Domů
Elektřina
Rozdělení německo-rakouské obchodní zóny sníží potřebu německé výkonové rezervy

Rozdělení německo-rakouské obchodní zóny sníží potřebu německé výkonové rezervy

Potřeba zimní výkonové rezervy v Německu se podle prognózy sníží z 10,4 GW pro zimu 2017/2018 na 3,7 GW pro zimu 2018/2019. Důvodem je rozdělení německo-rakouské obchodní zóny, jež bude mít za následek zavedení koordinovaného systému výpočtu přeshraničních kapacit. Tuto informaci uvedl německý regulátor – Bundesnetzagentur.

Během uplynulých dvou zimních období museli němečtí provozovatelé přenosové soustavy více než zdvojnásobit rezervní výkon elektráren, aby bylo zabráněno riziku nedostatku energie a nerovnováhy v soustavě. Příčinou je rychlý narůst výkonu větrných elektráren zejména v severní části země a vznikajících úzkých míst v přenosové soustavě v rámci Německa i Rakouska. Tyto jevy měly za následek rovněž významné přetoky do soustav sousedních zemí a rostoucí potřebu redispečinku.

Čtyři provozovatelé přenosových soustav v Německu, odpovědní za zajištění výkonové rezervy, nyní musí k současným 5,7 GW zajistit dalších 1,6 GW pro následující zimu. Rezervou 3,1 GW dále disponují sousední země, zejména Rakousko.

Na zimu 2018/2019 potřeby zimní rezervy vlivem rozdělení německo-rakouské obchodní zóny a zavedení výpočtu přenosových kapacit mezi oběma zeměmi klesnou na celkových 3,7 GW.

Se současnými nejistotami ohledně přesné implementace systému pro výpočet přenosových kapacit na německo-rakouské hranici bude potřeba výkonové rezervy pro zimní období 2018/2019 v příštím roce přepočítat.

„Výkonová rezerva bude i nadále zásadní pro zachování stability německé elektrizační soustavy v kritických situacích. I přes uklidňující se situaci (od zimy 2018/19) skutečná změna přijde až po uskutečnění rozšíření sítě po odstavení posledních jaderných reaktorů,“ uvedl prezident Bundesnetzagentur, Jochen Homann.

Z dlouhodobého hlediska plánuje vláda sloučit své prozatím různorodé principy zajišťování rezervního výkonu do jediného mechanismu rezervní kapacity, v rámci kterého bude zajištěno 5 % ročního maxima poptávky od zimy 2019/20. Zavedení mechanismu v pilotní fázi, zajišťující 2 GW výkonu pro zimu 2018/19, je nyní v procesu přezkoumání ze strany Evropské komise.

Úvodní fotografie: ČEPS

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Co vám (ne)uteklo: Úroková sazba sedm procent, Kiwi nabírá miliardy, ceny elektřiny dál porostou
26. červen 2022, 16:20
Co vám (ne)uteklo: Inflace sedm procent, Kiwi nabírá miliardy, ceny elektřiny dál porostou
26. červen 2022, 16:20
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se