Domů
Elektřina
Přebytek LNG na trzích sníží podíl uhlí na výrobě energií

Přebytek LNG na trzích sníží podíl uhlí na výrobě energií

Přebytek zkapalněného zemního plynu (LNG) na světových trzích se v následujícíh letech podepíše na jeho cenách. Brzy se díky tomu stane dalším rozhodovacím faktorem při výstavbách nových uhelných zdrojů. Podle informací agentury Reuters vzroste světová produkce LNG na světových trzích o 35 milionů tun v roce 2016.  

Trhy s energiemi se v dalších několika letech budou potýkat se zvyšující se dodávkou LNG, která má potenciál snížit poptávku po uhlí o desítky milionů tun. Tento trend je dále podporován pobídkami států k opuštění výroby energie z uhlí, které patří mezi nejvíce znečišťující zdroje energie.

„Čistě ekonomicky je nutné podotknout, že uhlí je výrazně levnější. Ale v tomto množství na trhu se v některých částech světa začne (LNG) pro výrobu elektřiny a tepla využívat. To bude na úkor výroby z uhlí.“
obchodník s komoditami pro agenturu Reuters

Na trzích je v současné době přebytek uhlí i LNG, což je důsledkem vysokých cen v minulém desetiletí, které byly pobídkou k investování do nových projektů a k expanzi produkce.

Rozdíly mezi cenami LNG a uhlí se výrazně snížily především díky politickým tlakům a ekonomickému znevýhodnění uhlí, které mají snížit jeho konkurenceschopnost.

„Výstavba nových uhelných zdrojů je méně a méně pravděpodobná v době, kdy na trhy přichází takové množství nového LNG.“

Změny záleží ve velké míře na Číně. Čína je jedním z nejvýznamnějších faktorů, který ovlivňuje budoucí postavení uhlí a LNG. Obavy ze změn klimatu a stavu ovzduší v Číně vedly v prvních devíti měsících k meziročnímu snížení importu uhlí téměř o třetinu.

„V Číně bude zemní plyn velice levný a bude ho přebytek po dalších několik let. To bude příležitost pro vytvoření regulatorního prostředí, které umožní přechod od uhlí k plynu. To ale bude trvat řádově několik let.“
Torbjörn Törnqvist, výkonný ředitel Gunvor

Změny mohou dopadnout i na Evropu

Evropa je kromě Číny dalším regionem, který může být současnou situací na trzích ovlivněn. Podle Trevora Sikorskiho, analytika z poradenské společnosti Energy Aspects, může být až 130 milionů tun uhlí ročně nahrazeno výrobou elektřiny ze zemního plynu.

Při uvážení současného množství projektů, které v následujících dvou letech budou uvedeny do provozu, je pravděpodobné, že se ceny plynu dostanou výrazně níž. V roce 2017 by tak mohla výroba z plynu nahradit část výroby elektřiny z uhlí.

Meziročně předpokládá poradenská společnost Energy Aspects vzrůst dodávek plynu o 16 %, což znamená dalších 35 mil. tun LNG pro rok 2016.

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Ze 1300 skok na 4900 Kč. ČEZ přichází s novými cenami plynu
26. květen 2022, 12:56
Babiš: Vláda by na pomoc podnikatelům měla použít dividendy ČEZ
26. květen 2022, 12:41
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se