Teslu opouští Kurt Kelty stojící za pokrokem automobilky v oblasti baterií

DomůElektřinaTeslu opouští Kurt Kelty stojící za pokrokem automobilky v oblasti baterií

Automobilku Tesla opouští dlouholetý ředitel technologie baterií, Kurt Kelty. Agentuře Bloomberg tuto informaci potvrdila sama automobilka. Kelty je jednou z hlavních postav stojící za pokroky automobilky v oblasti baterií, i díky němu Tesla získala ocenění bateriového inovátora roku

Kelty byl jedním z nejlepších vědců společnosti Tesla. V devadesátých letech byl zakladatelem a ředitelem americké laboratoře společnosti Panasonic pro výzkum a vývoj baterií, která byla rozšířením japonské laboratoře. V Panasonic pracoval do roku 2006, kdy vstoupil do společnosti Tesla, aby vedl technologické úsilí v oblasti baterií.

Kelty stál za dohodami Tesly s Panasonicem o dodávkách bateriových článků ve výši několika miliard dolarů. Nejnovější smlouva o dodávkách celkem 1,8 miliardy lithium-iontových článků pro Model S a Model X je plánována až do konce roku 2017.

V posledních letech byl Kelty v automobilce Tesla zodpovědný za získávání materiálů pro Gigafactory a rovněž samotnou výrobu baterií v této továrně ve spolupráci s dodavateli včetně jeho bývalého zaměstnavatele – Panasonic.

Začátkem letošního roku Kelty přednesl prezentaci o své práci v Gigafactory během mezinárodního semináře o bateriích, na kterém přijal ocenění „Battery Innovator of the Year“.

Poté, co položil základy pro výrobu baterií v Gigafactory, opouští automobilku právě ve chvíli, kdy se závod chystá zrychlit výrobu, aby dostál svým produkčním plánům Modelu 3.

Bude zajímavé sledovat, kam Kelty zamíří. Jeho znalosti a zkušenosti by jistě ocenily další automobilky snažící se uspět na poli elektromobilty.

Úvodní fotografie: Podvozková platforma Modelu S v Tesla Store Göteborg, foto: Tomáš Jirka