Domů
Elektřina
Polsko chce snížit dopad zdražování elektřiny na domácnosti

Polsko chce snížit dopad zdražování elektřiny na domácnosti

Polská vláda by chtěla snížit dopad stoupajících cen elektřiny na domácnosti, a to buď podporou dodavatelů, nebo poskytnutím daňové úlevy spotřebitelům. Informoval o tom dnes polský list Parkiet s odvoláním na návrhy zákonů připravené pro ministerstvo energetiky.

Podle agentury Reuters by byl takovýto krok dalším nákladným návrhem vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) před komunálními volbami, jejichž první kolo se uskuteční již tento měsíc. PiS již slíbila například zvýšení výdajů na zlepšování silniční sítě a kvality ovzduší.

Ceny elektřiny na polské energetické burze se během prvních třech čtvrtletí letošního roku zvýšily o 60 až 70 procent. Důvodem jsou stoupající ceny uhlí i emisních povolenek.

Šéf úřadu pro regulaci energetického trhu letos uvedl, že tento nárůst se bude muset odrazit i v účtech domácností. Ministr energetiky však tvrdí, že náklady domácností na elektřinu zůstanou beze změny.

Ilustrační foto

Podle listu Parkiet počítá ministerstvo se dvěma variantami, které by byly financovány příjmy z prodeje emisních povolenek. První varianta by zahrnovala pomoc převážně státním dodavatelům energie, druhá by spočívala v poskytnutí daňové úlevy domácnostem.

Polsko liberalizovalo ceny elektřiny pro podniky, ceny pro domácnosti však nadále reguluje. Současné tarify pro elektřinu vyprší na konci letošního roku. Podle analytiků není pravděpodobné, že by státní elektrárenské podniky požádaly regulátory o zvýšení cen před parlamentními volbami v příštím roce, píše agentura Reuters.

Štítky:Polsko

Komentáře

(12)

Petr

12. říjen 2018, 18:15

Ti teda vymýšlí.

Nejjednoduší by pro ně bylo začátkem nového roku zdražovat vždy elektřinu zároveň s rychlým růstem důchodů, minimálních mezd a odpočtů na vyživované děti.

Polsko v tom má široké možnosti na minimálně celé příští desetiletí, na rozdíl od předluženců z líného jihu EU.

A dokonce díky vlastní měně ani nejsou větší rizika pro ekonomiku i kdyby to náhodou nakonec přepískli.

Honza

12. říjen 2018, 18:59

No tak jestli Polsko použije peníze získané z prodeje emisních povolenek na podporu státních energetických společností výrabějících většinu elektřiny v uhelných elektrárnách, tak ať se připraví na další žalobu od EK, protože to bude hrubé porušení evropské legislativy. Polsko zjevně udělá vše pro to, aby nemuselo investovat do čisté výroby elektřiny... Njn, když ti horníci jsou pro PiS tak důležití voliči...

Petr

12. říjen 2018, 23:21

Není problém použít jiné státní peníze nebo jen dlouhodobě nevyžadovat zisky.

Polsko zase toho domácího uhlí nemá naráz tolik, a už dnes musí hodně dovážet ze zahraničí. Plus tam nejrychleji v EU roste průmysl a spotřeba elektřiny.

Takže používat klidně další desetiletí peníze z povolenek jen na zateplování a výměnu veškerých kamen v domácnostech za plynová nebo tepelná čerpadla taky není problém, i při primárním ohledu na zachování uhelných elektráren a místních dolů.

Jan Veselý

13. říjen 2018, 17:12

Ono v tom článku trochu zaniklo, ale je tam jedna klíčová věc pro ČR, resp. pro ostravskou aglomeraci. Díky tlaku měst a vojvodství na jihu Polska opustila centrální vláda PiŚ politiku popírání existence problému a schválila program výměny kotlů v lokálních topeništích. Je na to vyhrazeno v přepočtu okolo 500 miliard Kč a fakticky se jedná o přebrání know-how z ČR.

