Domů
Rychlé zprávy
Praha patří v udržitelnosti mezi nejlepší světové metropole

Praha patří v udržitelnosti mezi nejlepší světové metropole

Holandská společnost Arcadis vydala studii, ve které srovnává 100 světových metropolí v oblasti udržitelnosti. Praha figuruje v celkovém hodnocení na 9. příčce. Posuzovány byly tři oblasti: sociální podmínky, životní prostředí a ekonomika.

Podle studie s názvem Sustainable Cities Index je městem s nejvyšší udržitelností na světě švýcarský Curych. Na druhém místě je Singapur, třetí místo obsadil Stockholm. Do první desítky se kromě Vídně, Londýna, Frankfurtu, Soulu, Hamburku a Mnichova dostala i Praha, která obsadila celkové deváté místo.

Společnost Arcadis provedla studii ve spolupráci s londýnským institutem Centre for Economics and Business. Celkem 100 světových metropolí bylo porovnáváno ve třech hlavních kategoriích s názvy Lidé, Životní prostředí a Ekonomika.

V oblasti Životní prostředí byla zohledněna mimo jiné spotřeba energie, využívání obnovitelných energií, kvalita pitné vody, nebo snižování emisí C02. Na prvních třech místech se umístil Curych, Stockholm a Ženeva.

Curych se v roce 2008 přidal k výzvě 2000-Watt-Society, jejímž dlouhodobým cílem je snížit spotřebu primární energie na osobu pod hranici 2 000 W za den, aniž by došlo ke snížení životní úrovně. V roce 2008 byla průměrná spotřeba primární energie obyvatele Curychu přibližně 6 000 W.

Praha obsadila v oblasti Životní prostředí až 31. místo, naopak v kategorii Ekonomika obsadila 7. a v kategorii Lidé dokonce 6. místo.

„Žebříček nabízí komunálním politikům příležitost srovnání vlastního města s podobným městem v jiné zemi s ohledem na udržitelnost. Při pohledu na index životního prostředí má Praha nad sebou stále dost místa.“

Petr Beneš, výkonný ředitel Arcadis CZ

Zdroj úvodní fotografie: Pixabay

Štítky:Praha

Komentáře

(2)

RP

27. září 2016, 09:39

Možná trošku nešťastně přeložené-interpretované. Cílem je snížit příkon primární energie na osobu pod hranici 2 000 Wh, tedy spotřebu energie pod 48 kWh za den.

Milan Vaněček

27. září 2016, 11:54

Pro pořádek: jde o příkon, ve Wattech na 1 obyvatele (a ostatní energie-doprava, topení, .. jsou přepočteny na energii elektrickou). Takže průměrný příkon veškeré energie na 1 obyvatele města, přepočtený na energii elektrickou, je pod 2000 W a průměrná spotřeba veškeré energie za den je tedy pod 48 kWh.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.