Marže německých plynových elektráren dosáhla letošního maxima, stále je však záporná

DomůTrh s elektřinouMarže německých plynových elektráren dosáhla letošního maxima, stále je však záporná

Marže německých plynových elektráren s 50% účinností pro dodávku elektřiny v roce 2018 dosáhla minulý týden ve čtvrtek svého letošního maxima, když podle zahraničního serveru Platts měla hodnotu -1,6 EUR/MWh. Platts uvedl, že za růstem marže německých plynových elektráren může zejména vyšší velkoobchodní cena elektřiny s dodávkou v roce 2018 způsobená rostoucí cenou černého uhlí na světových trzích.

Clean spark spread (CSS) pro plynové elektrárny s 50% účinností pro dodávku elektřiny na příští rok dosáhl svých letošních maxim. Zatímco na začátku letošního roku byla hodnota CSS -8 EUR/MWh a před dvěma lety dokonce -14 EUR/MWh, aktuálně se tento ukazatel podle zahraničního serveru Platts pohybuje kolem -1,6 EUR/MWh.

Tento trend způsobil snížení rozdílu mezi CSS pro plynové elektrárny s 50% účinností a CDS starých uhelných elektráren s 35% účinností z přibližně 6 EUR/MWh v květnu letošního roku na současná necelá 2 EUR/MWh.

CSS představuje cenu elektřiny sníženou o náklady na palivo a na emisní povolenky pro elektrárny spalující zemní plyn, zohledňuje rovněž účinnost elektrárny. Nezahrnuje investiční náklady, náklady na provoz a údržbu a další náklady provozovatele. Clean dark spread (CDS) představuje totožný ukazatel pro elektrárny spalující uhlí.

Průběh výroby jednotlivých zdrojů v Německu v srpnu.

Hlavním důvodem pro růst marže německých plynových elektráren je rostoucí velkoobchodní cena elektřiny pro dodávku v roce 2018, která se v minulém týdnu dostala nad 33 EUR/MWh.

Růst velkoobchodních cen elektřiny je podpořen především růstem ceny uhlí na světových trzích. Cena černého uhlí s dodávkou v Evropě v roce 2018 vzrostla podle Platts od května o více než 20 % a minulý týden ve čtvrtek dosáhla 80 USD/t, což je nejvyšší hodnota od září 2014.

Monitoring
Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...