Domů
Elektřina
Současná vedra solárním panelům neprospívají, snižují jejich účinnost
solární panely bytovka

Současná vedra solárním panelům neprospívají, snižují jejich účinnost

Elektřina
3 komentáře
1. srpen 2018, 08:53
ČTK

Současné tropické teploty paradoxně neprospívají fotovoltaickým elektrárnám. Účinnost solárních panelů totiž s rostoucí teplotou postupně klesá. Vyplývá to z vyjádření odborníků pro ČTK. Největší účinnost podle nich tyto elektrárny mají na jaře a na horách. Česko se v posledních dnech potýká s vlnou veder. Dnes mohou teploty opět vystoupat až na 36 stupňů.

„Výkon solárních panelů se snižuje s rostoucí teplotou o přibližně 0,4 procenta na každý stupeň Celsia. Je to způsobeno chováním polovodičové struktury, která tvoří fotovoltaický článek. Na celkovém výkonu solární elektrárny se tento jev projeví trochu méně, protože v létě slunce svítí delší dobu, a tak tento pokles částečně kompenzuje,“ řekla ČTK výkonná ředitelka Solární asociace Veronika Hamáčková.

Maximum výroby podle ní solární zdroje pravidelně zaznamenávají v květnu.

„Přes prázdniny výroba mírně – právě vlivem vysokých teplot – poklesne a v září zase mírně vzroste,“ dodala Hamáčková.

Podle dat Energetického regulačního úřadu (ERÚ) vyrobily v loňském roce tuzemské fotovoltaické elektrárny nejvíce elektřiny v červnu (328,8 gigawatthodiny – GWh) a v květnu (311,9 GWh). Teprve pak následovaly srpen a červenec.

„Čistě z fyzikálního hlediska účinnost fotovoltaických panelů skutečně s každými 25 stupni Celsia rostoucího tepla klesá zhruba o deset procent. Tento jev se však v současnosti projeví jen minimálně, jelikož veškeré solární elektrárny se projektují podle reálných, nikoli laboratorních podmínek,“ řekl ČTK jednatel společnosti S-Power Energies Jaroslav Šuvarský.

Systémy solárních elektráren
Ilustrační foto

Firma patří k lídrům trhu instalací malých fotovoltaických elektráren na střechy rodinných domů v Česku.

Zákazníci firmy proto podle něj od společnosti dopředu dostávají propočty předpokládaných výnosů na základě dlouhodobých měření průměrných teplot i počtu slunečných dnů.

„Aktuální teploty, ačkoli jsou vysoké, překračují průměr, s nímž v letních měsících počítáme, jen o několik stupňů. Mnohem výrazněji by se na výnosu z elektrárny projevila výrazná odchylka v počtu slunečných dnů,“ uvedl Šuvarský.

„V letních dnech máme v Čechách mnohem více hodin slunečního svitu než v zimě, a proto denní zisk v letním dni bude i přes nižší účinnost panelu mnohem vyšší,“ dodal.

Hrubá výroba elektřiny z fotovoltaických elektráren činila loni podle ERÚ asi 2,2 terawatthodiny. Celková hrubá výroba elektřiny v ČR v roce 2017 dosáhla 87 terawatthodin. Do hrubé výroby elektřiny se započítává i elektřina spotřebovaná při výrobě.

Nadprůměrně teplé počasí v Česku vydrží zřejmě celý srpen. Podle informací Českého hydrometeorologického úřadu největší vedra budou první dva týdny a koncem srpna se bude pozvolna ochlazovat.

Hrubá tuzemská výroba elektřiny z fotovoltaických elektráren v jednotlivých měsících roku 2017 (v GWh)

leden 62,4
únor 101,8
březen 202,3
duben 212,4
květen 311,9
červen 328,8
červenec 287,8
srpen 289,4
září 163,9
říjen 130
listopad 59,9
prosinec 42,6
Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Milan Vaněček
1. srpen 2018, 09:53

Jen pár poznámek k pěknému článku. 1) pro charakterizaci kvality PV systémů se používá "performance ratio", které v sobě zahrnuje v dlouhodobém průměru nejen největší ztrátu (zde popisovaný teplotní koeficient) ale i všechny ostatní ztráty (druhá největší může být ze střídače) - vygůglujte si "performance ratio of PV systém" (obrázky) z Fraunhofer institutu.

Z dřívějších hodnot před rokem 2000 (okolo 70%) se dostal na současných 80-90%.

2) fyzikálně souvisí ztráty vlivem teplotního koeficientu se zbytkovým proudem diody, materiály s větší šířkou zakázaného pásu ho mají nižší. Ale i u jednoho materiálu, např. křemík to lze ovlivnit např. heteropřechodem (nejúčinější HET články).

Resumé, když chcete zhruba spočítat kolik Vám panel s 300W peak dá výkon v poledne, vezměte z té "nameplate" hodnoty 80%. Tak to i používám ve svých zjednodušených úvahách.

energetik
2. srpen 2018, 07:51

S tím je počítáno, na dodávky energie odběratelům to nemá mít vliv.

Milan Vaněček
2. srpen 2018, 07:57

Souhlas

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se