Domů
Elektřina
Plzeňská teplárna letos městu vyplatí bezmála 60 milionů korun

Plzeňská teplárna letos městu vyplatí bezmála 60 milionů korun

Elektřina
Bez komentáře
29. červen 2017, 16:44
ČTK

Plzeňská teplárenská vyplatí letos městu na dividendách téměř 60 milionů korun, což je téměř o 12 milionů méně než loni. Schválila to dnes valná hromada, řekl ČTK předseda představenstva a generální ředitel teplárny Tomáš Drápela. Čistý zisk městského podniku, který je největším dodavatelem tepla na západě Čech, loni klesl o 31 procent na 129,4 milionu Kč. Způsobil to zejména pokračující pokles cen silové elektřiny. Výnosy stoprocentně městské firmy se snížily o více než desetinu na loňských 2,181 miliardy Kč.

„Na tu bídu, která v té české energetice a teplárenství je, tak je to velice uspokojivý hospodářský výsledek. Produkujeme rozumný zisk, který stačí tak maximálně na prostou obnovu. Ale říkám, že jinde v teplárenství je výrazně hůř,“ uvedl Drápela.

Letos by mohl být zisk lepší, protože byla dobrá zima, pokud bude chladný podzim.

Kvůli poklesu cen elektřiny na trhu firma loni v lednu změnila provoz výrobního zařízení. Kondenzační, tedy elektrárenský způsob nahradila efektivnější, kogenerační teplárenskou výrobou tepla a elektřiny.

Největší výrobce tepla na západě Čech loni prodal 2748 TJ tepla, meziročně o čtyři procenta více, a utržil za ně 1,03 miliardy Kč. Z toho byty odebraly 1219 TJ, stejně jako předloni, nebytový sektor narostl o sedm procent.

Ilustrační foto

Průměrná cena tepla bez DPH činila 374 Kč/GJ. Podnik prodal 406,6 GWh elektřiny, meziročně o více než 30 procent méně. Za elektřinu inkasoval 951 milionů Kč. Firma má instalovaný tepelný výkon 530 MW a jmenovitý elektrický výkon 160 MW.

Podnik s 294 zaměstnanci, který loni v srpnu zprovoznil spalovnu komunálního odpadu na skládce v Chotíkově za 2,1 miliardy Kč, utržil loni za ukládání a likvidaci odpadů 58 milionů Kč. Celkem tvořily tržby za služby 74 milionů Kč, tedy 7,2 procenta tržeb.

Z téměř 60milionové dividendy dostane město po zdanění zhruba 50 milionů Kč. Plzeň zatím podle rozpočtových výhledů počítá se současnou dividendou také v dalších letech. Vedení podniku, který připravuje strategii na další desetiletí, o tom bude teď s radnicí znovu jednat.

Pokud městská firma zůstane samostatná, potřebuje šetřit na rozsáhlé investice. Nebude je muset nejméně do sedmi let řešit, pokud se spojí s Plzeňskou energetikou z Energetického a průmyslového holdingu Daniela Křetínského.

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Zestátněte ČEZ. Je to jediný způsob, jak zastropovat ceny elektřiny
12. srpen 2022, 06:12
Elektrický Megane není dokonalý, je ale nejlepším Renaultem současnosti
12. srpen 2022, 05:10
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se