Domů
Elektřina
Poslední jaderný reaktor typu Magnox byl uzavřen

Poslední jaderný reaktor typu Magnox byl uzavřen

Britský Úřad pro vyřazování jaderných zařízení z provozu (NDA) oznámil, že ve středu 30. prosince došlo k uzavření prvního bloku jaderné elektrárny Wylfa v severním Walesu na ostrově Anglesey. Uzavřený blok byl v provozu téměř 45 let, což bylo o 5 let déle, než se původně plánovalo.

Jaderná elektrárna Wylfa byla uvedena do provozu v roce 1971, skládala se ze dvou reaktorů, které měly být podle původních plánů vyřazeny z provozu v roce 2010, odpojení bylo posléze odloženo na rok 2012. Zatímco druhý blok byl v dubnu roku 2012 odpojen, první blok získal od britského Úřadu pro jadernu regulaci (ONR) povolení k provozu až do konce roku 2015.

Wylfa byla největší britskou jadernou elektrárnou využívající průkopnický reaktor Magnox, který posunul britské vědce na pozici světového lídra v rozvoji jaderné energetiky pro domácnosti a průmysl. Elektráren tohoto typu bylo ve Velké Británii postaveno celkem jedenáct.

Ředitel elektrárny Wylfa Stuart Law v prohlášení NDA řekl, že uzavření znamená bezpečný a důstojný konec výroby elektřiny jak pro elektrárnu Wylfa, tak pro reaktory Magnox.

„Když se vrátíme do roku 1956, národ oslavoval začátek nové éry jaderné energie, neboť královna otevřela vůbec první elektrárnu typu Magnox – Calder Hall v Cumbrii. Elektrárna s instalovaným výkonem 190 MWe dokázala zásobit 200 000 domácností. Když byla v roce 1971 zprovozněna elektrárna Wylfa s výkonem 1000 MWe, což stačilo k pokrytí 40 % spotřeby elektřiny Walesu, jednalo se o největší jadernou elektrárnu na světě.“

Z prohlášení NDA.

V současné době probíhá odstraňování použitého jaderného paliva z druhého bloku elektrárny a jeho transport do Sellafieldu na přepracování. Odvoz paliva z prvního bloku má začít v létě tohoto roku a měl by být dokončen v roce 2018. Kompletní proces vyřazování jaderné elektrárny z provozu bude podle NDA trvat několik desítek let.

Zdroj úvodní fotografie: www.power-eng.com

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.