Domů
Elektřina
Škodu, která vznikla při sobotní kolizi traktoru s přenosovým vedením, policie vyčíslila na 70 mil. Kč

Škodu, která vznikla při sobotní kolizi traktoru s přenosovým vedením, policie vyčíslila na 70 mil. Kč

Škoda, která vznikla při sobotní nehodě traktoru u Heřmanova na Rakovnicku, byla podle policie předběžně vyčíslena na 70 milionů korun. Sedmadvacetiletý traktorista na poli porazil sloup vysokého napětí, nikdo nebyl zraněn. Kriminalisté případ vyšetřují jako poškození obecně prospěšného zařízení, řekla dnes ČTK mluvčí rakovnické policie Michaela Richterová. Eva Tomášková ze společnosti ČEPS uvedla, že odstraňování následků nehody potrvá několik týdnů, dodávky proudu ale nejsou nijak ohroženy.

„Řidič traktoru prováděl podmítací orbu. Z nezjištěných příčin najel na sloup elektrického vedení, který nárazem a vlastní vahou padl celý na zem a při dopadu strhl další sloup stejného elektrického napětí,“ uvedla Richterová.

Zkříženo bylo i podbíhající elektrické vedení do Heřmanova, lidé kvůli tomu byli zhruba tři hodiny bez proudu.

Řidič podle dechové zkoušky před jízdou nepil alkohol. Sloup se zřítil přes kabinu traktoru, který zůstal zaklíněn a bude ho potřeba vyprostit. Kriminalisté nyní vyslýchají svědky a zjišťují, co bylo příčinou nehody.

Proud se při pádu stožáru automaticky vypnul a výkon byl přenesen po jiných linkách. Přenosová soustava je podle Tomáškové dostatečně robustní, aby podobné situace zvládla. Jde nicméně o výjimečnou nehodu, jakou pracovníci ČEPS nepamatují, dodala mluvčí.

Komentáře

(8)

Petr

30. červenec 2018, 11:31

Takže raději začít co nejrychleji vyvíjet vlastní robotické traktory, než se ještě víc snažit o nebezpečné další skrcení platů traktoristů a najímání i nezkušených Ukrajinců.

energetik

30. červenec 2018, 11:35

Neshodil by to traktor, shodil by to v zimě vítr nebo námraza a následky by byly ještě horší. Ten sloup musel být pěkně shnilí že si ani traktorista nevšiml že zavadil o sloup a traktor stále jel až ho vyvrátil. Zřejmě tam ani nebyl vyvýšený betonový základ nad okolní terén. Asi to byla nějaká úsporná provizorka na furt. Chudák traktorista teď se ČEPS na něm vyhojí.

energetik

30. červenec 2018, 14:28

Tak to video to potvrdilo

https://www.novinky.cz/krimi/479189-chyba-za-70-milionu-policie-vycislila-skodu-za-traktoristou-srazeny-stozar.html

Myslím že správnou cenu určí spíše pojišťovna než policie. Vypadá to na nějakou 50 let starou provizorku bez betonového základu postavenou místními v akci Z o kterou se už nikdo nestaral.

Jan Veselý

30. červenec 2018, 13:34

Tři takové šikovné "traktoristy", třeba ze Specnaz (když tak s troškou termitu) a odpojíte klidně i Prahu.

NN

31. červenec 2018, 09:33

1) Ony se stožáry vysokýho napětí někdy stavěly v akci Z?

2) U příhradoviny možná stačí zrušit jednu šprušli a pokácí se to samo, zvlášť když je to model číča.

3) Namnohdy se použila ocel atmofix - ta narezne z povrchu, ale dál již koroze nepostupuje (či lépe řečeno má se tak chovat), říká se tomu taky patinující ocel. Dost možná je to i tady.

4) Pochybuju, že by tam nebyl beton. základ.

Martin Hájek

31. červenec 2018, 23:14

Pokud by tohle všechno platilo, tak by to ovšem těžko mohl traktor položit, to by spíš něco urval na tom pluhu, nemyslíte?

NN

1. srpen 2018, 13:45

No, na těch záběrech(link viz výše u energetika) traktor ani pluh připojen nemá, nepletu-li se. Dle info v článku prováděl podmítací orbu.(?) Navíc mi to přijde, že do toho najel čelně. Konstrukce jsou asi navrhovány na vlastní váhu + vodiče + vítr. S deformaci postupující z boku se moc nepočítá.

Carlos

1. srpen 2018, 18:39

No z toho co jsem viděl před pár lety u nás na 110kV než to E-on opravil, typ soudek (hoogspanningsforum. com/viewtopic.php?f=11&t=114 je tam toho více a zajímavé jak se kdesi v Holandsku baví o našich sloupech), tak ty základy ani moc vidět nebyly a dokonce bych řekl že se místo mezi sloupem a betonovou patkou měnilo za něco pevnějšího. Ale pořád je to dost nízké na to aby to nějaký New Holland, nebo John Deer, konec konců asi i nové Zetory, přejely a napálily do sloupu, navíc některé nové traktory mají vepředu železná závaží, takže jestli do toho najel trochu rychleji tak to pokácet asi mohl. Navíc číča je nahoře širší tak se mohlo těžiště dostat mimo střed a zbytek dokonala vlastní váha stožáru.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.