Polská vláda by chtěla snížit dopad stoupajících cen elektřiny na domácnosti, a to buď podporou dodavatelů, nebo poskytnutím daňové úlevy spotřebitelům. Informoval o tom dnes polský list Parkiet s odvoláním na návrhy zákonů připravené pro ministerstvo energetiky.

Podle agentury Reuters by byl takovýto krok dalším nákladným návrhem vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) před komunálními volbami, jejichž první kolo se uskuteční již tento měsíc. PiS již slíbila například zvýšení výdajů na zlepšování silniční sítě a kvality ovzduší.

Ceny elektřiny na polské energetické burze se během prvních třech čtvrtletí letošního roku zvýšily o 60 až 70 procent. Důvodem jsou stoupající ceny uhlí i emisních povolenek.

Šéf úřadu pro regulaci energetického trhu letos uvedl, že tento nárůst se bude muset odrazit i v účtech domácností. Ministr energetiky však tvrdí, že náklady domácností na elektřinu zůstanou beze změny.

Venkovní elektrické vedení
Ilustrační foto

Podle listu Parkiet počítá ministerstvo se dvěma variantami, které by byly financovány příjmy z prodeje emisních povolenek. První varianta by zahrnovala pomoc převážně státním dodavatelům energie, druhá by spočívala v poskytnutí daňové úlevy domácnostem.

Polsko liberalizovalo ceny elektřiny pro podniky, ceny pro domácnosti však nadále reguluje. Současné tarify pro elektřinu vyprší na konci letošního roku. Podle analytiků není pravděpodobné, že by státní elektrárenské podniky požádaly regulátory o zvýšení cen před parlamentními volbami v příštím roce, píše agentura Reuters.

Štítky: Polsko

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *