jinde v teplárenství je výrazně hůř,“ uvedl Drápela.

Letos by mohl být zisk lepší, protože byla dobrá zima, pokud bude chladný podzim.

Kvůli poklesu cen elektřiny na trhu firma loni v lednu změnila provoz výrobního zařízení. Kondenzační, tedy elektrárenský způsob nahradila efektivnější, kogenerační teplárenskou výrobou tepla a elektřiny.

Největší výrobce tepla na západě Čech loni prodal 2748 TJ tepla, meziročně o čtyři procenta více, a utržil za ně 1,03 miliardy Kč. Z toho byty odebraly 1219 TJ, stejně jako předloni, nebytový sektor narostl o sedm procent.

Ilustrační foto

Průměrná cena tepla bez DPH činila 374 Kč/GJ. Podnik prodal 406,6 GWh elektřiny, meziročně o více než 30 procent méně. Za elektřinu inkasoval 951 milionů Kč. Firma má instalovaný tepelný výkon 530 MW a jmenovitý elektrický výkon 160 MW.

Podnik s 294 zaměstnanci, který loni v srpnu zprovoznil spalovnu komunálního odpadu na skládce v Chotíkově za 2,1 miliardy Kč, utržil loni za ukládání a likvidaci odpadů 58 milionů Kč. Celkem tvořily tržby za služby 74 milionů Kč, tedy 7,2 procenta tržeb.

Z téměř 60milionové dividendy dostane město po zdanění zhruba 50 milionů Kč. Plzeň zatím podle rozpočtových výhledů počítá se současnou dividendou také v dalších letech. Vedení podniku, který připravuje strategii na další desetiletí, o tom bude teď s radnicí znovu jednat.

Pokud městská firma zůstane samostatná, potřebuje šetřit na rozsáhlé investice. Nebude je muset nejméně do sedmi let řešit, pokud se spojí s Plzeňskou energetikou z Energetického a průmyslového holdingu Daniela Křetínského.

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.