A pro informaci moderní automatický uhelný kotel má cca 50x nižší tuhé emise a cca 1000x nižší emise rakovinotvorných látek než ty staré mrchy, které se tam dnes používají.

Carlos

13. říjen 2018, 20:29

Jen tak dál, více zemí by se mohlo tímto inspirovat, pak budou na řadě centrální teplárny a nepotáhne se ten smrad až do Brna že je to vidět i ze satelitu.

Jan Veselý

13. říjen 2018, 22:36

Centrální teplárny jsou celkem v klidu. Kritický je ten OBROVSKÝ mrak hnusu od polských domkářů.

Teď jsem byl nedávno na konferenci, kde prezentovala paní z Malopolského vojvodství. Ti se pustili do fakt drsných akcí a v Krakově jsou nejambiciózější. Od 1.9.2019 bude ve městě plošný zákaz pálení uhlí (asi kromě Nove Huty).

Co mě fakt dostalo je ovšem to, že mají vyškolených pár set terénních pracovníků, kteří právě vrhají do doje za lepší ovzduší. Mají přichystané věci pro doktory (zdravotní následky), učitele (výuka) a dokonce i faráře (Laudatio Si jim bude nápomocno), mají za úkol učit lidi jak líp topit, jak získat kvalitnější kotle, ...

Mají velkou motivaci, je to krásný kraj s lázněmi, historickými památkami a úžasnými horami. Ale lidi nechtějí jezdit do kraje s nejvíce znečištěným ovzduším v EU.

Jan Veselý

13. říjen 2018, 22:37

A v Slezském vojvodství nejsou o moc pozadu.

Petr

14. říjen 2018, 10:58

Když už mají schválený zákaz tak nemusí nikoho přesvědčovat, ne?

Ale tak je jasné, že jde o typické neomarxistické výdaje na šíření propagandy za veřejné peníze k tamním brzkým obecním volbám, plus parlamentním a evropským 2019.

Ovšem to samotné nové vytápění tam budou samozřejmě naopak z velké části nekvalitně instalovat stovky a stovky nevyškolených Ukrajinců.

Jan Veselý

14. říjen 2018, 13:38

Pro Petra a ostatní ignoranty. Krakov je částí Malopolského vojvodství, malopolské vojvodství a částí Polska.

Prachy na výměnu kotlů schválila vláda pro CELÉ Polsko.

V Malopolském vojvodství jdou ještě dál.

A v Krakově úplně nejdál, protože takhle si to tam vymohli občané, které upřímně štve, že jejich krásné, historické město má nejšpinavější vzduch v EU, zabíjí to lidi a způsobuje to reálné ekonomické škody.

Petr

14. říjen 2018, 10:37

Nesmysl.

Pokud se bude v domcích pálit uhlí nebo dřevo těmi dnes nejmodernějšími metodami, tak z toho akorát tak budou dalších 30 let vznikat ještě násobně rakovinotvornější nanosaze.

Jediné co má v domácnostech cenu je plyn nebo elektřina. A nejlépe ještě před tím masově zadotovat zateplení, aby se všude vidělo jaká bude dlouhodobá potřeba tepla.

Jan Veselý

14. říjen 2018, 13:31

Saze ve spalinách jsou jen důsledek nedokonalého spalování, v automatických kotlích, kde je spalovací proces podstatně lépe regulován logicky vznikají řádově méně. Včetně oněch "nanosazí". To si nevymýšlím, to mám od kolegů z Výzkumného energetického centra na VŠB, kteří ty emise z malých kotlů reálně proměřují, včetně tuhých částic až do frakce velikosti desítek nm.

Rakovinotvorná saze taky nejsou, rakovinotvorné jsou na nich adsorbované polyaromatické uhlovodíky. Automatické kotle jich produkují 1000x !!! méně. To je rovněž změřené.

To je pro mě dostatečně dobré.

energetik

14. říjen 2018, 13:51

A ještě násobně rakovinotvornější emise z jaderné energetiky než jsou v přírodě přirozené saze.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.