Tesla postaví v Jižní Austrálii největší bateriové úložiště na světě

7. červenec 2017, 11:29
DomůElektřinaTesla postaví v Jižní Austrálii největší bateriové úložiště na světě

Americká společnost Tesla získala v Jižní Austrálii zakázku na výstavbu největší lithium-iontové baterie na světě, která má pomoci vyřešit tamní problémy s výpadky elektřiny. Zakladatel a generální ředitel podniku Elon Musk dnes potvrdil slib, že pokud baterie nebude hotova během sta dnů, nebude za ni podnik požadovat žádné peníze.

Náklady na projekt společnost nezveřejnila. Musk nicméně uvedl, že pokud by firma nedokázala baterii včas dokončit, stálo by ji to minimálně 50 milionů dolarů (více než miliardu Kč).

Baterie se bude nabíjet elektřinou z větrné farmy francouzské společnosti Neoen. Uloženou energii pak bude dodávat do sítě v době zvýšené spotřeby elektřiny. Jižní Austrálie se potýká s výpadky v dodávkách elektřiny v důsledku přechodu od uhelných elektráren k větrným zdrojům, jejichž produkce je méně stabilní.

Baterie bude mít podle společnosti Tesla výkon 100 megawattů, kapacitu 129 megawatthodin a dokáže pokrýt spotřebu zhruba 30 000 domácností. Musk podle serveru CNET chce, aby se baterie stala „turistickou destinací“.

„Budeme ji chtít udělat tak, aby vypadala dobře,“ uvedl šéf Tesly.

Dodal, že baterie by mohla mít podobu „pěkně uspořádaných bílých obelisků“.

Musk je známý stanovováním ambiciózních cílů, které se často nepodaří splnit. Jeho společnost Tesla se soustředí především na výrobu elektromobilů.

Úvodní fotografie: Vizualizace bateriového úložiště, které Tesla plánuje vybudovat v Jižní Austrálii. Zdroj: Tesla